Život

Subota, 22.07.2023.

14:22

"Usta pakla" se otvaraju: Mistični krater se povećava, bliži se opasnost VIDEO

Snimci napravljeni pomoću drona otkrili su detalje o krateru Batagajka na severoistoku Sibira u Rusiji, čija je dužina jedan kilometar, a koji se sve više širi sa zagrevanjem planete.

Izvor: Tanjug

Foto: Profimedia

To je svetski najveći krater permafrosta, zemljišta koje se nalazi na temperaturi od nula stepeni Celzijusovih ili ispod nje u periodu od dve ili više godina.

Krater je počeo da se formira nakon što su raščišćene okolne šume 1960-ih. Lokalni stanovnik i istraživač kratera Erel Stručkov rekao je za Rojters da je krater počeo da se formira sedamdesetih godina prošlog veka i da se u poslednje vreme sve brže širi.

Neki lokalni stanovnici nazivaju krater Batagajka "kapijom u podzemni svet", a poznat je i kao "usta pakla".

Naučnici kažu da se teritorija Rusije zagreva najmanje 2,5 puta brže nego ostatak sveta, pri čemu se topi davno zaleđena tundra koja pokriva oko 65 odsto kopnene mase te zemlje i oslobađaju se gasovi koji izazivaju efekat staklene bašte. Vodeci istraživač u Institutu za permafrost u Jakutsku Nikita Tananajev rekao je za Rojters da će u budućnosti sa porastom temperatura biti sve više takvih kratera sve dok večni led potpuno ne nestane.

Otapanje permafrosta već je ugrozilo gradove i naselja širom severne i severoistočne Rusije, dovodeći do pucanja cevovoda, kuća i oštećenja puteva.

Opasnost od gasova

Batagajka krater iz svoje utrobe ispušta ogromne količine opasnog gasa prilikom širenja, a on može da predstavlja opasnost za celu planetu.

Profesor Džulijan Marton, geolog Univerziteta u Saseksu, kaže za Independent da zbog širenja dolazi do otpuštanja velikih količina metana koje zagrevaju Zemlju.

"Kako klima postaje toplija, permafrost će se sve više topiti i razvijaće se ovakvi ‘termokarsti’. Pojavljivaće se sve više ovakvih kratera i erozija na površini tla u hladnijim oblastima" kaže Marton.

Dr Kristofer Fogvil sa Univerziteta u Novom Južnom Velsu, smatra da je otpuštanje većih količina metana iz oblasti permafrosta, veliki razlog za brigu. Krater Batagajka se meri od 1980-ih i trenutno je dugačak oko kilometar i dubok 86 metara. Otvorena Zemlja otkriva slojeve tla stare između 120.000 i 200.000 godina, a prema preliminarnom datiranju najnižeg mogućeg sloja do 650.000 godina. To ga čini najstarijim neotkrivenim potopljenim područjem u Evroaziji. Krater se širi i raste za 20 do 30 metara godišnje, a to će se nastaviti dok se tlo ne slegne.

Zaleđeni delovi zemlje, peska i kamenja ponašaju se kao zamrzivač koji čuva brojne ostatke biljaka i životinja, ne dozvoljavajući im da se raspadnu i više hiljada godina. To omogućava da se dobije uvid u prošlost. Svaki novootkriveni sloj kratera je kao geološki snimak koji naučnicima otkriva kako su permafrost i površinska vegetacija reagovali tokom istorije na toplotu i hladnoću.

Tako se, na primer, s vremena na vreme, pojavi vest da je u permafrostu Sibira pronađena određena (zaleđena) životinja, koja može biti stara i nekoliko desetina hiljada godina.

Međutim, topljenje leda može da oslobodi i neke dosad nama nepoznate stvari.

Oslobađaju se virusi i bakterije koje mogu ponovo da ožive. Vrlo je moguće da su mnogi virusi do sada nepoznati čovečanstvu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Grci besni: Sprema se izdaja Srba

Grčki list Demokratija objavio tekst u kome je navedeno da se sprema nova izdaja Srba, jer je Grčka spremna da podrži "ludački" zahtev da se zločin u Srebrenici proglasi genocidom zato što to od nje traže Nemci.

11:58

23.5.2024.

1 d

Svet

Makron na kolenima: "Ne napuštajte Francusku"

Francuska podržava kompanije koje veruju u nju, rekao je njen predsednik Emanuel Makron u intervjuu objavljenom u sredu, odgovarajući na pitanje o mogućnosti da naftni gigant TotalEnergies zatraži upis na američku berzu.

9:22

23.5.2024.

1 d

Podeli: