Bilo je i pre i posle nje gimnastičara i gimnastičarki, koji su sa uspehom osvajali medalje, obarali rekorde, ali ona je bila ta koja je promenila ovaj sport.
Osamnaestog jula 1976. godine na Olimpijskimi igrama u Montrealu, 14-godišnja Komaneči je osvojila svet jer je za svoju vežbu na dvovisinskom vratilu dobila desetku, prvu ikada.
Tokom tih Igara je stigla do još tri zlatne i jedne bronzane medalje, a u još šest navrata dobijala je najveće moguće ocene.
Tako je postala jedna od najvećih legendi ne samo gimnastike, nego i sporta uopšte.
Ima dosta zanimljivosti kada je u pitanju nastup i savršena ocena za Komaneči, a tiče se semafora na Igrama u Montrealu.
Jednostavno on uopšte nije mogao da pokaže ocenu 10,0, već se na ekranu pojavila ocena 1,0. Publika je počela da negoduje, a Nađa je bila vidno zbunjena i razočarana, na ivici suza.
Ipak, ubrzo je nejasnoća razrešena, te je Rumunka ispisala istoriju, napravivši takav bum i popularizaciju gimnastike da to nije bilo viđeno do tad. Prvi put se za takmičenje u gimnastici tražila karta više, više i od košarkaških utakmica.
U njenu čast, jedan element na dvovisinskom razboju dobio je njeno ime, Komaneči. Taj element je i danas rezervisan samo za vrhunske gimnastičarke, zbog težine izvođenja.
Na Igrama u Moskvi 1980. ponovo je bila dobra, osvojivši zlato na gredi i u parteru, te još dva srebra, u ekipnoj konkurenciji i u višeboju.
U ovoj poslednjoj disciplini nadmašila ju je domaća gimnastičarka Elena Davidova za manje od 0,1 poena.
Mnogi su smatrali da je Rumunka bila žrtva sudijskih odluka, a arbitri su 28 minuta raspravljali o dodeli poena.
U periodu između Igara u Montrealu i Moskvi, Nađin život je bio izuzetno potresan, nimalo lak.
Prvo su se njeni roditelji razveri, što ju je veoma pogodilo, da bi potom rumunski zvaničnici, predstavnici Čaušeskove diktature, odlučili da Komaneči treba da radi sa drugim trenerom.
Sa poznatim Belom Karoljijem je radila od svoje šeste godine, a razdvajanje joj je, uprkos sumnjivim Belinim metodama, teško palo.
Kada je imala samo 15 godina, gimnastičarka je pokušala sebi da oduzme život, popivši izbeljivač. Provela je u bolnici dva dana nakon incidenta, a priča, koja je u početku bila negirana, u jednom intervjuu iz 1990. je potvrđena.
Rumunski sportski zvaničnici su nakon toga dozvolili saradnju Nađe sa svojim starim trenerom.
“I don't run away from a challenge because I am afraid. Instead, I run toward it because the only way to escape fear is to trample it beneath your feet”. - Nadia Comaneci pic.twitter.com/9ds75bt7QW
Karolji je važio za nezgodnog trenera, autoritativnog, sa čudnim metodama, ali stručnost nikako nije mogla da mu se ospori.
Iako je bilo sukoba zbog toga što je iskusni trener tražio da se ide preko granica izdržljivosti, Nađa je uvek govorila da je srećna što su im se putevi ukrstili.
Saradnja je krenula pre nego što je Komaneči pošla u školu, temeljila se na poverenju, a vežbe velike složenosti počeli su da rade kada joj je bilo samo 10 godina.
Trenirala je više od tri sata dnevno, svakog dana, a na sreću, živela je tik pored škole gimnastike.
Talenat, rad, odlučnost, sve je to pravilo razliku u odnosu na konkurenciju.
Njen uspon je bio meteorski, a sa samo devet godina, na međunarodnom takmičenju i susretima u Jugoslaviji i Rumuniji, osvojila je zlato.
Treba reći da Nađa nikad nije želela javno da osudi greške i grubosti trenera, koji je od nje, de facto, napravio sjajnu gimnastičarku, koja će biti upamćena.
Nađa je tih godina prolazila kroz razne afere, a jedna od njih ticala se njene navodne emotivne veze sa Nikom Čaušeskuom, najmlađim sinom diktator Nikolaja.
Nik je bio poznat kao plejboj, koji je gubio dosta novca kockajući se širom sveta. Glasine nisu nikad potvrđene bile, ali je sve ovo uticala na Nađin imidž.
Rumunska vlast umela je i te kako da iskoristi Komaneči, kako u propagadne, tako i u ekonomske svrhe.
Godinu dana nakon Igara u Moskvi, organizovali su turneju po 11 američkih gradova, od koje su zaradili 250.000 dolara, dok je gimnastičarki pripalo samo hiljadu.
Odnosi njenog trenera i vlasti bio je sve gori, a Karolji je zajedno sa svojom suprugom i koreografom reprezentacije odlučio da prebegne u SAD.
U strahu da i ona ne učini isto, rumunska Vlada zabranila je Komaneči da putuje u bilo koju Zapadnu zemlju.
Morala je da drži distancu od zapadne štampe, čitali su joj poštu, prisluškivali telefon, neprestano nadzirali. Bila je zarobljena u sopstvenoj zemlji.
Retka šansa za odlazak u inostranstvo Nađi se ukazala 1984, kada je prisustvovala Igrama u Los Anđelesu 1984. godine.
Kada su kamere zumirale njeno lice na stadionu od 80.00 gledalaca, ljudi iz domova širom sveta mogli su da pozdrave mladu Rumunku, koja je osam godina ranije svojim nastupima očarala sve.
Nisu mogli ni da zamisle da njihova heroina živi od 150 dolara mesečno, kao službenica Gimnastičkog saveza, pod budnim okom desetine oficira i doušnika Sekuritatee, koji su joj ulazili u privatnost bez ikakvih ograničenja.
Nađa je sve to odlučila da ostavi u noći 27. novembra 1989, kada je zajedno sa grupom kolega tajno prebegla preko granice u Mađarsku.
Arhiv rumunske Tajne policije otkriva Komaneči kao hrabru, žilavu, druželjubivu i prizemnu devojku, ženu, koja nikada nije dozvolia da je slava proguta.
Komaneči je 1. decembra 1989. stigla u Ameriku i njen novi život moga je da počne.
Šest godina kasnije vratiće se u Rumuniju, venčati sa kolegom iz SAD Barton Konerom na ceremoniji u bivšoj predsedničkoj palati, koja je prenošena na državnoj televiziji.
Autor: Milan Tomić
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Završen je 1.013. dan rata u Ukrajini. Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) uništila je tokom noći 15 ukrajinskih dronova iznad četiri ruska regiona, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Novi Zakon o energetici uvodi nove kategorije – "dinamične tarife" kada je reč o ceni struje, a "aktivan kupac" omogućava vraćanje viškova električne energije u mrežu, objašnjava za RTS ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Portparol Kremlja Dimitrij Peskov izjavio je da američki dolar počinje da gubi na privlačnosti nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp upozorio da će uvesti carine od 100 odsto na svu robu iz zemalja BRIKS-a ako zamene američku valutu u trgovini.
Ruske snage se bore iza "utvrđene ukrajinske odbrane". Oni su zauzeli delove teritorije u manje branjenim sektorima na jugu regiona Donbasa, preneo je Telegraf izveštaj britanskog Ministarstva odbrane.
Francuski košarkaš Frank Nilikina oigrao je najblji meč za Partizan ove sezone i dao važan doprinos trećoj uzastopnoj pobedi u Evroligi, protiv Žalgirisa.
1154 - Nikolas Brekspir (Nicholas Breakspear), prvi i jedini Englez koji je biran za papu, ustoličen je za poglavara rimokatoličke crkve kao Adrijan IV (Adrian).
Rat u Ukrajini – 1.014. dan. Ruske snage su tokom noći izvršile napad dronovima na zapadni ukrajinski grad Ternopolj i pogodile važan infrastrukturni objekat, saopštile su lokalne vlasti.
Britanska pevačica Lili Alen oduvek je bila dosta iskrena po pitanju svog privatnog života. Nedavno je otkrila da pre udaje za glumca Davida Harbora s muškarcima nije spavala ako nije pila alkohol.
Arheolozi u termama u južnoj Toskani u Italiji otkrili su drevne bronzane statue, novčiće i dragulje iz etrurskog i rimskog doba, saopštilo je danas italijansko ministarstvo kulture.
Srpski savez elektronskih sportova i esportova (SESE) poziva sve igrače i ljubitelje fudbala i esporta da se pridruže u jedinstvenom takmičenju – Phygital Football!
Oleksandar “s1mple” Kostiljev, trenutno neaktivan superstar ekipe NAVI u CS2, pridružiće se egzibicionom meču pre velikog finala Valorant Radiant Asia Invitational turnira.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, spoke from Brussels, where he is on a one-day visit, during which he met with several officials of the European Union.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, arrived at the European Service for Foreign Affairs earlier today, and after that he had important meetings with European officials.
Forza Horizon 4 trenutno je na -80% popusta i ako ste neodlučni oko nabavljanja, potrebno je da vas podsetimo da je to poslednja prilika koju ćete imati za njenu kupovinu.
Presednik Južne Koreje proglasio je vanredno stanje, što je dovelo do protesta ispred zgrade nacionalnog parlamenta u Seulu. Parlament glasao za ukidanje odluke.
Danima traju protesti u Gruziji. Demonstranti optužuju sve autoritarniju vladu da se odrekla njihove evropske budućnosti u korist sfere uticaja susedne Rusije.
Komentari 6
Pogledaj komentare