TEHNOPOLIS intervju: "Super aplikacija" - Putem Vibera ćemo da prosleđujemo novac, poručujemo usluge

Kako se razvija IT tržište, tako i mogućnosti aplikacija koje svakodnevno koristimo konstantno rastu. Korisnici to propoznaju, pa su i njihove potrebe u digitalnoj sferi složenije, a kompanije pokušavaju da održe korak i ponude dijapazon usluga na jednom mestu. U ekskluzivnom intervjuu za "Tehnopolis", viši direktor za poslovna rešenja razmene poruka u Viber-u, Etijen Dipon (Etienne Dupont) govorio je o četbotovima, kao o budućnosti u komunikaciji kompanija i korisnika.

Tehnopolis

Izvor: B92

Petak, 16.07.2021.

13:25

TEHNOPOLIS intervju:
Foto: Promo

Moćan alat u pravim rukama - Potražnja iz godine u godinu sve veća

Već od 2016. godine kada je Viber otvorio svoj API, mi smo u Viberu mnogo vremena ulagali u razvoj četbotova, jer smo videli da postoji velika potražnja od strane naših partnera koja je od tada konstantno u porastu. Od tada godinu za godinom vidimo samo porast u interesovanju, a pogotovo u toku proteklih nekoliko meseci, navodi Etijen Dipon, viši direktor za poslovna rešenja razmene poruka u Rakuten Viber-u.

On ističe da nekad kompanije na brzinu rade četbotove izbacujući ih na tržište, a da proizvod ne bude završen, bez razmišljanja o tome šta bi taj četbot uopšte radio i kakvu bi uslugu nudio potrošačima.

Međutim, prema rečima Dipona, kada se koristi u adekvatnu namenu, četbot može zaista da bude moćan alat za brendove i korisnike.

“Iz perspektive korisnika, to je alat koji je dostupan 24 sata, sedam dana u nedelji, dok iz perspektive kompanije znači uštedu, jer ne moraju da upošljavaju dodatnu radnu snagu kako bi korisnici dobili odgovore na jednostavna pitanja. Takođe, povećava lojalnost kod korisnika, jer korisnik može brzo da ga nađe i konstantno je dostupan”, navodi Dipon.

Najviše primene u bankarskom sektoru, maloprodaji, transportnoj i dostavnoj delatnosti

Foto: Etijen Dipon, viši direktor za poslovna rešenja razmene poruka u Viber-u
U bankarskom sektoru korisnici vrlo lako mogu da provere uz pomoć četbota gde su najbliži ATM automati, kada je radno vreme banke, uz unapred pripremljene odgovore na nekoliko najčešćih pitanja korisnika. navodi primer iz prakse ovaj visoko pozicionirani menadžer u kompaniji Viber i dodaje da ovaj moćan alat može da pokrije dijapazon usluga od jednostavne korsničke podrške do drugih inovativnijih rešenja.

“Tako je Mastercard - u saradnji sa Viber-om - napravio četbot kojim korisnici mogu porodici i prijateljima međusobno da šalju novac putem Viber aplikacije. Tako da usluga četbota i to kakvu će uslugu nuditi, zavisi od sektora u kojem kompanija posluje i usluge koju pruža”, objašnjava Dipon.

Uz bankarski sektor, četbotovi se sve više korste i u maloprodaji. Trgovine, poput one koja radi u oblasti prodaje kompjutera i kompjuterske opreme, obuće i odeće, sve češće se odlučuju da u svakodnevnom radu sa korisnicima koriste četbotove. Iz Vibera poručuju da su takvu vrstu saradnje već napravili sa velikim brojem maloprodaja na većem broju tržišta širom sveta.

“U oblasti maloprodaje, četbot bi mogao da pomogne korisnicima da direktno iz četa ocene određeni artikal kompanije. Na sličan način čet botovi mogu i da iniciraju kupovinu kod mušterije. Takođe, uz pomoć četbota moguće je upotrebiti korisniče kartice i kartice lojalnosti, bez posebne aplikacije ili dodatnog prijavljivanja na sajtu prodavca. Tako da se zaista pravi neprimetna integracija između te usluge i Viber-a, kako bi se podstaklo angažovanje korisnika”, kaže Etijen Dipon navodeći kao primer dobre saradnje i četbot uslugu zvanja taksi usluge.

“U Sofiji, primera radi, “Žuti taksi” možete da pozovete ditrektno iz Vibera, kao i da vidite da li se neko od vozila nalazi u vašoj blizini, a sve to možete bez da napustite aplikaciju”, navodi ovaj stručnjak iz kompanije Viber.

Viber je jedna od tri omiljene aplikacije među korisnicima u Srbiji

Foto: Promo
To je veoma značajno jer, prema rečima Etijen Dipona, vreme koje provodimo u korišćenju telefona na globalno iz godine u godinu samo se povećava. On dodaje i da dve trećine vremena koje provodimo na telefonu, koristimo tri do pet aplikacija, a da je ta informacija od esencijalne važnosti za kompanije koje razmišljaju o svojim poduhvatima na polju razvoja aplikacija.

“Kako bi se razvila aplikacija sa određenom svrhom, potrebno je vreme i sredstva - vreme da se razvije, promoviše i izbaci na tržište, a za sve to je još dodatno potrebna velika količina novca. Da ne govorimo o sredstvima koje je potrebno potrošiti na održavanje aplikacije, i truda da bi ona došla do korisnika, kao i da bi bila korišćena. U Viberu nama je to vrlo poznata tema i potpuno smo svesni svega toga, jer je Viber uglavnom jedna od te tri najkorišćenije aplikacije. Tako da znamo da su četbotovi pravi izbor za kompanije koje žele da imaju direktnu konverzaciju sa korisnicima, a da ne gube previše vremena na odgovaranje najjednostavnijih pitanja”, ističe menadžer jedne od najpopularnijih svetskih aplikacija za komunikaciju.

Naši korisnici su bezbedni uz enkripciju “sa-kraja-na-kraj” (End-to-end encryption)

Na pitanje portala “Tehnopolis” o tome koliko je sigurna komunikacija, ali i Viber kao usluga, pogotovo u savremenom dobu gde nam se poslovni i privatni segment života, nalaze u pametnom telefonu, uključujući sve češće i naše finansije, Etijen ističe da je Viber u potpunosti siguran i da poseduje „end to end“ enkripiciju za privatno dopisivanje.

“Poruke koje se šalju putem Vibera ne nalaze se na Viberovim serverima, tako da je razgovor naših korisnika sa njihovom porodicom i prijateljima zaista privatan. Kada je reč o brendovima, znajući da je baziran na API-ju, razgovor ne može biti u potpunosti enkriptovan. Međutim, informacija se enkriptuje pri odlasku i dekriptuje na ciljanoj adresi, što mi nazivamo “enkripcijom u tranzitu” - a zatim se u “bekendu” ponovo enkriptuje pre nego što na isti način bude vraćena brendu-pošiljaocu. Na taj način se i dalje pruža najviši nivo bezbednosti za korisnike”, objašnjava Etienne.

Potencijal za razvoj čet botova i u medijskoj sferi

Kompanije u bilo kojoj branši bi mogle da imaju svoje četbotove, međutim za sada su se najbolje pokazali u maloprodaji, bankarskom sektoru, ali i dostavnoj industriji i transportu, navodi Dipon. Četbot bi takođe mogao da bude izrazito koristan na strani medija i sadržaja, kako bi se napravio dodatan sadržaj brendu na internetu i privukli novi korisnici.

“Imamo partnerstva sa Vašington Post-om, fudbalskim klubom Barselona, ali i različitim lokalnim i globalnim kreatorima sadržaja koji koriste četbotove da privuku nove korisnike i povećaju saobraćaj na svojim internet stranicama u svrhu monetizacije. S druge strane, korisnici dobijaju dodatan sadržaj, tvrdi Dipon.

Budućnost Vibera kao "super aplikacije" i planovi u Srbiji

Prema nekim studijama, navodi se da ćemo do 2025. godine imati 95% korisničkih interakcija kroz četbotove. Iz Viber-a ističu da ipak ne veruju da će četbotovi u potpunosti zameniti pravu interakciju čoveka sa čovekom, ali veruju da bi četbotovi mogli da budu prava ispomoć kod osnovnih pitanja i jednostavnijih zahteva korisnika.

“Zbog pandemije, kompanije su pogurane u digitalizaciju a četbotovi stvarno jesu deo toga

i tu su da tu interakciju u digitalnom prostoru olakšaju, objašnjava Dipon i dodaje da on lično vidi četbotove kao deo koncepta Viber-a kao “super aplikacije”, koja je prostor za najrazličitije interakcije i aktivnosti korisnika (korisničke podrške, finansijskih usluga i promotivnih aktivnosti), a ne samo mesto na kojem će se razogovarati sa porodicom i prijateljima”, Mi sada pravimo alate koji će omogućiti da se to dogodi, otvoreno govori ovaj menadžer kompanije Viber.

Dipon kaže da zbog toga nastavljaju da šire svoje mogućnosti plaćanja u Ukrajni i u drugim zemljama kroz nekoliko narednih meseci, iako navodi da za tržište Srbije nema tačne informacije, ali da misli da bi taj novitet i u našu zemlju trebalo da stigne u što skorijem periodu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: