Kultura

Sreda, 11.08.2021.

09:10

Životna priča Marine Abramović u izložbi "kratkog daha" u Londonu

Ako se neko upitao šta bi to Marina Abramović stavila u svoju vremensku kapsulu bili bi to isključivo eseji Suzan Sontag, ali i jedna jedna biljka - Jerihonska ruža.

Izvor: B92

Životna priča Marine Abramović u izložbi
Foto: Profimedia

Kad bi još mogla u tu kapsulu da stavi i nebo ispunjeno zvezdama - i to ne bilo kakvo, već onu "Zvezdanu noć" koju je 1889. godine naslikao Vinsent Van Gog i koja je toliko uticala na njen rad.

Upravo ta vremenska kapsula, srž je nove izložbe i performansa "Tragovi" Marine Abramović koji su najavljeni za naredni mesec u Londonu.

Zvezda svetske umetničke scene, koja je do pre nekoliko dana izvodila svoju prvu operu "Sedam smrti Marije Kalas" u Bajerskoj državnoj operi, predstavlja se od 10. septembra na pop-ap izložbi u Londonu.

Postavka "kratkog daha", jer traje svega tri dana - do 12. septembra u prostoru "Old Truman brueri", posetiocima će dočarati Marininu životnu priču.

Ovo trodnevno "iskustvo", kako je to okarakterisala sama umetnica, povešće publiku u čak pet odvojenih prostorija kroz njen uzbudljiv životni put. I svaka od soba u okviru "Tragova", koji su zamišljeni kao svojevrsna instalacija koja "usisava" posmatrača u sebe, nudi delić Marininog putešestvija.

Multimedijalno iskustvo obuhvatiće i različita dela Abramovićeve iz svih perioda njene karijere. Biće tu "Kristalni bioskop" iz 1991. ili "10.000 zvezda" osmišljenih 2015. godine, prenosi artnet news.

Kulminacija šetnje kroz Marinin život neće biti umetničko delo, već sasvim novi, ispovedni intervju koji je nedavno uradila sama sa sobom.

Izložba "Tragovi" je i vrhunac njene jednogodišnje saradnje sa platformom "WeTransfer", u okviru koje je Marina sebi zacrtala da kao gostujući kustos promoviše nove umetnike, da u digitalnom obliku predstavi svoj nadaleko poznat "Metod Abramović", ali i da se osvrne na svoj rad, ali na specifičan način.

"Srodne duše"

Za Marininu karijeru ključan je odlazak u Amsterdam. Nemački umetnik Ulaj će 30. novembra 1974. otići po Marinu na aerodrom i dovesti je u umetnički centar gde je predstavila performans u kome, potpuno naga, "ubada nešto nalik zvezdi" u svoj stomak.

Tog dana bio je rođendan oboma. Čim su se pogledali, shvatili su, kako je jednom rekla Abramovićeva, da su "srodne duše".

Gotovo devet godina njihove veze i rada obeležile su ljubav i sreća. Zajedničko delo koje je to najslikovitije opisivalo bilo je, kako je jednom prilikom ocenila umetnica, "Rest Energy" iz 1980. godine. Oboje drže strelu i luk koji su upereni ka Marininom srcu, a zahvaljujući mikrofonima na grudima publika čuje njihove sve intenzivnije otkucaje srca. Kada je Ulaj 2010. ušetao u Muzej moderne umetnosti u Njujorku gde je Marina Abramović puna tri puna meseca održavala hit performans "Umetnik je prisutan", jedino je sa njim imala fizički dodir. I jedino je zbog njega pustila suzu, što je zabeleženo i u hvaljenom dokumentarcu "Umetnik je prisutan" Metjua Ejkersa.

Marina, dobro došla kući

"Ovo je najveći događaj mog života koji delim sa vama", ove reči Marine Abramović čuju se na predavanju na Ušću pred hiljadama ljudi, u okviru velike retrospektive umetnice "Čistač" u Muzeju savremene umetnosti 2019. godine, i delić su dokumentarnog filma Borisa Miljkovića "Povratak kući - Marina Abramović i njena deca", premijerno prikazanog krajem 2020. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

44 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: