"Ostavite telefon i ne trčite" – fizičar objasnio šta raditi kad grmi VIDEO

Viši naučni saradnik Instituta za fiziku dr Marko Vojinović dao je savete kako se treba zaštititi od udara groma.

Izvor: B92, Prva

Ponedeljak, 19.07.2021.

10:20

shutterstock/Visual Intermezzo

Dr Vojinović je objasnio kako se računa daljina groma, ali i koje greške mogu biti kobne tokom oluje.

Upozorio je da se mnogi vode ne činjenicama već "urbanim legendama", što može biti opasno, piše TV "Prva".

"Brojimo sekunde od bleska"

Na pitanje šta prvo treba da uradimo kad počne da grmi, dr Vojinović kaže da moramo da uradimo dve osnovne stvari - da procenimo koliko daleko udaraju grom ovii da se prema tome sklonimo.

"Dve stvari su osnovne, prva je da procenimo koliko je grmljavina daleko. Ako je dovoljno blizu, skloniti se u zatvoren prostor, u auto, zgradu, kuću... Procenićete na osnovu razlike između vremena koje protekne otkad vidimo bljesak, i kada čujemo zvuk grmljavine. Brojimo sekunde od bljeska, i ako prođe više od tri–četiri sekunde, onda je grmljavina daleko. Ako je proteklo manje, onda je blizu", kaže on.

On je dodao da u slučaju da nismo sigurni koliko je daleko grom udario ili ne vidimo sevanje i munju, uđemo u zatvoren prostor.

"Može i to da se desi i onda teško može da se proceni rastojanje, moramo da je vidimo. Ako se plašimo, najbolje je ući u zatvoren prostor", rekao je dr Vojinović.

"Svi metalni predmeti privlače grom"

Na pitanje da li je istinita priča da čučanje smanjuje šanse za udar groma i da li se moramo otarasiti nekih predmeta, Vojinović kaže da je čučanje "urbana legenda".

"Čučanje je jedna urbana legenda, ne pravi neku razliku da li ste čučnuli ili i dalje stojite, ležite... Svi metalni predmeti potencijalno privlače grom, da kažemo, električno pražnjenje iz atmosfere i bilo kakav metalni predmet indukuje naelektrisanje suprotnog pola i time ga privlači. Tako da je pametno otarasiti se metalnih predmeta koje imamo kod sebe, a u to spada i mobilni telefon", kazao je on.

On je i objasnio da boja munje zavisi od toga do koje temperature se usijao vazduh. Najtoplije su svetloplave, karakteristične nijanse, ali svaki grom je podjednako smrtonosan ako je dovoljno blizu.

"Do tragičnih ishoda retko dovodi direktan pogodak u osobu, grom udari blizu. I kada udari u zemlju, u bilo koji predmet, okolina mesta udara se naelektriše. Ljudi beže, potrče a elektricitet želi da ide najkraćim putem, kroz najbolji provodnik. I onda kroz naelektrisano tlo, kroz noge, doživimo strujni udar. Ako stojimo na jednom mestu, to se neće dogoditi", zaključuje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: