Za paklicu do 50 dinara manje

Vodeće duvanske internacionalne kompanije u Srbiji, poslednjih dana obaraju cene pojedinih proizvoda, kako bi sačuvale tržište, pišu Novosti.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 27.11.2014.

10:06

Default images

Tako, paklica cigareta ove nedelje, zavisno od prozvođača, može da se kupi i za 20 do 50 dinara jeftinije. Snižene su samo cigarete "srednjeg ranga“, odnosno one koje pušači u Srbiji najčešće kupuju.

Ovaj potez povukli su, smatraju stručnjaci, zbog crnog tržišta rezanog duvana, koje im je ogromna nelojalna konkurencija, ali i zbog sve slabije prodaje. Procene su da država godišnje zbog šverca cigareta gubi oko 100 miliona evra. Kada se tome doda i slaba kupovna moć stanovništva i pad prometa na svim nivoima, za duvandžije nije bilo drugog rešenja. Kompanija "Filip Moris“ u čijem sastavu posluje i Duvanska industrija Niš snizila je cenu paklice"bonda“ koja umesto 190, sada košta 170 dinara. Za paklicu"pal mala“ čiji je proizvođač"Britiš amerikan tobako“ pušači će sada izdvajati 20 dinara manje, jer je cena oborena sa 200 na 180 dinara. Za"vajseroj“ kupci izdvajaju i do 30 dinara manje. Cena"100 s“ pakovanja je snižena sa 190 na 170, dok je obična paklica pojeftinila sa 190 na 160 dinara. Cigarete"jork“ jeftinije su za 10 i 20 dinara, u zavisnosti od pakovanja. Isti slučaj je i sa"fastom“,"monusom“, a pojeftinio je i L&D,"monte karlo“,"nekst“...

Cigarete"kamel“ umesto 240 koštaju 200, a"asos“ je sa 240 pao na 190 dinara.

Poznavaoci prilika kažu da je osetno"palo“ tržište duvana, i da se pored rezanog, sve češće nude i kutije"no nejm“ cigareta na"crnom“ tržištu, koje ozbiljno ugrožava regularnu proizvodnju i prodaju duvana.

"Duvandžije pokušavaju da prilagode cenu trenutnoj tražnji za svojim cigaretama na tržištu, kao i postojećoj platežnoj moći građana", kaže za"Novosti“ ekonomista Dragovan Milićević. - Ako imamo pad esencijalne tražnje za prerađenom i neprerađenom hranom mesečno za oko jedan do dva odsto, onda je jasno da trgovci beleže slabu prodaju i kod ostalr robe.

Definitivno, dodaje Milićević,"crno tržište“ uzima danak, jer se na pijacama prodaje rezani duvan, a tamo gde je velika zarada, novi modeli snalaženja dovedeni su do perfekcije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: