Sreda, 07.11.2012.

12:07

"Bezvizni režim nije ugrožen"

Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je da bezvizni režim Srbije trenutno nije ugrožen.

Izvor: Tanjug

Default images

Ona je navela da je zbog pojačanih mera kontrole na graničnim prelazima od 2. juna do danas vraćeno oko 5 000 građana koji su imali nameru da traže azil u zemljama zapadne Evrope.

Grubješićeva je najavila i da će Ministarstvo pravde kao jednu od mera za smanjenje broja lažnih azilanata predložiti izmene Krivičnog zakonika kojim će se traženje lažnog azila tretirati kao krivično delo i da se nada da će to uskoro i biti usvojeno.

"Do ukidanja bezviznog režima neće doći sada", rekla je Grubješićeva na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije i dodala da to što trenutno nije ugrožen bezvizni režim ne znači da se taj problem neće ponovo javiti sledeće godine.

Uz napomenu da je komisija za praćenje bezviznog režima preduzela mnoge mere i aktivnosti na smanjenju broja lažnih azilanata, Grubješićeva je kazala da je svuda u Evropi prepoznata spremnost Vlade Srbije da sarađuje na rešavanju problema lažnih azilanata.

Glavna odredišta lažnih azilanata iz Srbije, prema njenim rečima, bile su zapadnoevropske zemlje Nemačka, Švedska, Švajcarska, Luksemburg i Belgija, ali njihov odlazak nije bio organizovan.

"Jako je bitno što je smanjen i praktično ukinut organizovani dolazak državljana Srbije u zemlje u kojima traže azil", rekla je Grubješićeva, koja je dodala da je prema podacima nemačkog ministarstva unutrašnjih poslova u julu i avgustu bio povećan broj zahteva za azil iz Srbije, da je u pitanju bilo 1467 zahteva i da je to i pokrenulo priču o ukidanju bezviznog režima.

Ona je dodala da je ove godine bilo manje tražilaca azila nego prethodne. Ona je podsetila da je zahtev Srbije zemljama u koje najviše odlaze tražioci azila da se Srbija stavi na listu sigurnih trećih zemalja, da se smanji novčana pomoć tražiocima azila i da se skrati procedura za razmatranje njihovih zahteva.

Ona je dodala da su Belgija i Danska taj problem rešile, jer su upravo skratile proceduru i maltene ukinule pomoć tražiocima azila.

"Male šanse za datum u decembru"

Potpredsednica Vlade Srbije Suzana Grubješić ocenila je da su male šanse za to da Srbija u decembru dobije uslovni datum za početak pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji, jer je malo verovatno da do decembra može da se postigne bilo kakvo održivo i dugotrajno rešenje za Kosovo.

"Šanse za dobijanje uslovnog datuma su male zato što se radi o kratkom vremenskom periodu, manje od mesec dana. Ne treba gajiti prevelike nade da ćemo dobiti uslovni datum kao što ga je dobila Crna Gora, što ipak ne znači da i te najmanje šanse Srbija treba da propusti", rekla je Grubješićeva novinarima u Skupštini Srbije.

Vlada Srbije formirala je Koordinaciono telo za pristupanje Evropskoj uniji, kojim rukovodi premijer Ivica Dačić, a u toku je formiranje 35 podgrupa za pripremu pregovora i pregovore o članstvu Srbije u EU, dodaje Suzana Grubješić.

Grubješićeva je članovima skupštinskog Odbora za evrointegracije rekla da će, po završetku tog procesa, početi aktivnost na pripremi Nacionalnog programa za integraciju Srbije u EU koji bi trebalo da se primenjuje od 2013. godine i da važi četiri godini.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Podeli: