S.Koreja slavi lansiranje, svet osuđuje i strahuje

Severna Koreja slavi lansiranje rakete dugog dometa radi, kako je saopštio Pjongjang, slanja satelita u svemir, i ističe da to predstavlja veliku prekretnicu.

Izvor: Beta, Tanjug

Nedelja, 07.02.2016.

13:44

S.Koreja slavi lansiranje, svet osuđuje i strahuje
Foto: Tanjug

Svetska javnost oštro je osudila potez Severne Koreje, ocenivši da je reč o raketi koja može da nosi nuklearnu bojevu glavu. Neke zemlje zalažu se za postavljanje raketnog odbrambenog sistema na Korejskom poluostrvu.

Sinoć je u Severnoj Koreji nagovešteno da mogu uslediti oštre reakcije zbog lansiranja rakete, pošto je u državnim medijima naciji poslata poruka da bi mogla da usledi "jaka oluja".

Danas je u severnokorejskim medijima svečano objavljeno da je satelit za posmatranje Kvangmiongsong-4, jutros uspešno poslat u orbitu i da taj događaj predstavlja "epohalni trenutak" u istoriji.

Južnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su Južna Koreja i SAD odlučile da započnu zvanične pregovore o raspoređivanju američkog antiraketnog sistema odbrane, čemu se Peking oštro suprotstavlja.

"Odlučeno je da se zvanično otvore pregovori o mogućnosti raspoređivanja sistema THAAD, u okviru napora da se ojača antiraketna odbrana Južne Koreje i SAD", rekao je zvaničnik južnokorejskog ministarstva odbrane Ru Je-Seung.

Mogućnost da se u Južnoj Koreji rasporedi sistem THAAD, jedan od najrazvijenijih u svetu, pominje se već godinama.

Kina i Rusija, međutim, smatraju da to predstavlja udar na stabilnost regiona.
Foto: Tanjug
Svet se ujedinio u osudi Severne Koreje zbog lansiranja rakete dugog dometa sa satelitom, što su susedi te zemlje i SAD oštro kritikovali kao pokušaj zabranjenog testiranja balističkih raketa, a Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je sazvao hitan sastanak tim povodom.

EU je ocenila najnoviji potez Severne Koreje kao "još jedno otvoreno i teško kršenje" obaveza te zemlje i pozvala Pjongjang da uđe u dijalog sa međunarodnom zajednicom, prenosi AFP.

"Ove akcije predstavljaju direktnu pretnju međunarodnom miru i bezbednosti u regionu i šire i dodatno pogoršavaju tenzije na Korejskom poluostrvu na štetu svih", saopštila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.

Šef NATO Jens Stoltenberg je osudio severnokorejsko lansiranje rakete dugog dometa kao drastično kršenje pet rezolucija UN i zahtevao od Pjongjanga da poštuje međunarodne zakone.

"Lansiranje predstavlja direktno kršenje pet rezolucija Saveta bezbednosti UN kojima se od Severne Koreje traži da suspenduje sve aktivnosti vezane za njen program balističkih raketa, da ponovo sledi svoje ranije preuzete obaveze iz moratorijuma na lansiranje raketa i da ne vrši dalja nuklearna testiranja ili probe balističke raketne tehnologije", navodi se u saopštenju Stoltenberga, prenosi AFP.

I nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer oštro je osudio lansiranje dugometne rakete Severne Koreje i ocenio taj potez kao "neodgovornu provokaciju", navodi Rojters.

"Ta zemlja je još jednom ignorisala upozorenja međunarodne zajednice", saopštio je, dodaši da je time regionalna bezbednost ponovo ugrožena.

Štajnmajer je ocenio da je hitan sastanak SB UN važan signal i pozvao sve partnere da podrže čvrste korake.

Rusija je, takođe, oštro osudila potez zvaničnog Pjongjanga, istakavši da on predstavlja težak udarac za regionalnu bezbednost, pa i bezbednost same Severne Koreje.

"Očito je da takvi potezi rezultuju ozbiljnim pogoršanjem situacije na Korejskom poluostrvu i čitavoj severoistočnoj Aziji, kao i da veoma ugrožavaju bezbednost zemalja u regionu, a pre svega same Severne Koreje", navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, a prenela je agencija AFP.
Foto: Tanjug
Rusija, koja je, kako navodi francuska agencija, jedna od retkih zemalja koja podržava Severnu Koreju i sa kojom deli granicu, saopštila je da je Pjongjang još jednom iskazao "drzak prezir prema normama međunarodnog prava".

"Snažno apelujemo na vođstvo Severne Koreje da razmisli da li je politika suprotstavljanja međunarodnoj zajednici u interesu te zemlje", istaklo je rusko Ministarstvo.

Francuska vlada je danas takođe osudila potez Severne Koreje kao "bezumnu provokaciju" i pozvala na "brzi i oštri" odgovor Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

"Francuska najodlučnije osuđuje novo flagrantno kršenje rezolucija Saveta bezbednosti od strane Severne Koreje", navodi se u saopštenju Jelisejske palate.

"Lansiranje rakete predstavlja bezumnu provokaciju, a Francuska poziva na brzi i oštri odgovor međunarodne zajednice na hitnoj sednici Saveta bezbednosti", zakazanoj za popodne, navodi se u saopštenju.
Foto: Tanjug
Prethodno je američki državni sekretar Džon Keri izjavio da će SAD sarađivati sa SB UN na uvođenju "značajnih mera" kako bi Pjongjang bio pozvan na odgovornost zbog lansiranja rakete, što je nazvao flagrantnim kršenjem rezolucija UN o severnokorejskom korišćenju balističke tehnologije.

On je takođe potvrdio odlučnu posvećenost odbrani američkih saveznika Japana i Južne Koreje i lansiranje nazvao pokušajem destabilizacije i neprihvatljivim izazovom po mir i bezbednost.

Predsednica Južne Koreje Park Geun-hje je lansiranje nazvala neoprostivim činom provokacije, a šef diplomatije te zemlje Jun Bjung-se je izjavio da će Seul u saradnji sa SAD, Japanom i Australijom raditi na pooštrenju sankcija protiv Severne Koreje.

Japanski premijer Šinzo Abe je istakao da je lansiranje "potpuno neprihvatljivo", posebno pošto je Severna Koreja prošlog meseca testirala hidrogensku bombu.

Zvanični Tokio je saopštio da je bio spreman da obori raketu ukoliko ona bude predstavljala pretnju, ali nije preuzeo takvu akciju.

Generalni sekretar UN-a Ban Kimun je oštro osudio lansiranje rakete i pozvao Severnu Koreju da "obustavi svoje provokativne aktivnosti".

Kina je izrazila žaljenje zbog lansiranja i pozvala sve strane da postupaju obazrivo i da se suzdrže od bilo kakvih poteza koji bi mogli dodatno da intenziviraju tenzije na Korejskom poluostrvu.

Kina je glavni saveznik Severne Koreje, iako se ne slaže sa nuklearnim programom koji sprovodi Pjongjang, podsetio je Rojters.

"Kina izražava žaljenje što je Severna Koreja, uprkos oštrom protivljenju međunarodne zajednice, insistirala na upotrebi balističke tehnologije da bi izvršila lansiranje", istakao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

43 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: