Ne kupujte lekove putem interneta

Više od 50 odsto lekova koji se prodaju na crnom tržištu jesu lažni i potencijalno su opasni

Zdravlje

Izvor: B92

Sreda, 07.10.2015.

08:28

Default images

Šta može da se desi mladima ako popiju lek kupljen na crnom tržištu i bez znanja stručnjaka ili odraslih? Možda će samo izostati željeni efekat, ali isto tako mogu da se jave i brojne neželjene reakcije, koje mogu da budu toksične i veoma opasne po zdravlje.

Prema podacima, više od 50 odsto lekova koji se prodaju preko interneta jesu lažni i potencijalno su opasni. Da bi približili mladima koliko štetnih efekata mogu da imaju lekovi koji se uzimaju bez znanja odraslih, nekontrolisano i samo po preporuci vršnjaka, agencije za lekove Srbije i Italije, ALIMS i AIFA, u saradnji sa Evropskim direktoratom za kvalitet lekova i brigu o zdravlju Saveta Evrope, napravili su strip "Lana Tafi", u formi interaktivne igre.

"Strip je rađen sa ciljem da mlade, koji nabavljaju lekove preko interneta i društvenih mreža, obrazujemo i upozorimo na opasnost od lažnih lekova koji se na taj način plasiraju neupućenim potrošačima", objašnjava magistar farmacije Pavle Zelić iz ALIMS, vođa projekta.

Takođe, mlađa deca mogu da dođu u kontakt sa njima, ako ih koriste starija braća i sestre, i treba ih obrazovati da nikako ne uzimaju lek sami.

Zelić kaže da se falsifikuju svi lekovi, ali najčešće anabolički steroidi, lekovi za mršavljenje...

"Mladi ove proizvode koriste uglavnom u rekreativne svrhe i potpuno su nesvesni da time ozbiljno i dugoročno ugrožavaju svoje zdravlje", ukazuje Zelić.

Strip ima naučnu osnovu, a psiholozi sa Univerziteta u Rimu i Veneciji su osmislili ključne poruke i kako ih preneti mladima.

Agencija ALIMS je ove preporuke uklopila u strip-scenarije i tekstualne materijale. U crteže je to pretočio Boris Nenezić, diplomac akademije primenjenih umetnosti.

" Za sada imamo dogovor sa 10 škola u Beogradu i okolini, gde ćemo otići da pričamo sa decom i učiteljima i na kraju edukacije njima ćemo pokloniti strip", kaže Zelić. "Namera nam je da na terenu kroz razgovor sa decom i učiteljima i nastavnicima zaključimo koliko je ovaj problem zastupljen među mladima u Srbiji. S obzirom na podatke koji su dostupni iz okolnih zemalja, bojimo se da ovaj problem uopšte nije zanemarljiv."

Svi zainteresovani mogu da pogledaju strip na sajtu ALIMS-a www.alims.gov.rs.

izvor: novosti

foto: flickr.com/e-magine art.com

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: