Katalonija ne miruje, Pućdemon možda ode i u zatvor

Katalonija ne miruje. Parlament te pokrajine sprema plan sednice koja će odlučiti dalji put tog regiona. Grupa španskih pravnika tužila Pućdemona.

Izvor: Tanjug, Sputnjik

Ponedeljak, 23.10.2017.

09:46

Katalonija ne miruje, Pućdemon možda ode i u zatvor
Getty images

Lideri Katalonije danas su se dogovorili da održe sednicu u četvrtak, na kojoj bi, kako mnogi strahuju, mogla biti jednostrano proglašena nezavisnosti tog španskog regiona, javljaju agencije.

Portparol regionalne stranke "Zajedno za da" izjavio je danas da će se na toj sednici razmotriti odgovor na odluku španske vlade da pokrene proces suspendovanja ovlašćenja katalonske administracije i njihovog prenošenja na centralne vlasti.

On je dodao da ta katalonska stranka, članica većinske koalicije u regionalnom parlamentu, planira da pokrene žalbu protiv te odluke španske vlade.

Nešto ranije, španska vlada je odlučila da ipak pokrene proces primene člana 155 ustava zemlje, kojim će se na centralnu vladu preneti ovlašćenja katalonske administracije.

U tom slučaju predsednik Katalonije Karles Pudždemon izgubiće sva ovlašćenja i prestaće da prima platu čim Senat odobri Član 155 španskog Ustava. Potpredsednica španske vlade Soraja Saens de Santamarija je španskom radiju rekla da bi Madrid mogao da privremeno postavi predstavnika koji će upravljati Katalonijom nakon što Senat odobri direktnu vlast Madrida nad tom pokrajinom, prenosi Rojters.

Očekuje se da će španski Senat u petak usvojiti mere koje je pre dva dana predložila španska vlada o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju vanrednih izbora u narednih šest meseci.

U Kataloniji je 1. oktobra održan referendum o nezavisnosti, na kome se oko 90 odsto građana izjasnilo za odvajanje od Španije. Taj referendum, na kome je odziv bio nešto preko 40 odsto, prethodno je najviše sudsko telo Španije proglasilo neustavnim.

Katalonski lider Karles Pućedemon je 10. oktobra u govoru pred parlamentom izjavio da Katalonija pristupa proglašenju nezavisnsoti, ali je predložio zamrzavanje primene tog proglašenja na nekoliko nedelja, kako bi se omogućio "dijalog sa španskom vladom uz medjunarodno posredovanje".

Vlada u Madridu je zatim dala rok Pućdemonu da razjasni da li je u tom svom dvosmislenom govoru proglasio nezavisnost, ili nije. Pošto on ponovo nije dao jasan odgovor, 21. oktobra je premijer Rahoj je aktivirao član 155 Ustava, a španska vlada predložila niz mera za preuzimanje nadležnosti poslova regionalne vlade Katalonije.

Šta znači aktiviranje Člana 155

Foto: Getty Images
Te mere podrazumevaju razrešenje katalonske vlade i preuzimanje kontrole nad parlamentom, izborima, administracijom i medijima.

Razrešene katalonske vlasti trebalo bi da zamene "organi i administracija" koju izabere španska vlada, "ili ih kreira s tom namerom". Time su obuhvaćene radnje, rezolucije i ostale odredbe: imenovanja, otpuštanja ili disciplinski pravilnik o osoblju kao i službene publikacije.

Funkcije koje je ranije imala katalonska vlada prelaze u ruke novih upravitelja što uključuje kontrolu regionalne policije i medija poput regionalne javne televizije (TV3).

U tom smislu, vlada u Madridu će preuzeti područje telekomunikacija, kao i elektronskih, audio i video komunikacija katalonske vlade. Rahoj ima ovlašećenja da raspusti katalonski parlament i raspiše prevremene regionalne izbore u Kataloniji.

Centralna vlast namerava da interveniše i na planu upravljanja privredom i poreskom upravom.

Mere koje je predložila španska vlada biće na snazi sve dok mandat ne preuzme nova katalonska vlada, nakon parlamentarnih izbora u Kataloniji.

Politički analitičari u Madridu ocenjuju da će vlada imati ozbiljnih problema da u praksi primeni kontrolu nad Katalonijom. Potencijalni scenario uključuje da policija i javni službenici u Kataloniji odbiju da se povinuju nalozima centralnih vlasti.

Separatisti takođe mogu da organizuju akcije građanske neposlušnosti, kao što je "opkoljavanje" katalonskih institucija koje bi Madrid preuzeo. Španski ministar inostranih poslova Alfonso Dastis izjavio je u nedelju da se nada da će ljudi iz Katalonije zanemariti bilo kakve instrukcije katalonskiih lidera.

U izjavi BBC, on je rekao da vlada pokušava da radi i da nastoji, mada nerado, da ponovno uspostaviti pravni poredak i ustavne odredbe, ali dodaje isto tako i da katalonski propisi, nastavljaju da važe. "Mi ćemo uspostaviti vlast koja će odlučivati na dnevnoj bazi o svakodnevnim poslovima Katalonije u skladu sa katalonskim zakonima i propisima", rekao je Dastis.

Pućdemona tužili španski advokati

Istovremeno, grupa španskih pravnika podnela je tužbu protiv Pućdemona pred španskim Vrhovnim sudom, a u kojoj se on tereti za zloupotrebu vlasti, nepoštovanje odluke suda i pobunu.

Za sada nije poznato kojim tempom će se odvijati taj proces i da li će ga uopšte i biti, ali bi Pućdemon mogao da završi i u zatvoru ukoliko bude osuđen za ta dela.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: