Tehnopolis

Ponedeljak, 30.07.2012.

09:18

"Tviplomatija": Obama najpopularniji lider

Američki predsednik Barak Obama je najpopularniji svetski lider, a za njim slede predsednik Venecuele Ugo Čaves, Bela kuća i jordanska princeza Ranija, pokazuje "Tviplomatija", prvo globalno istraživanje o svetskim liderima na Twitteru.

Izvor: Tanjug

Default images

Istraživanje pokazuje da skoro dve trećine svetskih lidera ima profil na Twitteru, od kojih je Obamin najposećeniji. Međutim, iako društvene mreže omogućuju direktnu interakciju među korisnicima, skoro polovina svetskih lidera ne prati Twitter profile svojih kolega.

Cilj istraživanja koje je sprovela vodeća svetska kompanija za odnose sa javnošću i komunikacije "Burson-Marsteler", bio je da se otkrije u kojoj meri svetski lideri koriste Twitter, a analiziranje je obuhvatilo 264 vladina profila u 125 zemalja.

Rezultati su pokazali da više od četvrtine ispitanih svetskih lidera i vlada (76) prati profil Baraka Obame, a da on, međutim, prati samo norveškog premijera Jensa Stoltenberga i ruskog premijera Dmitrija Medvedeva, ali nije uspostavio uzajamne Twitter odnose sa ostalim svetskim liderima, preneo je Radio Slobodna Evropa.

Predsednik Evropske unije Herman van Rompej je najbolje povezan svetski lider koji uzajamno prati profile 11 kolega, a za njim sledi premijerka Australije DŽulija Gilard.

Ruski predsednik Vladimir Putin, predsednik Ruande Paul Kagame, premijer Singapura Li Kuan Jev, holandski premijer Mark Rute i još 35 lidera ne prati nijednog drugog korisnika Twittera.

S druge strane, premijer Ugande Mbabazi i predsednik Ruande Kagame su najkontroverzniji svetski lideri na Twitteru sa 96 posto i 93 posto odgovora na tweetove.

"Ova studija pokazuje kako je Twitter premostio komunikacijski jaz između nas i naših vođa. Istovremeno on omogućava liderima i vladama da objave svoje dnevne aktivnosti i novosti sve većem broju sledbenika", rekao je DŽeremi Galbrajt, direktor firme Barson-Marsteler za Evropu, Bliski Istok i Afriku.

On je dodao da Twitter takođe omogućuje građanima direktan pristup svojim vođama i da je zato sad više nego ikad ključno da svi ovi lideri budu na društvenim mrežama.

Istraživanje pokazuje da političari često otkriju Twitter tokom predizbornih kampanja, ali nakon izbora, njihovi profili se stišaju, kao što je bio slučaj sa profilom brazilske predsednice Dilme Rusef, francuskog predsednika Fransoa Olanda koji su napustili svoje sledbenike nakon što su izabrani.

Postoji i 120 ličnih profila, međutim samo 30 svetskih lidera tweetuje lično i to samo povremeno.

Twitter takođe koriste i male države kako bi privukle pažnju na sebe i komunicirale oči u oči sa svojim kolegama. Tako na primer, predsednik Dominikanske Republike unilateralno prati 71 svetskog lidera.

Predsednik Portugala i premijer Trinidada i Tobaga unilateralno prate preko 50 svojih kolega u nadi da će im oni uzvratiti uslugu, a mlada republika Južni Sudan se nada da će biti međunarodno priznata na Twitteru, s obzirom da prati16 kolega.

Twitter je najpopularniji u severnoj i južnoj Americi čijih je 80 odsto vlada aktivno na ovoj društvenoj mreži.

Barak Obama je najpopularniji svetski lider sa više od 17 miliona sledbenika i globalno je na 5. mestu, odmah iza Britni Spirs.

Venecuelanski predsednik Ugo Čaves je na drugom mestu sa 3.152.608 sledbenika, pri čemu ga prati Bela kuća, jordanska kraljica Ranija i britanski premijer Dejvid Kameron, koji svi imaju preko dva miliona sledbenika.

Istraživanje je pokazalo da od 264 profila svetskih lidera i vlada, njih 90 nikad nije preposlalo tweet, a 99 njih nikad nije poslalo odgovor na tweet.

I tu prednjači američki predsednik čiji je najpopularniji tweet - "Istopolni parovi bi trebalo da imaj pravo na brak" - 9. maja 2012. preposlan je 62.047 puta.

Poznato je da je Obama prvi svetski lider koji se prijavio na Twitter, i to 5. marta 2007. godine, a pratio ga je profil koji trenutno koristi meksički predsednik Enrike Pena Nijeto.

Na osnovu istraživanja, može se zaključiti da svetski lideri tweetuju na 43 svetska jezika. Engleski koristi 34 posto lidera, sledi španski sa 15 posto.

Međutim, španski i južnoamerički lideri tweetuju tri puta više nego njihove engleske kolege, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nešto se sprema... Bunkeri i rovovi na granici?

Poljska je počela da postavlja još veći broj metalnih barijera duž svoje granice sa Belorusijom kako bi odvratila nelegalnu migraciju i planira da ojača granicu sa Rusijom, saopštilo je danas poljsko Ministarstvo odbrane.

19:38

9.5.2024.

1 d

Svet

Amerika se predomislila: "Povlačimo"

Sjedinjene Američke Države su povukle licence kompanijama kao što su Intel i Kvalkom za isporuku 4G čipova za laptopove i mobilne telefone kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavei Technologies, ​​rekla su tri izvora.

9:51

9.5.2024.

1 d

Podeli: