Berlin: Budite proaktivniji oko KiM

Vlada treba da bude proaktivnija, smatra ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm, koji dodaje da Vlada treba da bude takva posebno kada je reč o poglavlju 35.

Izvor: B92

Utorak, 03.03.2015.

14:55

Default images
Foto: Beta, arhiva

Zajedno s tim poglavljem, ističe, prvo bi trebalo da budu otvorena i poglavlja 23 i 24.

Srbija mora da bude aktivnija u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, pogotovo kada je reč o Kosovu, a takođe treba i da radi na vladavini prava i ekonomskom upravljanju, poručili su učesnici panela "Prelivanje geopolitike na ekonomiju" na Kopaonik biznis forumu.

"Mislim da je Srbija sjajna država, ima fenomenalne ljude, i možda bi trebalo da budemo manje pesimisti, međutim kada je reč o ubrzavanju procesa pregovora treba da razgovaramo o tri glavna poglavlja - 23, 24 i 35. Ona prvo treba da budu otvorena i nijedno pre njih. Možda paralelno, ali ne i pre", rekao je Vilhelm.

Kako je istakao, Srbija treba da se fokusira na sprovođenje sporazuma sa Prištinom, na rešavanje pitanja pravosuđa, a važan naredni zadatak trebalo bi da bude formiranje Zajednice srpskih opština.

"Nemam utisak da srpska vlada daje predloge na proaktivan način. Za poglavlja 23 i 24 akcioni planovi se rade, ali kada je reč o poglavlju 35 mislim da bi Vlada Srbije morala da bude proaktivnija", rekao je Vilhelm.

Ambasadorka Francuske u Srbiji Kristin Moro, odgovarajući na pitanje na koji način se mogu ubrzati proces evrointegracija Srbije, istakla je da je potrebno više poverenja ukazati sopstvenim građanima, a prevashodno mladima.

"Imate problem mladih koji odlaze u inostranstvo i ne vraćaju se. Mislim da to treba da se spreči tako što će mladima biti ukazano poverenje", rekla je Moro.

Ona je dodala i da je pitanje regionalne saradnje takođe važno u procesu evrointegracija Srbije, podsetivši na nekadašnje odnose Francuske i Nemačke iz kojih se, kako je rekla, naposletku razvila Evropska unija.

"Proces proširenja EU je jedan od procesa koji je veoma vođen samim zemljama članicama, one određuju ritam i dosta zavisi od očekivanja njihovih zemalja članica", rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport i dodao da Srbija na putu ka EU treba da radi na vladavini prava, ekonomskom upravljanju, sarađuje sa Prištinom.

Kaže i da je u prethodnih godinu dana u Srbiji dosta urađeno, da dosta podrške stiže iz EU, kao i od MMF i da nedavno sklopljen aranžman šalje jasan i pozitivan znak.

"Morate dovesti do situacije da kompletno drustvo može da doprinese razvoju ekonomije", rekao je Davenport i dodao da su za naš put ka EU veoma važna poglavlja 23 i 24 koja se tiču pravosuđa i vladavine prava.

Govoreći o regionalnoj saradnji koja je takođe, kako je rekao, veoma važna, Davenport je poručio da je u tom smislu dobro što je premijer Aleksandar Vučić bio na inauguraciji predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.

"Odluka premijera da poseti Zagreb je jako pozitivan znak", ukazao je Davenport, dodajući da se dosta pažnje posvećuje unapređenju regionalne saradnje i rešavanju međusobnih problema, te je u tom smislu pohvalio i posetu albanskog premijera Srbiji Edija Rame rekavši da je dobro što je napredak u dijalogu s Albanijom napredovao.

Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević rekla je da je u Srbiji "potrebno više Evrope" kao i da bi to pomoglo našem razvoju.

Kaže i da Srbija zagovara da otvaranje poglavlja započne poglavljima 23, 24 i 35.

"Stavićemo akcente na ova poglavlja. Ali mi to ne možemo sami, treba nam pomoć kako bismo sve te fundamentalne elemente sproveli kod nas", istakla je Miščevićeva.

Ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco smatra da je obrazovanje ključna oblast kada je reč o putu Srbije ka EU.

"Ne možete da razmišljate da imate preduzetnike za nekoliko godina bez promene u oblasti obrazovanja. Mora da se promeni i etika rada, a to može samo kroz edukaciju", smatra Manco.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: