Srbija

Petak, 13.02.2015.

17:31

Fiskalni savet: Novca ima, radite

Najbolja raspoloživa antirecesiona mera je povećanje javnih investicija, koje bi u ovoj godini trebalo povećati sa tri na 3,5% BDP-a, objavio je Fiskalni savet.

Izvor: Tanjug

Default images
Foto: Tanjug

Novac za to, kako piše u najnovijoj analizi Saveta, postoji, kao i projekti.

"Potrebno je da se nivo javnih investicija već ove godine poveća na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, umesto planiranih tri odsto. To je potrebno uraditi čak i po cenu blagog povećanja fiskalnog deficita”, piše u analizi Saveta.

Savet objašnjava da će se predstojeća fiskalna konsolidacija sprovoditi u nepovoljnom okruženju recesije, a povećanje javnih investicija je, kako smatraju, retka ekonomska politika koja može znatno da pomogne.

“Ne sme se dozvoliti da Srbija i u 2015. godini snažno podbaci kada je reč o sprovođenju javnih investicija, što je u prethodnoj godini bio slučaj”, piše u analizi.

Za naredni trogodišnji period, kako su objavili, potrebno je napraviti kredibilan plan povećanja javnih investicija na četiri-pet odsto BDP-a, što je, kako smatraju, odgovarajući nivo za trenutnu razvijenost Srbije.

Ovo telo smatra da novca za ove projekte, čijom bi se realizacijom poboljšao kvalitet infrastrukture u Srbiji i sprečio ulazak privrede u produženu recesiju, ima.

“Za potrebnu izgradnju infrastructure u Srbiji odobren je veliki iznos novca od međunarodnih finansijskih institucija, pod uglavnom vrlo povoljnim uslovima, ali se ona slabo povlače”, piše u analizi.

Prema analizi Fiskalnog saveta, iznos odobrenih kredita za tekuće infrastrukturne projekte je oko pet milijardi evra, a od toga nije povučeno 3,75 milijardi.

Najviše odobrenih, a nepovučenih sredstava je u sektoru putne infrastrukture i to 1,6 milijardi, dok železnice i energetika učestvuju sa 1,55 milijardi, navedeno je u analizi.

Sredstva dostupna za ostale infrastrukturne projekte iznose oko 600 miliona evra, piše Fiskalni savet.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ruski tankeri stoje prazni širom sveta?

Gotovo svaki ruski naftni tanker koji je pod sankcijama stoji nekoliko meseci nakon uvođenja ograničenja, što pokazuje kako sankcije SAD mogu da poremete lanac snabdevanja ruskom naftom.

8:03

21.5.2024.

1 d

Podeli: