Nema nižih cena goriva, evo zašto

Sirova nafta pojeftinila je 17 odsto, ali je kurs dolara povećan za 11 procenata, pa se naftašima „nije dalo” da snize cene gorivu.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 21.10.2014.

14:33

Default images

Podatak da je cena sirove nafte u poslednja tri meseca pala za čak 17 odsto, naftašima u Srbiji nije izgleda bio dovoljan razlog da snize cene goriva na pumpama. Hteli su oni, ali kao po pravilu, nije im se dalo.

Baš kada je crno zlato pojeftinilo sa 104 na 86 dolara za barel (bure od 160 litara), kurs dolara je povećan 11 odsto, što je u velikoj meri umanjilo mogućnost da gorivo na pumpama pojeftini, piše Politika. "Gorivo može da pojeftini u nekom narednom periodu pod uslovom da cena sirove nafte nastavi da pada, ali i da se stabilizuju kurs dolara i evra, jer se nafta kupuje u dolarima", kaže Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, dodajući da je cena nafte na početku godine bila 104, a sada je 86 dolara za barel.

U ovoj situaciji kada se kurs svakodnevno menja, a pri tom trgovci u Srbiji imaju obavezu da od 15. oktobra plaćaju državi na ime obaveznih rezervi po 2,6 dinara za svaki litar goriva, teško da će se u maloprodaji naći računica da gorivo pojeftini. I ovaj novi namet od 2,6 dinara kompanije su uzele kao svoj trošak, pa benzin i dizel zbog toga nisu poskupeli. Da jeste, gorivo bi na pumpama bilo skuplje za tri dinara, kaže Mićović.

Realno je očekivati, da će uz najavljeno povećanje akcize od 1. januara na dizel i benzin, gorivo u Srbiji biti među najskupljim u regionu, prvenstveno zahvaljujući najvećim zahvatanjima države u ceni derivata. Državi sada za svaki litar benzina pripada 50, a od dizela 46 dinara, plus PDV.

Mićović kaže, da je razlog visokih cena goriva i to što u Srbiji još uvek nije dovoljno razvijena konkurencija među veletrgovcima zbog čega se 90 odsto trgovaca i dalje snabdeva iz rafinerije u Pančevu.

Na konstataciju da je tržište otvoreno i da prometnici mogu da biraju gde će da kupuju gorivo, te da im NIS nije jedina adresa, Mićović kaže, da je to tačno, ali se u tom slučaju troškovi transporta povećavaju.

Realno je očekivati da će se do kraja ove godine, zahvaljujući pre svega redovnim kontrolama tržišne inspekciji, rešiti pitanje onih koji budu mogli da prodaju gorivo na veliko, kaže on i dodaje da će od sadašnjih 160 licenciranih trgovaca za veleprodaju, mnogi ostati bez dozvole.

Mićović kaže da je s ovom cenom goriva u proseku od oko 1,3 evra Srbija u sredini liste zemalja u regionu.

„Lukoil Srbija” je, kažu, u poslednja tri meseca tri puta snižavala cene goriva, u proseku svaki put za po dinar po litru.

Boban Atanacković, predsednik Nadzornog odbora „Nafte a. d.”, kaže, da je niža cena sirove nafte morala da se odrazi na maloprodajnu cenu goriva. Konkurencija među maloprodajom je već dovoljno velika da bi cene morale biti šarolike. Međutim, naftaši se u Srbiji ponašaju kao da su cene i dalje dirigovane.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: