Srbija

Ponedeljak, 17.06.2019.

12:15

Srpske firme zidaju širom planete: Na radu u inostranstvu 1.726 građevinaca

Prema procenama, 1.726 građevinara srpske nacionalnosti radi u inostranstvu a najveći broj zabeležen je u Nemačkoj, Crnoj Gori i Rusiji.

Izvor: Tanjug

Srpske firme zidaju širom planete: Na radu u inostranstvu 1.726 građevinaca
foto: Depositphotos, potowizard

Srbi su najviše gradili u Nemačkoj, sa čak 18,5 odsto od ukupne izgradnje u inostranstvu. Slede Rusija, Crna Gora i daleki Peru.

Oko 17,5 milijardi dinara uloženo je u građevinske radove srpskih radnika u inostranstvu. Republički zavod za statistiku navodi da je 8,6 milijardi dinara uloženo samo na radove na zgradama. Pored radne snage, iz Srbije se uvozi i građevinski materijal, a Bosna i Hercegovina i Crna Gora su prvi na listi uvoznika opreme za građevinske radove proizvedene u Srbiji.

Pored građevinskih radnika na rad u inostranstvo najviše odlaze medicinski radnici, električari, vozači, kuvari, konobari, a od visoko obrazovanih lekari, prevodioci, aj-ti stručnjaci, mašinski i građevinski inženjeri.

"Prosečna plata je 2018. godine iznosila 420 evra a potrošačka korpa je bila 30 odsto veća. Znači da radnik koji ima prosečnu platu nije u mogućnosti da obezbedi ono što je potrebno za porodicu", kaže predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.

Početkom maja Nacionalna služba zapošljavanja evidentirala je 568.500 prijavljenih na evidenciji, što je najveći broj zaposlenih u poslednjih nekoliko decenija. Iako je stopa nezaposlenosti niža nego ranije, plate u Srbiji su i dalje među najnižima u Evropi, te se mnogi odlučuju za rad u inostranstvu, ne samo zbog većih primanja, već i boljih uslova i bezbednosti na radnom mestu. Kolektivni ugovori koji štite i povećavaju prava radnika, postoje samo u javnom sektoru, a u realnom sektoru zaključen je samo jedan, sa putnom privredom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ruski tankeri stoje prazni širom sveta?

Gotovo svaki ruski naftni tanker koji je pod sankcijama stoji nekoliko meseci nakon uvođenja ograničenja, što pokazuje kako sankcije SAD mogu da poremete lanac snabdevanja ruskom naftom.

8:03

21.5.2024.

1 d

Svet

Sledi novi talas bankrota? Ovaj sektor puca

Nakon rasta u februaru, nemački ugostitelji su u martu opet poslovali slabije. Promet je realno opao za 2,4 odsto, a nominalno za 1,5 odsto, saopštio je u utorak Savezni zavod za statistiku.

19:22

21.5.2024.

1 d

Podeli: