Pitić: Banke špekulišu kursom

Pojedine banke na dnevnom nivou špekulišu kursom i NBS treba to da sankcioniše, rekao je Goran Pitić, predsednik UO Sosijete ženeral banke.

Srbija

Izvor: B92

Subota, 13.03.2010.

12:43

Default images

Pitićeva izjava podgrejala je sumnje u to da pojedine banke utiču na kurs špekulativnim transakcijama na međubankarskom deviznom tržištu. U bankama nisu bili spremni da govore o ovoj temi.

Bankari su potvrdili da se oni ne bave takvim špekulacijama, a najčešće ni ne vide problem u tome da banke kupuju i prodaju devize prema svojoj volji i da pritom zarade, ako tačno predvide kurs ili izgube u slučaju pogrešne procene.

Među ekonomistima su, s druge strane, mišljenja podeljena, pošto jedni špekulacije vide kao uobičajeni način tržišnog poslovanja, dok drugi smatraju da je NBS svojim intervencijama učinila kretanje kursa suviše predvidivim za bankare.

Bankari: Procena nije špekulacija

Ljubiša Jovanović, predsednik Izvršnog odbora AIK banke, kaže da ne može da govori u ime svih, ali da se njegova banka ne bavi špekulativnom trgovinom devizama.

On tvrdi da je teško predvideti kretanje kursa u toku dana, mada banke mogu da imaju projekciju i da „sve poluge drži NBS“.

“To ko će kako trgovati je pitanje poslovne politike banke, a vrhovni regulator, NBS, ima sve podatke. Dugoročno gledano, ako se pretpostavlja da će dinar dalje slabiti, očekivano je da banke svoju aktivu prebacuju u evre jer će u suprotnom realno izgubiti ne samo kamatu, već možda i glavnicu”, kaže Jovanović.

Ni drugi bankari nisu bili voljni da potvrde postojanje špekulativnih radnji, niti dele mišljenje o tome da su takve aktivnosti štetne.

Tako član izvršnog odbora jedne od vodećih banaka u Srbiji, koji je želeo da ostane anoniman, kaže za Danas da banke ne mogu da špekulišu kursom na način na koji se to predstavlja u javnosti, već da mogu samo da prave svoju procenu na osnovu koje deluju.

"Zašto banke ne bi špekulisale. One tako mogu dobro da zarade, ali i da izgube, ako pogreše u proceni, a tržište upravo i postoji da bi ih kaznilo kada pogreše", kaže ovaj bankar.

Ekonomisti: Gde ima dima ima i vatre

Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište takođe smatra da špekulacije nisu štetne i da špekulanti samo prepoznaju prilike koje drugi ne vide.

“Ne slažem se sa time da treba sprečavati špekulacije. One su deo tržišnog poslovanja i špekulanti postoje na svim tržištima. Da je naša valuta bolja i da je devizno tržište dublje, uticaj njihovog poslovanja se ne bi toliko osetio. A to što nekima smeta što drugi zarađuju na kursnim razlikama je njihova stvar“, kaže on.

Profesor Megatrend univerziteta Vladimir Vučković kaže da je indikativno to što izjava o špekulativnom ponašanju nekih banaka dolazi upravo od jednog ozbiljnog bankara, tako da je verovatno da u njoj ima istine.

Ovaj ekonomista smatra da je problem sa špekulacijama u tome što NBS interveniše na predvidiv način, svaki put na kraju dana, kada se vidi da je kurs značajnije porastao i da ima trend daljeg rasta. Banke, kako objašnjava, mogu da iskoriste tu situaciju i da zarade na kursnim razlikama.

“Kada banka vidi da kurs značajnije raste i zna da će NBS intervenisati na kraju dana i oboriti kurs, ona može da sačeka i kupi devize od NBS-a, a da ih zatim sutradan proda, znajući da postoji velika verovatnoća da će kurs sutra nastaviti da raste”, objašnjava Vučković i dodaje da je zato jako opasan i novi predlog pojedinih privrednika da se formira određeni koridor u kojem bi trebalo dozvoliti kretanje kursa, pošto bi predvidivost kursa i u tom slučaju omogućila bankama da zarade špekulativnom trgovinom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: