Srbija

Četvrtak, 03.02.2022.

12:36

Najčešća zamka u koju potrošači upadaju: Kako da se snađemo na plodnom tlu za prevare?

Onlajn kupovina je svoj obim tokom pandemije uvećala 300 odsto.

Izvor: RTS

Najčešća zamka u koju potrošači upadaju: Kako da se snađemo na plodnom tlu za prevare?
Ilustracija: Natee Photo/Shutterstock

Sve je više i portala i stranica iza kojih stoje osobe spremne na prevaru, pa nisu retki potrošači koji su se našli u toj neprijatnoj situaciji. I pored crne liste virtuelnih prodavaca, Unija potrošača upozorava na opreznost.

Nikica Jovanović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže za RTS da je prva stvar na koju potrošači moraju da obrate pažnju da li sa druge strane imaju firmu.

"Da li je to lice od koga kupujete registrovano, da li ima registrovanu firmu, jer samo tada ste u sistemu Zakona o zaštiti potrošača, odnosno možete da izjavite reklamaciju i da odustanete od kupovine i ukoliko dođe do problema imate nekoga u sistemu kome možete da se žalite", navodi Jovanovićeva.

Onlajn kupovina olakšava život, ali i tu ima problema: Koja su prava potrošača?

Ističe da ukoliko je neko registrovan on vrlo jasno ostavlja svoje podatke – svoju ličnu kartu u smislu imena, matičnog broja, mejla na koji možete da se žalite.

Društvene mreže su plodno tlo za prevare. Jovanovićeva kaže da su društvene mreže upravo najčešća zamka u koju potrošači upadaju.

"Tu najčešće nemamo registrovane firme. Ukoliko kupite proizvod i kasnije ne možete da stupite u kontakt sa prodavcem, on vas blokira što je česta situacija, vi ste tu prepušteni faktički sami sebi", dodaje Jovanovićeva.

Pazite od koga kupujete: Objavljena "crna lista", preko 400 trgovaca sa društvenih mreža - vara

Jedino što tada mogu potrošači je da prijave tu osobu koja prodaje robu da nije registrovana i da radi na crno.

"On će biti sankcionisan, ali vi nećete biti obeštećeni i onda je jedina mogućnost da zaštitite svoja prava sudskim putem", dodaje Jovanovićeva.

Često se dešava da pri kupovini na društvenim mrežama ne dobijete proizvod koji ste naručili ili dobijete nešto sasvim drugačije. Jovanovićeva napiminje da postoji crna lista koja potrošačima može pomoći da provere kupce.

Kako internet kupovina menja odeću koju nosimo?

"Za sada se trudimo da podignemo svest potrošača koliko je važno kupovati od firmi, registrovanih pordavaca, a sačinili smo i crnu listu – gde smo na osnovu informacija i podataka koje su nam dostavljali potrošali ostavili podatke onih stranica koje ne poštuju zakon i nisu registrovane za prodaju, a potrošači su bili oštećeni", naglašava Jovanovićeva.

Ukoliko kupujete od registrovanih prodavac imate 14 dana da se predomislite i da vratite robu, a to je najčešće problem kada se kupuje od fizičkih lica sa raznih naloga, jer ne može da se stupi u kontakt sa prodavcem.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"To više ni Amerika ne može da spreči"

Napuštanje američkog dolara kao jedine valute za trgovinu naftom nije iznenađujući potez Saudijske Arabije, jer Rijad odavno razmišlja o tome, praktično od 2018. godine kada su SAD uvele prve sankcije Kini.

21:46

15.6.2024.

22 h

Svet

Rusija pretekla Ameriku

Rusija je u maju pretekla Ameriku po količini izvezenog gasa u Evropu, prvi put nakon skoro dve godine, uprkos naporima regiona da se oslobodi zavisnosti od fosilnih goriva, piše “Fajnenšel tajms”.

14:27

16.6.2024.

6 h

Svet

Vraćaju se u Rusiju?

Američki proizvođač bezalkoholnih gaziranih pića Koka-kola, koji je 2022. napustio rusko tržište, podneo je u aprilu ove godine tri zahteva za registraciju svojih najpoznatijih brendova "Koka-kola", "Fanta" i "Sprajt" u Rusiji.

7:54

15.6.2024.

1 d

Podeli: