Ponedeljak, 09.06.2014.

21:17

"Sankcije Rusiji - nezamislivo"

Predsednik Nikolić kaže da je odluka Vlade po pitanju kosovskih izbora strateška i veoma iznuđena, ali da se Beograd kreće u okviru Ustava Srbije.

Izvor: B92, RTS

Default images

Nikolić je u intervjuu za RTS govorio o kosovskim izborima, Ukrajini, Vučićevom sastanku sa Merkelovom, poplavama...

Odluka Vlade u vezi sa kosovskim izborima je bila strateška, veoma iznuđena i nije bilo otpora toj odluci, čak i opozicionari su jednostavno ćutali, rekao je Nikolić.

Prihvatili smo da učestvujemo u toj utakmici, rezulatat je očekivan sto se tiče odnosa među albanskim političkim partijama, oseća se i u Prištini da bi ljudi da se dogovore sa Srbijom, i da se to ostvari na miran način, kaže u intervjuu RTS predsednik Srbije.

Što se tiče Srba nisam zadovoljan rezultatom, rekao je Nikolić. Ne mogu da budem zadovoljan da sa 20 poslanika pređemo na 10 ili devet onih kojima možemo da verujemo, i da nam to bude normalno.

On je rekao da se među Srbima sa KiM koji su raseljeni, a koji su imali pravo glasa, vidi "neka nezainteresovanost". Nikolić je rekao da oni ostavljaju nekome drugome da umesto njih rešava, kao da to nije njihov problem.

Bez uticaja na politiku teško da ćemo moći da ostvarimo ono što smo dogovorili u Briselu, i zacrtali u Rezoluciji naše skupštine, rekao je Nikolić.

Odluka Vlade je bila strateška veoma iznuđena i nije bilo otpora toj odluci, čak i oni opozicionari, jednostavno su ćutali.

"Ova vlada koja nosi teško breme u ovo vreme, ta Vlada u meni ima apsolutnog saradnika, nema suparnika, čak i onda kad mislim drugačije. Ja nisam predsednik koji želi da vlada Srbijom, mimo Ustava, ja sam tu, sa ovom Vladom ću deliti i uspeh i neuspehe... Na Vladi je sada da donese odluke - da to bude korisno za srpsku zajednicu na KiM, sve drugo bi bilo pogrešno", kaže Nikolić. Mi se i dalje krećemo u okviru Ustava Srbije, svaki iskorak bi za mene bio signal da moram da izađem iz toga, rekao je on.

Odgovarajući na pitanje zašto novac za severa Kosova nije stigao do Kosova, predsednik je citirao američku poslovicu koja kaže da je "besplatan sir samo u mišolovci". "Dakle, pružiš ruku i uhvate ti ruku, ja ne verujem mnogo u sredstva koja obećavaju i koja ne moramo da vratimo", istakao je Nikolić.

Kako je dodao, ne treba Srbiju na to učiti, i ne treba govoriti o tome da ako neki potez povuče da će imati koristi za koje ne mora da zaradi.

"Ja sam se s time suočio 2000. godine, kada je trebalo četiri milijarde dolara da uđe u Srbiju, samo ako se promeni vlast. Ta vlast je promenjena, a mi sad pričamo o tome da nema ni 20 miliona koje obećaju", kaže Nikolić.

Prema njegovim rečima, on je za to da sarađujemo sa celim svetom, da naravno kada nam treba pomoć da pomoć i tražimo, ali kada hoćemo da radimo onda nam ne treba besplatan novac, kako je dodao, mi u Srbiji nismo navikli da nam bilo ko poklanja.

Na konstataciju da dnevnik Zeri spekuliše o tome da bi Srbija priznala Kosovo u UN a da zauzvrat na severu dođe do formiranja specifičnog entiteta, kaže:

"Zeri nagađa otprilike ili pokušavaju da ispitaju teren na šta bi Srbija bila spremna, ali u Srbiji nemate političara koji bi pogazio Ustav Srbije, odlučio se da prizna nezavisnost KiM a da za to obezbedi neko entitetsko pravo koje ima sever Kosova u sastavu nezavisne države Kosovo. To zaista nije moguće".

Kada vam je deo teriotorije uzet i tako čvrsto branjeno to što je oduzeto, da kako je rekao, bi morali "tektonski poremećaji da se dese u budućnosti u svetskoj istoriji da mi na silu možemo da uđemo na Kosmet". "To je apsolutno nemoguće, nemojmo ljude zavaravati time", kaže Nikolić.

Kako je dodao, mnogo toga ima na Kosovu što je srpsko, i što nam sada otimaju. "Postoje privredni subjekti koje administracija u Prištini rasprodaje, ne pitajući za vlasništvo. Ja ne bih da trgujem sa KiM ni po koju cenu, ali bih želeo da za Kosmet obezbedim sva ona prva koja Ustav Srbije traži ili koja je moguće u ovom spletu okolnosti u kojima nam mnogo toga ne ide na ruku, nažalost", kaže Nikolić.

"Saznaćemo od Merkelove da li se rampa diže 2019."

Na pitanje šta očekuje od susreta premijera Aleksandra Vučića i kancelarke Angele Merkel, Nikolić je rekao da imamo mnogo toga da razgovaramo sa Nemačkom, jer je ona najozbiljniji partner svake članice EU, kao i Srbije na njenom putu ka EU.

"Instrukcije nemačkih parlamentaraca su za nas putokaz, upozorenje. Nemačka je pokazala da hoće da investira u Srbiju, to je njihov interes pošto mi imamo slobodno tržište koje EU nema. Vučić će da nas obavesti kada se vrati kakav je bio ton razgovora, šta su bile teme, ja očekujem da tema bude pomoc Nemačke da građani Srbije žive bolje. Naravno onda će Angela Merkel, koja nema mnogo dlaka na jeziku, kada razgovara sa manjima, reći šta ona očekuje. Predsednik Vlade će reći šta ona od Srbije može da očekuje, a šta ne može", istakao je Nikolić.

Prema njegovim rečima, 2018. i 2019. su godine za koje je Merkelova rekla da neće biti proširenja sada bi trebalo saznati od nje da li je možda ta rampa dignuta 2019. ili ima neki novi termin.

Na pitanje da li Nemačka preuzima glavnu ulogu na Zapadnom Balkanu, predsednik kaže da je uticaj Nemačke poprilično veliki i da to zna svaki poltičar. "Angela Merkel zna da ako Srbija ispuni uslove i postane članica EU, sa nama će kao u vrtlogu ući u EU zemlje koje dosada nisu članice. Bez toga Evropa nije kompletna. Nama u okruženju u kome se nalazimo nema druge nego da budemo zemlja članica EU", tvrdi predsednik.

O Ukrajini, Rusiji, Belorusiji...

Na opasku da se Srbija uzdržala od uvođenja sankcija Ukrajini, a da to nije učinila i prema Belorusiji, predsednik je istakao da mi ne uvodimo sankcije, već da treba da uskladimo zajedničku spoljnu politiku sa EU i dodao da zna kako izgleda živeti pod sankcijama, kao i da zna da to ne dotiče predsednika Belorusije. On je dodao da razgovori o poseti Lukašenka traju od novembra.

Kako je rekao, Lukašenko je odmah nakon što su Srbiju pogodile poplave ponudio pomoć.

"Ako neke novinare ne zanima da Belorusija nije priznala nezavisnost Kosova i Metohije, mene to mnogo zanima, ako ih ne zanima da Iran nije prizano, mene to mnogo zanima, ako ih ne zanima da Ukrajina nije priznala mene to zanima", istakao je predsednik.

Na pitanje da li će ekonomija biti glavna tema pregovora sa Lukašenkom, predsednik Nikolić potvrdno odgovara. "Da, naravno, mi ćemo potpisati nekoliko sporazuma. Javnost će o tome biti obaveštena." Predsednik je podsetio da se veliki deo beloruskih autobusa proizvodi u Kragujevcu i najavio proširenje saradnje.

Na pitanje zašto nije bio na inauguraciji predsednika Ukrajine, Nikolić je rekao kako je mislio da je mali nivo da bude naš ambasador i da bi to moglo da se smatra kao potcenjivanje pobede, zbog toga je otišao njegov savetnik. Predsednik je izjavio da on nije lično razmišljao o odlasku na inauguraciju predsednika Ukrajine.

Nikolić dodaje da će u Ukrajinu svakako otići ukoliko Porošenko bude vodio miroljubivu politiku. Predsednik je podsetio i kako su na njegovoj inauguraciji bila samo dva predsednika i dodaje da će prava mera toga da li je bio dobar predsednik biti ako bude izabran u drugom mandatu. Na inauguraciju Porošenka išao je bivši srpski šef diplomatije Ivan Mrkić, koji je sada savetnik predsednika Nikolića za spoljnu politiku.

"Porošenko pripada Ruskoj pravoslavnoj crkvi i možda je to dobar izbor", ocenio je Nikolić.

Na pitanje da li će Srbija uvesti sankcije Rusiji, Nikolić je rekao: To je toliko nezamislivo, samo što Srbija onda mora da ima meru, da se jednako ponaša i prema malim i prema velikim državama.

Srbija ne sme da se opredeljuje i voleo bih da vodi politiku kao što je nekada Josip Broz Tito, ali treba da uskladjuje svoju spoljnu politiku sa EU, rekao je NIkolić. On je napomenuo da je EU, nešto kao EU, stvoreno 1945. godine, ovde.

O poplavama, donatorskim konferencijama, medijima...

Predsednik Srbije je osvrćući se na svoju izjavu da će Srbija biti u vanrednoj situaciji dok god ne bude popravljena i poslednja kuća stradala u poplavama rekao da ne zna do kada će to trajati, ali da do obnove ne možemo sami i da je upravo to smisao njegovog razgovora sa francuskim predsednikom Fransoa Olandom da se održi međunarodna donatorska konferencija.

"Imaćemo dve konferencije, jednu na najvišem verovatno ministarskom nivou u Francuskoj i jednu u Briselu što je predložio Oland", rekao je Nikolić.

Nikolić kaže da je već obišao dosta mesta i da namerava da obiđe i Bajinu Baštu, Varvarin i Koceljevu i da i on sam kao i Fond "Dragica Nikolić" koji dobija pomoć iz inostranstva žele da obezbede izgradnju novih kuća tamo gde obnova nije moguća.

Kada je reč o nekom modelu radnih akcija koji se sve češće pominje, Nikolić kaže da to nije naš izum već da su taj model obnove koristile mnoge zemlje, pod drugim imenom, posle ratova, elementarnih nepogoda ili kada bi zemlje zapadale u ekonomsku krizu. I sam je, kaže, kao srednjoškolac učestvovao u radnim akcijama.

On je naveo da je njegova izjava da je "Vlada odlično odradila posao, a da je odgovornost na građanima, istrgnuta iz konteksta. Kako je objasnio, govorio je o tome da su građani pozivani da se evakuišu, kao na primer u naselju Poljane, gde je on pozivao ljude da uđu u autobuse i spašavaju žive glave, ali da oni to nisu učinili i da je mislio samo na to da su građani slušali nadležne, ne bi bilo toliko žrtava. Dodao je da je sve istrgnuto iz konteksta, a zatim i neprimereno komentarisano.

Na pitanje ima li cenzure u medijima, Nikolić je rekao da to nije pitanje za njega, nego za novinare. On je rekao da novinari treba da kažu ko ih cenzuriše, ali je dodao da pojedini mediji, koristeći se lažima i izmišljotinama, žele da uruše sistem, s naglaskom na napade na njega.

"Ja kad bih bio novinar, ja bih dozvolio samo neko da mi ispravi gramatičke greške", rekao je dodajući da ne bi dozvolio da ga cenzurišu. Ako dozvoliš jednom da te cenzurišu, a ne kažeš ko, svaki dan će da te cenzurišu, tako to ide, rekao je predsednik Srbije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

102 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Podeli: