Utorak, 08.07.2014.

10:00

Ni jedno globalno pitanje bez Kine

Angela Merkel pozvala je na pluralizam i slobodu mišljenju i pred studentima pekinškog univerziteta govorila o potrebi kritičnosti i otvorenosti.

Izvor: Tanjug

Default images

"Samo ono društvo koje je otvoreno, pluralistično i svakome daje slobodnu mogućnost za razvoj je, u svakom slučaju prema mom mišljenju, u situaciji da uspešno oblikuje budućnost", rekla je nemačka kancelarka na na završinici svoje sedme po redu posete Kini pred studentima Tsinghua-Univerziteta, koga je označila kao predodređeno mesto slobode.

Ona je, takođe, rekla da je veliki "lajt-motiv ' nemačko-kineske kooperacije napredak i inovacije i da u to spadaju i postavljanje kritičnih pitanja i traženje boljeg argumenta.

Merkelova je istakla da je za nju dijalog sa Kinom o ljudskim pravima veoma važan.

"Ako Kini privredno dobro ide, onda ceo svet ima nešto od toga", rekla je Merkelova i dodala da se danas ni jedno globalno pitanje ne rešava bez Kine, kako pitanja zaštite okoline, tako i obnovljive energije i socijalnih uslova.

Ona se u Kini srela i sa bivšim šefom vlade Ven Djiaibaom, što je, kako prenose danas kineski mediji, velika retkost u Kini da se njihovi bivši predstavnici susreću sa stranim gostima.

Merkel, koja je u Kini dočekana uz najviše vojne počasti i, u poseti moći i milijardi, razgovarala sa kineskim državnim i privrednim vošstvom i naglasila da saradnja dve zemlje ima široke osnove i da tu spadaju privredni odnosi, kao i dijalog o razvoju društva i ljudska prava.

"Mi smo još jednom jasno naglasili da su za nas uspešni privredni razvoj i ljudska prava i razvoj civilnog društva tesno povezani", rekla je Merkelova u Pekingu, ne navodeći, mešutim, konkretne slučajeve u Kini, vezane za kršenje ljudskih prava.

Merkelova je, povodom "sajber-napada" iz Kine na nemačke firme istakla da nemačka vlada odbija privrednu špijunažu, nezavisno iz koje države potiče i naglasila da će Nemačka štititi sebe i svoju privredu.

Kineski prmeijer Li je izjavio, prenose nemački mediji, da Kina intenzivno radi na tome da se kroz reforme i otvaranje zemlje daju novi privredni impulsi i istakao da se kineska privreda, koja je u prvom kvartalu zabeležila rast od 7,4 procenta, razvija stabilno.

Mediji ocenjuju da je, uprkos razlikama u shvatanju demokratije i ljudskih prava, došlo do intenziviranja nemacko- kineskih odnosa u proteklim godinama.

Od 2011. godine postoje redovne međuvladine konsultacije, kao i druge forme saradnje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Drama na nebu, hitno podignuti borbeni avioni

Ruski vojni avion juče je nakratko narušio vazdušni prostor Švedske istočno od baltičkog ostrva Gotland, nakon čega su ga presreli švedski borbeni avioni, saopštile su danas oružane snage te nordijske zemlje.

13:01

15.6.2024.

1 d

Podeli: