Život

Četvrtak, 01.09.2022.

20:05

Čovek korak bliže Marsu: NASA može da proizvede kiseonik na planeti

Nakon što je u aprilu prošle godine NASA rover "Perseverance" stvorio kiseonik na Marsu napravljen je ogroman korak napred ka bližem naseljavanju ove planete.

Izvor: B92

Čovek korak bliže Marsu: NASA može da proizvede kiseonik na planeti
Foto: Triff/Shutterstock

Naime, naučnici su uspešno proizveli kiseonik preko instrumenta Moxie, uređaja veličine tostera, postavljenog na rover, koji razdvaja atmosferu bogatu ugljen-dioksidom.

Sve nade koje NASA polaže u slanje ljudi na Mars u narednih 20 godina zavisi od sposobnosti da se napravi kiseonik, kako je neophodan za same astronaute, ali i za povratak rakete na Zemlju.

Oko 25 tona kiseonika potrebno je kako bi se raketa lansirala nazad na Zemlju zajedno sa astronautima.

Stigli smo na Mars - i, šta sad?

Moxie je uključen sedam puta od februara prošle godine i radio je po sat vremena, a svaki test je rađen u različitim uslovima, uključujući različita godišnja doba, danju i noću.

Tokom sedam ciklusa, napravljeno je oko 50 grama što je slično produktivnosti malog drveta. Moxie je dva puta izvršio analizu kiseonika koji je stvorio i otkrio da je čist, kao i da ispunjava cilj od šest grama kiseonika na sat.

Nakon što je Moxie dokazao svoju namenu, inženjeri bi želeli da ga unaprede kako bi mogli da proizvedu nekoliko tona kiseonika, poput robotske šume.

U budućnosti bi instrument mogao da bude poslat na površinu Marsa pre misije sa posadom kako bi napravio dovoljno zaliha ovog vitalnog gasa. Takođe, tehnologija bi radila celodnevno.

Rover na Marsu snimio neobične svetleće oblake FOTO

Profesor Džefri Hofman, zamenik glavnog istraživača Moxi-ja sa Odeljenja za aeronautiku i astronautiku MIT-a, nazvao je nove podatke "istorijskim".

- Ovo je prva demonstracija stvarnog korišćenja resursa na površini drugog planetarnog tela i njihovog hemijskog transformisanja u nešto što bi bilo korisno za ljudsku misiju - dodao je on.

Kako je naveo, ključan izazov je bio da se dokaže da je Moxie sposoban da proizvede kiseonik čak i po drastično promenljivim uslovima.

Da li smo već kontaminirali Mars?

- Atmosfera Marsa je mnogo varijabilnija od Zemlje. Gustina vazduha može da varira za faktor, dva tokom godine, a temperatura može da varira za 100 stepeni. Imamo jedan cilj, a to je da pokažemo da možemo da funkcionišemo u svim godišnjim dobima.

Jedini deo dana kada Moxie nije bio aktivan je zora ili sumrak kada su temperature brzo rasle ili padale.

- Tim ima "keca u rukavu" da se nosi čak i sa ovim najizazovnijim uslovima. Kada ga testiramo u laboratoriji moći ćemo da dostignemo poslednju prekretnicu i da pokažemo da možemo da funkcionišemo u bilo kom trenutku - rekao je glavni istraživač projekta Majkl Heht.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nešto se sprema... Bunkeri i rovovi na granici?

Poljska je počela da postavlja još veći broj metalnih barijera duž svoje granice sa Belorusijom kako bi odvratila nelegalnu migraciju i planira da ojača granicu sa Rusijom, saopštilo je danas poljsko Ministarstvo odbrane.

19:38

9.5.2024.

1 d

Svet

Amerika se predomislila: "Povlačimo"

Sjedinjene Američke Države su povukle licence kompanijama kao što su Intel i Kvalkom za isporuku 4G čipova za laptopove i mobilne telefone kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavei Technologies, ​​rekla su tri izvora.

9:51

9.5.2024.

1 d

Podeli: