Utorak, 15.08.2006.

16:30

Zdravstvo: Više novca i ljubaznosti

Do polovine 2007. godine u zdravstvo će biti uloženo 100 miliona evra iz Nacionalnog investicionog plana.

Izvor: B92, Beta

Default images

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević danas je najavio da će Evropska investiciona banka dati povoljan kredit od još 150 miliona evra. Novac će biti upotrebljen da se rekonstruiše 20 bolnica i obnove bolnički kapaciteti. U obnovu zdravstvenih ustanova i nabavku novih aparata uloženo je mnogo sredstava poslednjih godina. Postoje stvari koje su hitne, a još nisu došle na red.

Zgrada Instituta za hematologiju u Beogradu renovirana je pre dve godine i nabavljeno je nekoliko savremenih aparata. Oboleli od akutne leukemije i oni koji primaju velike količine citostatika moraju biti u zasebnim sobama, jer se tako smanjuje rizik od infekcija, a to za sada nije obezbeđeno. "Količina antibiotika koja se troši kod ovakvog stanja, ukoliko se nalaze u sobama sa šest postelja, mnogo je veća i cena je mnogo viša nego ukoliko bolesnici budu imali adekvatne uslove smeštaja", objašnjava Darinka Bošković, direktorka Instituta.

Do kraja godine trebalo bi da se završi zgrada Kliničkog centra Srbije, započeta još pre 30 godina. Tako će neke klinike da se premeste tamo i dobiće bolje uslove za rad. "U zgradi u kojoj se sada nalazi Institut za hematologiju po svoj prilici neće ostati, nego će u novoj zgradi biti prostor za najteže medicinske grane", kaže ministar zdravlja. Tomica Milosavljević smatra da će 300 miliona evra, koliko će se izdvojiti za zdravstvo u narednih godinu i po, biti dovoljno da se reše najhitniji problemi.

Međutim, interesantno je da pacijenti navode uglavnom druge razloge zašto su nezadovoljni i to često one koji bi se mogli rešiti drugačijom obukom lekara i medicinskog osoblja:

"Dati doktorima veće plate, da ne budu potkupljeni."

"Da ne bude dugo čekanje."

"Poboljšati za sterilitet, protiv bele kuge."

"Oni su malo neorganizovani, čovek čeka da se presvuku, malo više ljubaznosti."

Zaposlenima u zdravstvu - status službenih lica

S druge strane, problem je fizičko obračunavanje pojedinih građana sa lekarima i drugim zdravstvenim radnicima.

Vojvođanski sekretarijat za zdravstvo i Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti zatražiće od pokrajinske vlade da Skupštini Srbije predloži izmene zakonske regulative, po kojima bi zaposleni u zdravstvu dobili status službenih lica.

Kako se navodi u zajedničkom saopštenju vojvođanskog sekretara za zdravstvo Miloša Lučića i predsednice sindikata zdravstvenih radnika Branislave Plančak, time bi se svaki budući napad na zdravstvene radnike prilikom obavljanja delatnosti sankcionisao Krivičnim zakonikom kao napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti.

Razlog za održavanje današnjeg sastanka bili su, kako se navodi, učestali verbalni i fizički napadi na zdravstvene radnike, a direktan povod bio je jučerašnji fizički napad na dežurnu lekarku Vesnu Malobabić u Zdravstvenom centru u Sremskoj Mitrovici.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: