Petak, 02.10.2020.

12:30

"Možemo da radimo ali nemamo šta, rešava se sudbina svakog zaposlenog u turizmu"

Turističke agencije u Srbiji od 1. oktobra ne prodaju aranžmane, osiguravajuće kuće odbile su da ih osiguraju. Odluka Ministarstva je da se agencijama ne oduzimaju licence, a svi u turizmu čekaju ponedeljak i konačni rasplet situacije.

Izvor: B92

Foto: depositphotos/wirojsid

Saradnje sa osiguravajućim kućama de fakto nema, a kako su iz Udruženja turističkih agencija Srbije rekli za B92.net, na "njihovo veliko iznenađenje, na sajtu MTT su osvanule dve vrlo zbunjujuće objave".

Najpre je 29. 09. objavljeno obaveštenje putnicima da od 01. oktobra 2020. godine, prilikom kupovine novog turističkog putovanja, kao i prilikom ugovaranja zamenskog putovanja, obrate pažnju da li turistička agencija organizator turističkog putovanja poseduje licencu i propisanu garanciju putovanja.

"Ministarstvo po čijim propisima i radimo, je uprkos ponašanju osiguravajućih kuća i otkazom garancija koje su stupile na snagu 30.09. umesto zauzimanja stava rešenja, kao i toga da bude posrednik između osiguravača i nas turističkih agencija, najpre našlo za shodno da upozori putnike", kažu iz Udruženja turističkih agencija.

Sledećeg dana ministar Rasim Ljajić izjavljuje da su predstavnici MTT sa Udruženjem banaka Srbije održali sastanak po pitanju bankarskih garancija i da se rešenje traži.

Naglasio je da Ministarstvo neće oduzimati licence agencijama jer očekuje da se problem reši u narednih 7 – 10 dana, jer je letnja turistička sezona završena i ne očekuje se sklapanje novih turističkih aranžmana u tom periodu.

"Znači možemo da radimo ali nemamo šta. Neke od naših članica više nemaju pristup garancijama na sajtu svojih osiguravača", kažu iz ovog Udruženja.

"Polise poskupele osam puta"

Foto: depositphotos / elenathewise
Od trenutka stupanja na snagu novog pravilnika, u januaru 2020. godine, polise su, kako tvrde, "poskupele osam puta".

"Veliki broj agencija je polise koje su u proseku koštale 8.000 evra, platio u punom iznosu da bi se sada našle u situaciji da polise neće ni njima biti produžene. Ovo što osiguravajuće kuće pričaju je samo taktika da nas opet izreketiraju i uzmu veliki novac. Kakav su rizik imali od 15. marta do 30. septembra? Neka agencijama koje nisu radile vrate uplaćen novac, jer smo bili u vanrednom stanju, dok je i dalje na snazi zabrana za ulaska u EU i većinu zemalja u svetu", objašnjavaju iz UTAS-a.

Turističke agencije u Srbiji od 1. oktobra ne prodaju aranžmane

Ono što, kako kažu, pokušavaju da izdejstvuju jeste da uz neophodnu podršku države "nađu rešenje i spas od agresivne politike osiguravajućih kuća i bahat stav i čin kojim se stavljaju iznad države i zakona bez ikakvog razmatranja posledica svog delovanja".

"Po pitanju osiguranja zalažemo se za prelazak na sistem individualnog osiguranja putnika, a pre svega tražimo od Ministarstva da ukine, tj. da izmeni važeći Pravilnik, koji bankarske garancije (koje su odbijene) podrazumeva kao zamenu za osiguranje. U ovoj neizvesnoj situaciji punoj oprečnih informacija i šokantnih zvaničnih izjava, svakako nikome u turizmu nije dobro", dodali su.

Kako su istakli "neće mirno čekati ponedeljak" ili bilo koji datum najavljenog saopštenja Ministra, već će pisati dopise, obratiti se nadležnim institucijama, "jer izgovor da vlada nije formirana ne znači ništa u situaciji bez presedana u njihovoj struci, kada se rešava sudbina svakog zaposlenog u turizmu".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Drama na nebu, hitno podignuti borbeni avioni

Ruski vojni avion juče je nakratko narušio vazdušni prostor Švedske istočno od baltičkog ostrva Gotland, nakon čega su ga presreli švedski borbeni avioni, saopštile su danas oružane snage te nordijske zemlje.

13:01

15.6.2024.

21 h

Podeli: