Pronađeni tragovi najstarijih životnih formi na Zemlji?

Naučnici su pronašli fosile najverovatnije najstarijih živih organizama na svetu, piše BBC.

Život

Izvor: B92

Sreda, 01.03.2017.

21:35

Pronađeni tragovi najstarijih životnih formi na Zemlji?

Stručnjaci pretpostavljaju da su fosili stari 3,77 do 4,28 milijardi godina, što znači da su se ove vrste organizama pojavile na Zemlji nedugo nakon njenog formiranja i nekoliko stotina miliona godina pre stvorenja koja su se do sada zvanično smatrala najstarijim na planeti.

Veličina mikroba iz Kvebeka iznosi deseti deo ljudske vlasi, a fosili takođe sadrže velike količine hematita – oksidnog minerala gvožđa.

Profesor Metju Dod, koji je analizirao pronađene fosile na Univerzitetskom koledžu u Londonu, tvrdi da bi ovo otkriće moglo da pruži novi uvid u poreklo života na Zemlji.

“Ovo otkriće daje odgovor na jedno od najvažnijih pitanja koje je čovečanstvo ikada sebi postavilo: odakle dolazimo i zašto smo ovde?”, rekao je.

“Osećam se vrlo ushićeno dok u rukama držim najstarije životne fome, posmatram ih i proučavam”, dodao je. Fosili su pronađeni u slojevima kvarca, smeštenim u takozvanom Nuvuagituk pojasu (NSB). Reč je o prastarom okeanskom dnu koje sadrži neke od najstarijih vulkanskih i sedimentnih stena na svetu.

Tim naučnika analizirao je delove stena koji su najverovatnije bili deo sistema hidrotermalnih otvora - pukotina na morskom dnu iz kojih je kuljala vrela voda, bogata mineralima.

Danas se zna da takvi procepi predstavljaju važna staništa mikroba.

Istraživanje će biti objavljeno u časopisu “Nejčer”.
.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

54 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: