JDP: Veče sa Robertom Vilsonom

Prvo u seriji predavanja Majstorsko pismo: Veče sa… je tročasovno predavanje Roberta Vilsona na Sceni „Ljuba Tadić“ u sredu 13. maja u 20 časova (na engleskom jeziku).

Kultura

Izvor: B92

Ponedeljak, 11.05.2015.

13:49

Default images
Robert Vilson (Foto: Lesley Spinks)

Predavanje Roberta Vilsona pruža nam uvid u njegov impresivni estetski univerzum. Upečatljiv vizuelni opus, na stotine slika koje je stvorio tokom svoje plodne karijere, predstavlja intiman portret njegovog stvaralačkog procesa. Među priznata dela za operu i pozorište ubrajaju se pre svega scenska rešenja za Pučinijev Madam Bateflaj, Vagnerov Prsten Nibelunga, Mocartova Čarobna frula, Ibzenov Per Gint, ali i ona po kojima ćemo ga pamtiti, kao što su Pogled gluvonemog, Pismo za kraljicu Viktoriju, Ajnštajn na plaži (u saradnji sa kompozitorom Filipom Glasom), Crni jahač, The CIVIL warS... Na kraju predavanja, publika će kroz seriju pitanja i odgovora biti u mogućnosti da nadalje istraži svet Roberta Vilsona.

List Njujork tajms proglasio je Vilsona "predvodnikom u svetu eksperimentalnog teatra i istraživača koji suvereno vlada scenskim vremenom i prostorom." Njegovi pozorišni radovi obuhvataju širok izbor i nekonvencionalan spoj umetničkih medija – ples, pokret, dizajn svetla, skulpturu, muziku i tekst a vizuelni scenski opus estetski je upečatljiv i pun emocionalnog naboja pa ne čudi što su njegovi radovi naišli na odobravanje publike i kritike širom sveta.

Nakon školovanja na Univerzitetu u Teksasu i Pret Institutu u Bruklinu, Vilson je osnovao performans-kolektiv sa sedištem u Njujorku Škola za ptice Berd Hofman sredinom 1960-ih, i razvio prepoznatljiv autorski rukopis. Na listi Vilsonovih umetničkih saradnika nalaze se i brojni umetnici i muzičari, kao što su: Hajner Miler, Tom Vejts, Suzan Zontag, Lori Anderson, Vilijem Barouz, Lu Rid i Džesi Norman. Vilson je takođe obeležio naše doba inscenirajući remek-dela svetske klasike kao što su: Beketov komad Posljednja Krapova traka ili Bihnerov Vojcek, Pučinijeva opera Madam Baterflaj, Debisijeva Peleas i Melisanda ili Brehtova/Vajlova Opera za tri groša, La Fontenove Basne, Homerova Odiseja...

Vilsonovi crteži, slike i skulpture predstavljeni su širom sveta na brojnim samostalnim i grupnim izložbama, a njegovi radovi se mogu videti kako u okviru privatnih kolekcija, tako i u muzejima širom sveta.

Vilson je nominovan za Pulicerovu nagradu, dobitnik je brojnih prestižnih priznanja kao što su: Primo Ibi (dvaput), Zlatni lav venecijanskog Bijenala, nagrada Lorens Olivije... Vilson je takođe izabran za člana Američke akademije umetnosti i književnosti, a Francuska ga je imenovala odlikovanjem Commandeur des Arts et des Lettres.

Osnivač je i umetnički direktor Centra Votermil, ogledne radionice (laboratorije) za scenske i izvođačke umetnosti u Votermilu, u državi Njujork. Centar Votermil je globalna zajednica umetnika koja počiva na zajedničkom životu i radu unutar impresivne kolekcije artefakata, svojevrsne Vilsonove umetničke zbirke. Centar nudi stvaralačko utočište nadolazećoj, budućoj generaciji umetnika, promovišući njihov rad posredstvom mreže međunarodnih institucija koje podržavaju nove interdisciplinarne pristupe umetnosti.

Neki od najpoznatijih svetskih umetnika učestvovali su u programima Centra Votermil: Triša Braun, Dejvid Bern, Lusinda Čajlds, Filip Glas, Izabel Iper, Žana Moro, Lu Rid, Miranda Ričardson, Dominik Sanda, Suzan Zontag, kao i sam Robert Vilson. Pozorišta i muzeji širom sveta prihvatili su na desetine projekata koji su prvobitno razvijeni u Centru Votermil.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: