Nedelja, 24.12.2017.

12:00

Kongresmen traži Tilersonu "Dejton 2"; Dodik: Nema potrebe

Američki kongresmen i nekadašnji gradonačelnik Dejtona Majkl R. Tarner pisao je američkom državnom sekretaru Reksu Tilersonu o Balkanu.

Izvor: Tanjug, klix.ba

Kongresmen traži Tilersonu
Foto: Gettyimages

Tarner je ukazao na "preku potrebu da se Sjedinjene Američke Države okrenu regionu Balkana i preuzmu vodeću ulogu u procesu pomirenja". On je predložio i potpisivanje "Dejtona 2".

Tarner, koji je bio gradonačelnik Dejtona u vreme potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma za BiH 1995. godine, poručio je Tilersonu da je u poslednje vreme ugrožen mir na Balkanu, da se taj region nalazi "u kritičnom periodu", i da zbog toga SAD ponovo moraju da preuzmu vođstvo, prenosi portal Kliks.

"Prošle sedmice smo obiežili 22. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, dogovora koji je okončao višegodišnje krvoproliće i stvorio preduslove za trajni mir u Bosni i Hercegovini. U to vreme bio sam gradonačelnik Dejtona i iz prve ruke svedočio kako američka diplomatija za istim stolom okuplja suprotstavljene strane", podsetio je Tarner, sada član američkog Kongresa.

On je Tilersona u pismu obavestio kako strahuje za ugroženost mira postignutog u Dejtonu.

"Sada je ključni period za region i SAD moraju ponovo da preuzmu vođstvo i da pomire suprotstavljene", naveo je Tarner.

Dodao je kako je budućnost Bosne i Hercegovine krucijalna ne samo za Balkan, već i za Evroaziju.

"U decembru prošle godine Ustavni sud je izglasao da aktuelni Izborni zakon nije u skladu sa Ustavom u pogledu etničkih manjina. Parlament BiH mora brzo osigurati izmene tog zakona do izbora u oktobru 2018. godine. Neuspeh u tome će skoro sigurno izložiti opasnosti mir koji traje već više od dve decenije", naveo je Tarner.

Predložio je da SAD budu domaćini potpisivanja nove verzije Dejtonskog sporazuma.

"Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali samo putem američkog liderstva mogu živeti zajedno u miru i osigurati slobodu i jednaka prava svim narodima. Ne smemo dozvoliti da taj ionako nestabilan region sklizne u nered jer protivnici demokratije jedva čekaju da iskoriste haos", uveren je američki političar.

On je u pismu državnom sekretaru dodao i to da su SAD dužne podržati mir do kog su pomogli da dođe 1995. godine.

"Naša nacija može potvrditi svoju posvećenost demokratiji širom sveta vodeći Bosnu i Hercegovinu kroz ovog problematično vreme. Rado ću podržati Vas i Vaš tim u ovom ključnom poduhvatu", stoji na kraju pisma američkog kongresmena.

Predsenik RS Milorad Dodik komentarišući kongresmena naveo je da on nije za to.

Kako je rekao, on je za unutrašnji dogovor bez uplitanja stranaca.

"Za mene je prihvatljiv okvirini i izvorni Dejton. BiH je daleko od funkcionisanja i to vidimo u zajedničkim institucijama. Znajući kako deluju ti kongresmeni, senatori u američkom sistemu, moguće da se radi o nečijem lobiranju. Mislim da nema potrebe za Dejtonom 2. Mi nismo za to. Mi smo za unutrašnji dogovor bez uplitanja stranaca", kazao je Dodik za regionalnu televiziju N1.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

53 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Palo 600 ratnih aviona: Rusi se oglasili

Ruske trupe uništile su 600 ukrajinskih ratnih aviona i 1.300 višecevnih raketnih bacača od početka Specijalne vojne operacije u Ukrajini, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

20:30

16.5.2024.

1 d

Podeli: