Srbija

Subota, 09.08.2014.

12:09

Ananas u Srbiji jeftiniji od šljiva

Na pijaci je večita borba između kupaca i prodavaca oko cena robe na tezgama.

Izvor: Politika

Default images

Potrošači tvrde da je sve skupo, dok zakupci tezgi misle da je voće i povrće "još malo pa džabe”.

Bez obzira na taj "rat”, vaga ne miruje na "Zelenom vencu”. Prodavci se trude da ispune želje i molbe kupaca, pa robu prodaju i na grame, piše Politika.

Svakog dana od 6 ujutru do 20 sati za tezgom kod jednog od ulaza u pijacu stoji Milenka Živić iz Višnjice. Njena porodica na 150 ari zemlje uzgaja prokelj, luk, bamije i papriku.

"Jedna noga nam je uvek u blatu, a druga iz blata. Čim odnesem pare kući, odmah nestanu. Koliko radimo, roba je "džabe” i mislim da je "Zelenjak” najjeftinija pijaca u gradu. Kupci se žale na visoke cene. Kupuju na grame, ko u apoteci. Prodajem i na komad. Najviše pazari sirotinja. Šta da radim, dam im, kako traže", kaže Milenka.

Isto mišljenje ima i njen kolega Dragan Jovanović iz Umčara.

"Cene su niske znajući koliko sam truda i novca uložio u proizvodnju i jedva da sam na pozitivnoj nuli. Ove godine je loše vreme i mnogo voća je istrulelo. Kupci se stalno žale na visoke cene, a ne znaju koliko treba da se savijemo da okopamo, oplevimo, zalijemo... A gde je sve ostalo što košta dok roba ne stigne na tezge", naglašava Jovanović.

Kupci misle drugačije. Žale se da je sve skupo, a primanja mala. Zbog mogućnosti da uštedi, penzionerka Branka Đorđević godinama kupuje na "Zelenjaku”.

"Cene su visoke. Trudim se da uštedim svaki dinar. Pazarim na ovoj tržnici i uvek je "pročešljam” dok ne nađem tezgu sa najjeftinijim proizvodima. Penzija je mala, a moram nešto da jedem, plus pomažem ćerki dok ne nađe posao", kaže Branka.

Između tezgi prolazi Predrag Milinković i nosi pune kese krompira.

"Uglavnom kupujem na pijaci, ređe u marketima. Ovde se oseća domaćinska atmosfera i volim da prošetam i porazgovaram sa prodavcima. Cene su takve kakve su, ali voleo bih kad bi sve bilo jeftinije", kaže Milinković. Jedan ananas – 100 dinara bez obzira koliko je težak. A najčešće meri kilogram i po do dva. Cena mu je drastično niža nego inače i dostupan je svima. Prodavci voća na pijaci kažu da je niska cena ananasa trenutna i posledica je punih magacina, lošeg vremena, slabe prodaje...

"Naši ljudi nemaju naviku da kupuju ananas koji je fenomenalno voće. Osvežava, idealan je za voćnu salatu. Ovo vreme mu ne prija. Brzo se kvari, zato smo i spustili cenu. Magacini su puni i verovatno će biti jeftiniji, samo da ne propadne", kaže Peđa Mustafović, prodavac južnog voća na Zelenom vencu.

Iz Pokreta potrošača Beograda kažu da nižu cenu ananasa kreiraju dva faktora.

"Prvi je činjenica da ananasu sada nije sezona, a drugi je manja kupovna moć građana", kaže Petar Bogosavljević iz ovog udruženja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"To više ni Amerika ne može da spreči"

Napuštanje američkog dolara kao jedine valute za trgovinu naftom nije iznenađujući potez Saudijske Arabije, jer Rijad odavno razmišlja o tome, praktično od 2018. godine kada su SAD uvele prve sankcije Kini.

21:46

15.6.2024.

1 d

Svet

Rusija pretekla Ameriku

Rusija je u maju pretekla Ameriku po količini izvezenog gasa u Evropu, prvi put nakon skoro dve godine, uprkos naporima regiona da se oslobodi zavisnosti od fosilnih goriva, piše “Fajnenšel tajms”.

14:27

16.6.2024.

9 h

Svet

Vraćaju se u Rusiju?

Američki proizvođač bezalkoholnih gaziranih pića Koka-kola, koji je 2022. napustio rusko tržište, podneo je u aprilu ove godine tri zahteva za registraciju svojih najpoznatijih brendova "Koka-kola", "Fanta" i "Sprajt" u Rusiji.

7:54

15.6.2024.

1 d

Podeli: