Osim toga, Slovenija je pod istragom i jer je, mimo dogovora sa Biselom, odustala od prodaje NLB banke, piše zagrebački "Jutarnji list".
"Rok za prodaju 50 odsto NLB-a istekao je 31. decembra 2017. Osim toga, Slovenija do 31. novembra 2017. nije predložila poverenika za prodaju inostranih društava kćeri NLB-a na Balkanu", navodi Evropska komisija, koja će Sloveniju procesuirati za kršenje odredbi ugovora EU o državnoj pomoći.
U odluci o otvaranju istrage ukazuje se na podršku koju je slovenačka vlada dala NLB-u, a za koju Brisel sumnja da je protivno pravilima Unije, i čija je ukupna vrednost milijardu i 600 miliona evra.
Ako Slovenija na kraju bude proglašena krivom za kršenje pravila o pružanju podrške u slučaju NLB-a, i ako Evropski sud kao krajnja instanca sporova Komisije i članica, tako odluči, NLB bi morala da vrati primljeni novac, što bi dovelo u pitanje njenu likvidnost.
Slovenački list Finance, povodom pokretanja istrage EK protiv Slovenije, razmatra i scenario prema kojem bi Komisija mogla narediti Ljubljani da proda i više od 50 odsto kapitala NLB-a.
Još pre pet godina EK je ocenila da su sanacijske odluke slovenačke vlade prema NLB-u oblik državne podrške, ali ih nije dovodila u pitanje jer je Slovenija opravdala potrebu sanacije banke njenom važnošću po nacionalnu privredu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare