Nemačka je izbegla recesiju uprkos oživljavanju dužničke krize u evrozoni, čime je potvrđena otpornost vodeće evropske ekonomije prema krizi.
Izvor: Tanjug
Nemačka ekonomija je u prvom ovogodišnjem kvartalu ojačala za 0,5 odsto, posle usporavanja krajem 2011, čime je izbegla recesiju koja se definiše kao dva uzastopna kvartala sa negativnim privrednim rastom, navedeno je u saopštenju federalne kancelarije za statistiku Destatis.
Ovakvi podaci su daleko bolji od tržišnih očekivanja, pošto su analitičari koje je ispitavala agencija "Dau DŽons njuzvajers" predviđali rast od 0,1 odsto.
U poređenju sa istim kvartalom prethodne godine, ekonomija je ojačala za 1,7 odsto, saopštio je Destatis.
Rast je bio podstaknut trgovinom i domaćom tražnjom, ukazuju statističari.
Nemačka je pokazala neverovatnu otpornost na krizu evrozone, uprkos tome što su neki od njenih najbližih suseda i trgovinskih partnera pretrpeli ozbiljne posledice recesije.
Činjenica je da je nemačka ekonomija svojom otpornošću na krizu nastavila da prkosi ekonomistima.
Njen izvoz i uvoz su na rekordnom maksimumu, budući da tražnja van Evrope za robom proizvedenom u Nemačkoj nastavlja da raste.
Stopa nezaposlenosti je, u međuvremenu, blizu svog najnižeg nivoa od ujedinjenja Nemačke 1990.
Osim toga, postoje pokazatelji snažnog budućeg privrednog puta Nemačke.
Francuska na nuli, Italija u minusu
Francuska privreda je u prvom ovogodišnjem tromesečju zabeležila nulti rast, što dodatno podstiče strahovanja da bi ova zemlje mogla krenuti ka recesiji, pokazuju zvanični podaci.
U pereiodu januar-mart BDP je stagnirao, navedeno je u saopštenju nacionalne agencije za statistiku INSEE, koja je takođe revidirala naniže rast iz poslednjeg kvartala 2011. sa 0,2 na 0,1 odsto. Pojedini analitičari očekuju da će u narednom kvartalu uslediti usporavanje rasta BDP-a.
Mali tračak nade je, međutim, usledio nešto kasnije jutros, kada je INSEE saopstila da je u privatnom i poljovprivrednom sektoru otvoreno dodatnih 10.200 radnih mesta. Francuska je u poslednjem kvartalu 2011. izgubila više od 22.000 radnih mesta, i ima trenutnu stopu nezaposlenosti od deset odsto.
Italijanska ekonomija, treća po veličini u evrozoni, potonula je u još dublju recesiju u prvom kvartalu ove godine, oslabivši 0,8 odsto, pokazali su zvanični podaci statističke službe ISTAT.
Pogođena velikim dugom i strogim merama štednje radi jačanja javnih finansija, italijanska ekonomija je u poslednja tri meseca 2011. oslabila 0,7 odsto i 0,2 odsto u trećem kvartalu prošle godine.
BDP Italije je u prvom tromesečju smanjen 1,3 odsto na godišnjem nivou, pokazali su podaci ISTAT.
Potrošnja u domaćinstvima je, međutim, u januaru i februaru povećana, uprkos rastu stope nezaposlenosti koja je u martu dostigla rekordnih 9,8 odsto.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sarajevski Dnevni avaz objavio je tekst u kojem su priznali da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, preko saglasnosti za podršku Telekoma Srbija, praktično omogućio da građani Bosne i Hercegovine gledaju utakmicu svoje reprezentacije protiv Kanade na SP.
Profesor Marko Milanović žestoko je kritikovao saborce tokom gostovanja na Novoj S, ističući da njihov politički program i dalje nije dovoljno definisan, da javnost nema odgovore na ključna pitanja o sastavu "studentske liste".
Prva NBA titula posle 54 godine izazvala je ogromnu euforiju među navijačima Njujork Niksa, ali je slavlje u Njujorku ubrzo preraslo u haotične scene na ulicama grada.
Profesor Marko Milanović žestoko je kritikovao saborce tokom gostovanja na Novoj S, ističući da njihov politički program i dalje nije dovoljno definisan, da javnost nema odgovore na ključna pitanja o sastavu "studentske liste".
Sukob na Bliskom istoku – 107. dan. SAD i Iran se još uvek nisu usaglasile oko datuma potpisivanja sporazuma, iako je Donald Tramp naveo da će do toga doći u roku od 24 časa, iranske vlasti su demantovale te tvrdnje navodeći da rokovi stvaraju tenziju.
Norveška javnost očekuje da Okružni sud u Oslu u ponedeljak izrekne presudu Mariusu Borgu Hojbi, sinu princeze Mete-Marit, koji je optužen za silovanje.
Pravna bitka između Blejk Lajvli i Džastina Baldonija, zvezda filma "Sa nama se završava" (It Ends With Us), traje još od kraja 2024. godine. Nova odluka suda pokrenula je i nove reakcije i poteze.
Džesika Simpson poslednjih godina sve se češće vraća muzici i koncertnim nastupima, a na nedavnom koncertu u Pensilvaniji prisetila se teških početaka svoje karijere.
Drveće možda ne može da skladišti onoliko ugljen-dioksida koji zagreva planetu koliko se ranije pretpostavljalo, jer fotosinteza ne mora uvek da dovede do rasta drveta, sugeriše najnovija studija.
Demencija nije jedna bolest. To je naziv za skup simptoma koji utiču na pamćenje, razmišljanje i svakodnevni život, a najčešći tip je Alchajmerova bolest.
Iako se kalcijum najčešće povezuje sa zdravljem kostiju, njegova uloga u organizmu je mnogo šira. Ovaj mineral je neophodan za pravilan rad mišića, nerava i srca. Ipak, mnogi ljudi ga ne unose u dovoljnim količinama.
Naučnici sa Univerziteta Kembridž razvili su novu tehnologiju za izradu vakcina koja bi mogla da pruži zaštitu od hiljada varijanti virusa u okviru jedne vakcine, uključujući koronaviruse i virus ebole, a postavlja se pitanje šta ona znači za čovečanstvo.
Ako ste mislili da je maratonsko gledanje popularnih serija poput "Rivals" ili "Bridžerton" samo vaš mali "guilty pleasure", stručnjaci tvrde da biste mogli imati i više koristi nego što mislite.
HBO, koji je decenijama gradio identitet nedeljnog večernjeg termina kao svog najjačeg programskog aduta, ovog puta donosi odluku koja jasno pokazuje promenu pristupa u eri globalnog striminga i drugačijih navika gledanja sadržaja.
Jedan manje poznat ratni film dostupan na Netflix poslednjih je godina stekao brojne obožavaoce, koji ga porede s klasicima žanra poput filma "Spašavanje redova Rajana".
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
The Air Force of the Armed Forces of Ukraine warned on Friday, June 12, about a high probability that Russian forces will use “Oreshnik” medium-range ballistic missiles.
The European Migration Pact, a comprehensive legislative package establishing common rules for migration management, border control, and asylum procedures, begins to apply today in all member states.
The U.S. website Axios reported that four aircraft of the United States Air Force have taken off for Europe as part of preparations for a possible signing ceremony of an agreement between the United States and Iran to end the war.
Na Reditu se ovih dana govori o pomalo bizarnoj priči koja tehnički nema veze sa gejmingom, ali nosi zanimljivu pouku: gejmerski kompjuter spasava život.
Peugeot je ove nedelje zvanično predstavio E-208 GTi, prvi potpuno električni model sa legendarnom GTi oznakom, a sada su poznati svi tehnički detalji, kao i cena ovog automobila.
Komentari 2
Pogledaj komentare