Srbija

Utorak, 24.01.2017.

08:11

Dinkićeve diplomate su tu, ponovo će u svet

Radna grupa pri Vladi Srbije kreira model po kome će ekonomski atašei uskoro biti poslati u svet, izjavio je potpredsednik vlade Rasim Ljajić.

Izvor: Tanjug

Dinkićeve diplomate su tu, ponovo će u svet
Foto: Tanjug

Ljajić za Politiku navodi da se o tome intenzivno razmišlja već godinu dana.

Na pitanje u čemu je razlika između ekonomskih atašea bivšeg ministra ekonomije Mlađana Dinkića, koji su prošlog leta proglašeni neuspešnim i skupim i vraćeni kući i onih koje će angažovati sadašnja vladajuća garnitura, Ljaljić kaže da su razlike velike, jer se pravi novi model i nova mreža.

"Naša ideja je da ekonomski atašei posluju u okviru Ministarstva spoljnih poslova, kao što je praksa u većini svetskih zemalja", kaže Ljajić i dodaje da u prvom krugu diplomate idu u Nemačku, Italiju, Rusiju i Kinu.

Ministar objašnjava i da to što su Dinkićeve diplomate vraćene kući, ne znači da su dobile otkaz, i da su ostali na platnom spisku Ministarstva trgovine.

Neki od njih su otišli ako su našli bolji posao, ali niko nije otpušten, dodaje on.

Ljajić je rekao i da to ne znači dupliranje troškova, ali da ne može da garantuje da dodatnog zapošljavanja neće biti.

"Zavisi od kvalifikacije kadrova. U Kinu, naravno, mora da ode neko ko zna kineski. Ali, namera je da se u najvećoj meri iskoriste već postojeći kadrovi", kazao je.

Prema njegovim rečima, ključna razlika između Dinkićevog i novog modela je u mreži diplomatskih centara.

"Svojevremeno je 28 ekonomskih atašea poslato širom sveta bez kriterijuma i ne vodeći računa o prioritetima", kazao je Ljajić i podsetio da se ranije događalo da se diplomate šalju u zemlje regiona, gde nema potrebe za takvom vrstom lobiranja.

"U regionu nema ni jezičkih ni bilo kojih drugih barijera za biznis. Odlično se posluje i bez podsredstva diplomatije", dodaje on.

Ministar je rekao i da Privredna komora Srbije trenutno radi na tome da se pred nove ekonomske amasadore postave jasno definisane norme, ali da skala po kojoj će se ocenjivati njihov učinak još nije poznata.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ruski tankeri stoje prazni širom sveta?

Gotovo svaki ruski naftni tanker koji je pod sankcijama stoji nekoliko meseci nakon uvođenja ograničenja, što pokazuje kako sankcije SAD mogu da poremete lanac snabdevanja ruskom naftom.

8:03

21.5.2024.

1 d

Svet

Sledi novi talas bankrota? Ovaj sektor puca

Nakon rasta u februaru, nemački ugostitelji su u martu opet poslovali slabije. Promet je realno opao za 2,4 odsto, a nominalno za 1,5 odsto, saopštio je u utorak Savezni zavod za statistiku.

19:22

21.5.2024.

19 h

Svet

EU dala zeleno svetlo Nemačkoj

Evropska unija je dozvolila Nemačkoj da subvencioniše delove teretne železnice sa 1,7 milijardi evra. Komisija EU odobrila je isplate u utorak u Briselu.

16:21

21.5.2024.

22 h

Podeli: