Srbija

Četvrtak, 19.04.2012.

11:22

Zarada po kvadratu pada na 7,5%

Situacija u građevinarstvu je veoma teška, a da bi mogli da grade i prodaju stanove, investitori će morati da se odreknu dela marže, kažu u PKS.

Izvor: Novosti

Default images

Sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije Goran Rodić kaže da prostora za povećanje cena kvadrata nema, pa će neimari zaradu morati da svedu na minimum, a to je, kako tvrdi 7,5 odsto cene kvadrata.

U proteklom periodu zarada je iznosila 10 odsto.

Inače, Rodić kaže da će ove godine biti manje privatnih investicija u stanogradnju, kao i da samo još država gradi uz dobit. Samo osnovni građevinski materijal poskupeo je u poslednjih nekoliko meseci i 20 odsto, a taj rast je, pre svega, izazvalo poskupljenje energenata, koje u ceni pojedinih građevinskih materijala učestvuje i sa više od 50 odsto.

I rast evra se, takođe, nepovoljno odrazio na cenovnik građevinske hemije, stolarije, pošto se oko 80 odsto repromaterijala uvozi iz EU. S druge strane, investitori ne mogu da ukalkulišu više cene materijala u konačnu cenu kvadrata zbog male potražnje. Znači, od oporavka građevinske industrije nema ništa, jer privatnih investicija u stanogradnju ni ove godine neće biti.

"Proizvođači su morali da koriguju cene zbog kursa evra i energenata, jer bi u suprotnom poslovali sa minusom a i ovako su na ivici da prežive. Zalihe građevinskih materijala, koje su se taložile tokom pretprošle i prošle godine su smanjene, jer je u poslednjem kvartalu 2011. pokrenut izvoz prema Rumuniji, Bugarskoj i Makedoniji", kaže Rodić.

Kako procenjuje, sa novim cenama opet će se zalihe gomilati, jer je stanogradnja zamrla pošto privatnih investitora nema, a gradi samo država u naseljima "Stepa Stepanović" i "Dr Ivan Ribar". Dakle, proizvođači materijala su i do sada teško nalazili kupce, a po novim cenama pitanje je da li će ih uopšte i biti.

"Trenutno gradimo dva objekta sa po 10.000 kvadrata na Zvezdari i Novom Beogradu sa prosečnom cenom od 1.650 evra za kvadratni metar, ali prodaja je skromna", ističe Dobroslav Bojović, većinski vlasnik i generalni direktor Napreda.

"Pošto kupaca gotovo da nema, jer je mala tražnja na tržištu, rast cena materijala moramo da amortizujemo kroz maržu, koja je već sada na ivici rentabilnosti. Ali nije samo cena materijala problem, obrtna sredstva su manja, teško se prave kalkulacije da se bankama dokaže rentabilnost i isplativost projekta, svakog meseca za inflaciju se koriguje cena komunalne infrastrukture, uvozni materijali sada moraju da se plaćaju avansno... Ove godine će privatnih investicija u stanogradnju biti još manje nego prošle, koja je bila katastrofalna", navodi on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

45 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: