Dva klana se bore više sedmica oko zemlje i vode u oblasti Mudug, a ovaj najnoviji sukob je izbio u selu Barag, 80 km severno od grada Haradira. "Tenzija je i dalje visoka", rekao je Rojtersu Ibrahim Osman, jedan od seoskih starešina. Žitelji ovoga mesta tvrde da su borbe prestale, ali strahuju od naoružanih muškaraca koji u sve većem broju pristižu u ovu oblast.
Istovremeno, više stotina žitelja je napustilo svoje domove i pobeglo pred jakim eksplozijama.
Somalija nema efektivnu centralnu vladu već 19 godina, a napore koje ulaže Zapad u uspostavljanje vlade podrila je pobuna koju predvodi grupa al-Šabaab, koju SAD smatraju ogrankom al Kaide u ovom regionu.
Kako podseća Rojters, haos na kopnu je doveo do procvata piratskih bandi koje su zaradile više miliona dolara od otkupnina za otmice brodova u Adenskom zalivu i Indijskom okeanu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare