Studiranje u inostranstvu: Plaćena praksa i do 1.500 evra

U novu školsku godinu neki će krenuti daleko od kuće... Živeti u drugoj državi i prilagođavati se kulturi i sistemu školovanja donosi problebe ali i privilegije

Izvor: B92

Subota, 01.09.2018.

18:33

Studiranje u inostranstvu: Plaćena praksa i do 1.500 evra
Ilustracija: Thinkstock

O2 televizija istraživala je kako je studirati u inostranstvu.

Nije kao iz bajke. Odlazak na studije van države iziskuje i velike troškove s kojima se suočavaju mladi.

"Svakako da je neophodno u Americi i Nemačkoj da osoba radi kako bi uspela da preživi. Postoje stipendije za pokrivanje troškova u inostranstvu, ali nisu česte. Tako da je neophodno da se nađe omladinski, studentski posao“, kaže Aleksandar Jakovljević, diplomac univerziteta u Kini i Americi.

Kako bi dopunili svoj budžet tokom studija u inostranstvu, mladima su omogućene i plaćene prakse.

"Tendencija ove godine jeste da student idu u Austriji, pored toga stručne plaćene prakse jesu plaćene i plata koja se dobija jeste srednja prosečna plata u kojoj student obavlja praksu. U Nemačkoj je na primer između 1000-1500 evra”, navodi Marina Glavić, portparol studentske organizacije.

Nekada su se ponude za studije u inostranstvu prikupljale u francuskom kulturnom centru i institutu GETE, a sada je dovoljno da odete na internet

Već nekoliko godina u nazad, Srbija se suočava sa porastom broja studenata u inostranstvu. Međutim, znanje koje steknu u inostranstvu nije više vredno od znanja koje studenti imaju u Srbiji.

Opširnije u video-prilogu:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: