"Šta je 2.000 kuna na šleper paprika?"

Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da novim Pravilnikom o inspekcijskom nadzoru nisu prekršili propise EU niti Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Region

Izvor: B92

Četvrtak, 03.08.2017.

12:40

Foto: Thinkstock

U pismenom odgovoru redakciji B92, Ministarstvo navodi da je cilj novog Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima isključivo zaštitu potrošača, a ne diskriminacija robe i trgovaca koji dolaze iz susednih i prijateljskih zemalja.

“Ovim pravilnikom nismo uveli ništa više od standarda za voće i povrće koji su propisani EU zakonodavstvom (Uredba 543/2011). Dakle, prema opštim trgovačkim standardima - svaka pošiljka voća i povrća koja se uvozi u RH mora biti neoštećena, ne prezrela, stranog mirisa ili vlažnosti te ispravno označena - to je najmanje što kao država možemo učiniti za svoje građane, kada je reč o sigurnosti, zdravstvenoj ispravnosti i kvaliteti hrane koja im se nudi na policama trgovina”, piše u odgovoru.

Isto tako, kako dodaju, ovde nije reč ni o necarinskoj barijeri jer je reč o naknadi za inspekcijski nadzor, a Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i BiH je propisano da se na takve naknade ne odnosi obveza mirovanja ili smanjenja. “Kada je reč o pravilima Svetske trgovinske organizacije koja regulišu pitanje veterinarskih i fitosanitarnih mera, ovaj Pravilnik je u suglasnosti s istima jer njegovo sprovođenje ne onemogućava normalan tok trgovine”, navodi se.

Kako dodaju, tome u prilog govore podaci s terena prikupljeni u dve nedelje od primene Pravilnika, prema kojima je na graničnim prelazima pregledano 1.308.210 kilograma voća i povrća, a od tog broja samo tri pošiljke nisu bile u skladu s standardima - lubenica iz Crne Gore (68.580 kg - naknadnu usklađeno), lubenica iz Albanije (20.000 kg) i paprika iz Srbije (7.845 kg koja je vraćena na zahtev stranke).

Ističu da efikasna kontrola na granicama košta i zahteva širi obim posla kao i veći angažman graničnih inspektora, međutim naknadu od 2.000 kuna ne ocenjuju preteranom, a prethodnu od 90 kuna ocenjuju apsurdnom. “Svaka država članica EU može samostalno propisati iznos spomenute naknade, pa tako i Hrvatska”, navodi se u odgovoru.

“Na primer, ako je nosivost prosečnog šlepera 25 tona i u njemu se nalazi paprika čija je maloprodajna cena oko 10 kuna - jasno je da trošak pregleda takve pošiljke od 2.000 kuna zanemariv u odnosu na ukupnu vrednost paprike od 250.000 kuna”, navodi se.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: