Srbija

Utorak, 23.11.2010.

14:50

Srbima teško do hrvatskog tržišta

Struktura srpskih roba u robnoj razmeni sa Hrvatskom je još uvek nepovoljna, a privrednici se žale na loše uslove za plasman srpskoj kapitala u Hrvatskoj.

Izvor: Tanjug

Default images

Dodatan problem za ekonomske odnose Srbije i Hrvatske su i nerešena imovinsko-pravna pitanja preduzeća, ocenili su analitičari Privredne komore Srbije.

U Srbiji posluje više od 200 hrvatskih firmi, a u Hrvatskoj je prisutno samo desetak predstavništava srpskih firmi. Taj broj bi trebalo povećati većim angažovanjem srpskih kompanija u narednom periodu.

U ukupno ostvarenoj robnoj razmeni Srbije sa svetom, Hrvatska se nalazi na 10. mestu u 2009. godini, sa ukupnim obimom prometa od 689 miliona dolara, dok je u ukupno ostvarenom izvozu Hrvatska na desetom mestu, a po visini uvoza na 11. mestu.

Ukupna robna razmena Srbije i Hrvatske od januara do septembra 2010. godine iznosila je 472,3 miliona dolara, što je za 3,3 odsto više u odnosu na isti period 2009. godine.

Izvoz u Hrvatsku iznosio je 208,5 miliona dolara i beleži povećanje od 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz iz Hrvatske se povećao za 2,6 odsto u odnosu na isti period 2009. godine i iznosio je 263,8 miliona dolara, što znači da je u tom razdoblju naša zemlja imala deficit od 55,3 miliona dolara. Najznačajniji proizvodi u izvozu u Hrvatsku su bakarna žica, uljane pogače od suncokreta, hartija, karton, delovi za motore, struja, šećerna repa, suncokretovo ulje, Konstrukcije od lima, od gvožđa ili čelika, etilen, avioni.

Najznačajniji proizvodi u uvozu u Srbiju su transformatori, polietilen, cigarete, suncokretovo seme, tečni propan, staklene boce, soja u zrnu, mandarine, rakovi, konzervisane sardele, telekomunikacioni provodnici.

Najveći izvoznici iz Srbije u Hrvatsku u prvih devet meseci u 2010. godini bili su "Tetrapak", HIP Petrohemija, "Dijamant" Zrenjanin, "Ju Es stil" Smederevo, "Viktorija ojl", "Gorenje" Valjevo.

Najveći uvoznici iz Hrvatske bili su, tokom analiziranog perioda, "Ina" Beograd, "Atlantik BG", HIP Petrohemija, "Podravka" Beograd, "Rovita" Beograd, "Karlsberg Srbija", "Apatinska pivara", "Petrohemija", "Idea", "Ju Es stil", "Viktorija ojl", Knjaz Miloš". U PKS ocenjuju da postoje objektivni uslovi za unapređenje ekonomske saradnje dve zemlje u narednom periodu. Tome u prilog idu teritorijalna bliskost, činjenica da nema jezičkih barijera, pre je reč o kompatibilnim, a ne konkurentskim privredama i državama koje su motivisane za uključenje u evropske ekonomske integracione procese.

Prioriteti u ekonomskoj saradnji su rešavanje imovinsko-pravnih pitanja preduzeća, aktivnosti za stvaranje uslova za plasman kapitala srpskih firmi u Hrvatskoj, regionalna saradnja, ugovorno regulisanje preostalih važnih oblasti saradnje, intenziviranje saradnje u procesu evropskih integracija, uspešno ostvarivanje saradnje u okviru regionalnih inicijativa.

Hrvatska je jedna od značajnijih zemalja učesnika u privatizaciji u Srbiji, jer su u periodu od 1999. do 2008. godine direktne investicije hrvatskih preduzeća u Srbiji iznosile oko 500 miliona evra, što obuhvata više od 19 odsto ukupnih hrvatskih ulaganja u inostranstvu.

Sredinom 2008. godine koncern "Svislajon Takovo", jedan od najvećih konditora u regionu, kupio je fabriku "Jurofud market" iz Siska, jednog od vodećih konditora na području Hrvatske, u vrednosti od oko 20 miliona evra. Ovo je jedino i najveće srpsko ulaganje u hrvatsku privredu do sada.
Do sada je, kako navode u PKS, bilo nekoliko neuspešnih pokušaja privatizacija hrvatskih firmi od strane srpskih preduzeća.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

14 h

Podeli: