Sreda, 23.03.2011.

10:35

Na povraćaj PDV čekaće 20 godina

Oko 200 porodica, kupci gradskih socijalno neprofitnih stanova u Beogradu, više od godinu dana pokušava da ostvari zakonsko pravo na povraćaj PDV-a.

Izvor: Blic

Default images

Kako stvari sada stoje, povraćaj PDV-a za kupovinu prvog stana moći će da naplate tek kada svoje stanove budu isplatili u celosti, što je, okvirno, za oko 20 godina.

Bez obzira na to što je jedan od uslova da se uopšte učestvuje na konkursu bio upravo to da kupuju prvi stan, što je ujedno i uslov za povraćaj PDV, stanari socijalno neprofitnih stanova u Jurija Gagarina i Vojvođanskoj ulici na Novom Beogradu, sa stanovišta Zakona, ipak nisu ispunili taj uslov. Problem je u tome što je grad Beograd u slučaju ovih stanova i investitor i “banka”, odnosno što su kupci kredite uzimali upravo od grada, a ne od poslovnih banaka. Oni tako gradu plaćaju mesečne rate i tako će biti dok ne otplate svoje stanove.

“PDV smo uredno platili kada smo uplaćivali i učešće od 20 odsto. Iako je Zakonom predviđeno da se PDV vraća u roku od mesec do 45 dana, mi se sa tim problemom borimo već 15 meseci jer smo naišli na neodobravanje i Ministarstva finansija i Poreske uprave. Njihovo obrazloženje je da je po Zakonu da tek kada se isplati ceo kredit, onda možemo da tražimo povraćaj PDV, što je u našem slučaju za 20 godina. Navodi se i da Skupština grada, koja je investitor i od koje smo uzeli kredit, nije banka”, kaže Ivana Drobni koja živi u jednom od socijalno neprofitnih stanova u Ulici Jurija Gagarina.

Ona kaže da su se stanari obraćali i Ministarstvu finansija, Skupštini Srbije, Vladi, predsedniku Republike, ali da niko osim grada, koji nad ovim problemom nema ingerencije, nije bio zainteresovan da pomogne.

“Navodno, Zakon o PDV bi trebalo da bude izmenjen, zahvaljući čemu bismo možda uspeli da uradimo nešto. Nažalost, on se već dva puta povlači iz skupštinske procedure, a mi mislimo da se problem može prevazići i podzakonskim aktima. Pitanje je i zašto smo uopšte morali da ga platimo iako je Zakon omogućio njegovo vraćanje. Većina nas je u dugovima jer smo zajmili novac za taj PDV”, objašnjava Drobni i ističe da su kupci uz učešće istog dana morali da uplate i porez.

Porez na dodatnu vrednost, koji su kupci stanova morali tada da plate, varirao je od kvadrature a on, ilustracije radi, za stan od 55 kvadrata iznosi oko 4.500 evra.

Interesantno je i to da je ovaj problem praktično jedinstven i u Beogradu i u celoj zemlji, i da će se sa njim suočavati svi ostali kupci neprofitnih stanova koji čekaju na useljenje.
U Poreskoj upravi kažu da su upoznati sa ovim problemom i objašnjavaju da je jedan od uslova za povraćaj PDV da stan bude isplaćen u celosti, što nije slučaj kada su ovi stanovi u pitanju.

“Ti ljudi su stavljeni u neravnopravan položaj u odnosu na ostale, kojima se bez ikakvih problema vraća PDV, zbog čega smo podneli inicijativu Ministarstvu finansija za izmene pojedinih članova Zakona”, kažu u Poreskoj upravi.

Kako navode, njihov predlog je da se propiše da kupci socijalnih stanova mogu da ostvare pravo na vraćanje PDV po osnovu kupovine prvog stana, pod uslovom da su kod isplate prve rate kupoprodajne cene, prodavcu isplatili i ceo iznos PDV obračunatog na ugovorenu cenu stana, koji bi im se potom vratio.

“Predložili smo i dopune pravilnika kojima bi se bliže uredio postupak vraćanja PDV u ovakvim slučajevima i definisao pojam socijalnih stanova”, kažu u Poreskoj upravi, istakavši da do sada nisu dobili nikakav odgovor od Ministarstva finansija.

U ovom Ministarstvu Blic takođe nije uspeo da dobije odgovor o tome da li je razmotrena inicijativa i da li bi, i na koji način, problem kupaca neprofitnih stanova mogao da bude rešen. Inače, pravo na povraćaj PDV po osnovu kupovine prvog stana mogu da ostvare samo oni čiji su ugovori o kupoprodaji overeni posle 8. jula 2007. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: