Srbija

Četvrtak, 16.05.2013.

19:27

Hrvati sele fabrike ali ne u Srbiju

Hrvatske firme, pred ulazak ove zemlje u Evropsku uniju 1. jula, masovno sele proizvodnju u druge države, piše Blic.

Izvor: Blic

Default images

Jer, carine koje će susedne zemlje uključujući i Srbiju uvesti na hrvatsku robu učiniće je potpuno nekonkurentnom. Ipak, firme za selidbu ne biraju Srbiju.

Ulaskom u zajednicu Evropske unije, Hrvatska izlazi iz Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi, čije su članice sve zemlje Balkana, a koje nisu u EU. To znači da bi za mesne, mlečne, konditorske proizvode i cigarete, koje Hrvatska izvozi u Bosnu, ta zemlja od jula morala da plaća carinu u vrednosti od 100 miliona dolara. Zato je moguću selidbu u Mostar ili Banjaluku najavila Tvornica duhana Rovinj, a prehrambeni div „Frank“ je poručio da će pojačati proizvodnju u Grudama u BiH, kao što će i hrvatski konditor „Kraš“ imati izvozni program u Prijedoru.

Aleksandar Miloradović, savetnik u Agenciji za strana ulaganja, kaže za „Blic” da ono što te firme mogu da dobiju u Bosni jeste relativno niža cena i više raspoložive radne snage.

"Biznis neće slušati politiku, odlučiće hrvatski privrednici, a Srbija je ipak najatraktivnije tržište u regionu. Nama je realna konkurencija Bugarska, pa i Makedonija, ali Bosna nije. Možda su u prednosti samo u radnointenzivnim granama" , tvrdi Miloradović.

U Hrvatskoj kažu da je izabrana BiH, jer je to najznačajnije tržište na koje Hrvatska izvozi. Tatjana Tomić iz Državnog ureda za trgovinsku politiku kaže da na području CEFTA Hrvatska ima oko 600 preduzeća, u obliku vlasništva ili predstavništva i da polovina tih kompanija već sada radi u BiH.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Amerika se predomislila: "Povlačimo"

Sjedinjene Američke Države su povukle licence kompanijama kao što su Intel i Kvalkom za isporuku 4G čipova za laptopove i mobilne telefone kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavei Technologies, ​​rekla su tri izvora.

9:51

9.5.2024.

1 d

Svet

Uvode novu novčanicu: Inflacija uzima danak

Zbog dramatičnog skoka inflacije u Argentini poslednjih meseci vlada u Buenos Ajresu povećala je veličinu svoje najveće novčanice u opticaju sa 5.000 na 10.000 pezosa, koja vredi oko 10 dolara.

14:39

9.5.2024.

1 d

Podeli: