Cisterne sa mazutom i dalje na granici

Izvor: B92

Četvrtak, 02.12.1999.

18:46

Default images
Cisterne sa mazutom iz programa “Energija za demokratiju”, koje je Evropska unija uputila Nisu i Pirotu, vec osam dana nalaze se na jugoslovensko–makedonskoj granici. Prvi razlog zadrzavanja bila je provera uzoraka iz 14 cisterni. Kada je to zavrseno, carinske sluzbe saopstile su da jedan broj cisterni nije prilagodjen kretanju po nasim putevima, dok je kao najnoviji razlog blokiranja dostave goriva, naveden ne placanje taksi za carinsko evidentiranje. “Tacno je da taksa nije placena”, rekao je za B2-92 gradonacelnik Nisa Zoran Zivkovic i dodao da. se taksa za carinsko evidentiranje placa kad se carina zavrsi i kad korisnik dobije fakturu da se to plati. “Cim nam posalju fakturu, sve ce biti placeno”, izjavio je Zivkovic. Savezna uprava carina saopstila je da "carinski organi nicim nisu prouzrokovali nepotrebno zadrzavanje cisterni mazuta na granicnom prelazu, vec je, kako se navodi, "cinjenica da ni posiljalac robe ni uvoznik nisu raspolagali dokazima da se radi o humanitarnoj pomoci, radi oslobadjanja od placanja carinskih dazbina". Predstavnik Evropske unije u Beogradu Majkl Grejem ocenio je da saopstenje Savezne uprave carina govori “o nepostojecem problemu i unosi dodatnu konfuziju”. “Bicu sasvim jasan - ova posiljka nikada nije bila humanitarna pomoc”, dodao je Grejem. Koordinator G17 Mladjan Dinkic, inace zaduzen za tehnicku realizaciju projekta “Energija za demokratiju”, u izjavi za B2-92 kaze, da je uvoz mazuta slobodan, ali da se mora platiti jedan posto takse za carinsko evidentiranje kako bi mazut prosao granicu. Dinkic je takodje precizirao da je od samog pocetka planirano da uvoz mazuta i, ako jeste humanitarni, bude tehnicki izvrsen kao komercijalni uvoz da bi se izbegao rad preko Crvenog krsta.

Govoreci ispred Evropske unije, Majkl Grejem je iskljucio mogucnost manipulisanja novcem u projektu “Energija za demokratiju”: “Ceo projekat koncipiran je tako da mi imamo punu kontrolu. Planiran je vrlo detaljan nadzor i ja ne vidim mogucnost da gradovi zarade novac od projekta. Tacno je da mi besplatno snabdevamo opstine gorivom, ali one moraju da plate sve troskove transporta i distribucije. Ti troskovi ce se potom naplatiti od gradjana, ali ne na nacin koji bi opstinama mogao da donese profit”, kaze Majkl Grejem i dodaje da je “jedino sto opstine mogu da urade - da obezbede grejanje gradjanima”.

Mazut nije deklarisan kao humanitarna pomoc, rekao je Beti Srboljub Antic iz G17. Uvoz je niska gradska toplana poverila privatnoj firmi "Niv komerc", koja je uzela uvoznicku proviziju od tri odsto i realizaciju samog uvoza poverila "Spediciji Menta" takodje iz Nisa, rekao je Beti vlasnik "Niv komerca" Miroljub Tosic. Prema vazecim zakonskim propisima, uvoz mazuta je na rezimu ‘slobodno’ i na njega se placa carina od jedan odsto plus jedan odsto za carinsku evidenciju

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: