"Neka pokušaju da obore vladu"

Info

Izvor: B92

Sreda, 11.12.2002.

13:06

Default images

Priče o lažiranju predsedničkih izbora predstavljaju klevetanje države, izjavio je u intervjuu Fonetu predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić i upozorio da se na taj način država omalovažava i diskredituje u njenim pokušajima da se izbori za svoj imidž u svetu.
 Odbacujući optužbe da je Vlada kriva za probleme sa biračkim spiskovima, Đinđić je podsetio da su oni u nadležnosti opština, u kojima su skoro svi sekretari iz Demokratske stranke Srbije.
- Tražiti od mene da obezbedim većinu za nekog kandidata koji nije želeo sa mnom da razgovara uopšte na tu temu, da proverim biračke spiskove za njega, da bi on na kraju bio zadovoljan, pa tog obrtanja uloga nema ni u Andersenovim bajkama - ocenio je Đinđić.
- Ne mislimo da je i jedan od ta tri kandidata bio jako dobar da bismo mi, sami po sebi, agitovali za njega - dodao je Đinđić.
- Mislili smo - nastavio je Đinđić - da će Koštunica pristati na neku takvu vrstu razgovora u DOS oko podrške, ali pošto je arogantno odbio našu ponudu, mi smo mislili da on zna da će pobediti i bez nas.
- Izbori nisu subjekt, ne možemo da podržimo izbore, već kandidata. Ako oni nisu dovoljno atraktivni, mogu i patrijarh, OEBS, Evropska unija i Gospod Bog da kažu da bi izbori trebalo da uspeju, ali su oni vezani za kandidata - ukazao je Đinđić i objasnio.
- Nema glasanja za izbore. Glavno pitanje je da li u Srbiji postoji kandidat koji može da dobije dovoljnu većinu glasova, koji je u stanju da pridobije svoje prirodne saveznike? Ako nije, to je njegova greška.
Đinđić smatra da neuspeh izbora neće dovesti do nekih većih kriza, ali napominje da bi Vlada volela da je izbor predsednika skinut sa dnevnog reda.
- Postoji, nezavisno od svega, jaka želja za obaranje Vlade - nastavio je Đinđić i pretpostavio da bi Vojislav Koštunica, i u slučaju da je pobedio na izborima, rekao da je dobio mandat za rušenje Vlade.
- Pa, hajde da se prebrojimo - poručio je Đinđić i obrazložio:
- Kao što nisu sposobni da pridobiju većinu za svog predsednika na izborima, tako sumnjam da su sposobni za većinu za rušenje Vlade. Ali, evo, moj poziv je: neka postave pitanje poverenja Vladi i odmah će biti na dnevnom redu i u roku od dva dana ćemo glasati, pa da se tu prebrojimo.
- Ne kažem da sam siguran u većinsku podršku Vladi, ali sam spreman da je stavim na proveru, jer bi izbegavanje provere vodilo u paralizu i dekadenciju - rekao je Đinđić.
Ističući, međutim, da je, s druge strane, spreman za razgovor i koaliciju sa svima na programu modernizacije zemlje, a ne nagodbi, Đinđić je naglasio da to ne znači da on poziva DSS u Vladu, da bi oni to odbili.
Đinđić je pozdravio najave G 17 plus da će prerasti u političku stranku, jer je “dobro da na političkom tržištu učestvuju registrovane organizacije”, umesto “pseudopolitičkih grupacija”.
- Mali problem je u tome što oni nisu učestvovali na izborima, pa oni koji su učestvovali neće biti raspoloženi da ih prihvate u koaliciju, nego će reći: na sledećim izborima koliko dobijete, videćemo. Pretpostavljam da su se pomirili sa tim da će do parlamentarnih izbora biti vanparlamentarna stranka - dodao je Đinđić.

Dva izlaza

PREMA rečima Đinđića, dva su izlaza iz sadašnje situacije - prvi je da se nadležnosti predsednika i njegov izbor dovedu u sklad, što znači ili da on ima veće nadležnosti, pa niko ne bi mogao sebi da priušti luskuz da ostane po strani, ili da bude izabran u parlamentu.
- Druga mogućnost je, koja je sve manje moguća, da kandidat shvati da su izbori pridobijanje podrške, a ne izbor za mis - da prošeta svoje obline negde po pisti i da svi padnu u nesvest. Izbori su teški pregovori - rekao je Đinđić i predvideo da je “veća mogućnost da predsednika biramo u parlamentu, kao u većini evropskih sistema”.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: