Hunta je poslala vojne kamione da patroliraju ulicama u blizini čuvene pagode Švedagon, glavnog mesta okupljanja budističkih monaha, koji predvode najmasovnije proteste u toj zemlji u poslednjih 20 godina. Više desetina hiljada budističkih monaha nastavilo je danas proteste protiv vojnog režima u Rangunu, najvećem gradu Mjanmara.
Monasi, koji protestuju već nedelju dana zahtevajući okončanje 45 godina duge vladavine vojnog režima, danas su uzvikujući "Demokratija, demokratija" , prošetali ulicama Ranguna i Mandalejem, drugim najvećim gradom.
Uprkos današnjim upozorenjima vojske, za vreme protestne šetnje na ulicama Ranguna nije bilo vojnika.
Monasima su se danas pridružili članovi opozicione Nacionalne lige za demokratiju i studenti. Oni su u protestnoj šetnji prošli ulicama grada od pagode Švedagon do pagode Sule u centru Jangona, udaljene jedna od druge dva kilometra.
Generali su zapretili silom posle jučerašnjih demonstracija, u kojima je učestvovalo oko 100.000 ljudi.
To su, zasad, najmasovnije demonstracije protiv vojnog režima u Mjanmaru (bivša Burma) od demokratske pobune 1988, koju je hunta ugušila u krvi.
Povorku demonstranata predvodilo je oko 20.000 monaha u jarko žutim i crvenim odorama, za kojima je išlo više desetina hiljada građana. Protestima su se juče priključili studenti i neke filmske i muzičke zvezde.
Predsednik SAD Džordž Buš najavio je danas da će vojnoj hunti u Mjanmaru uvesti nove sankcije i pozvao Ujedinjene nacije da se priključe pritiscima na režim u toj zemlji kako bi se pomoglo opozicionom pokretu.
U govoru koji je održao u Generalnoj skupštini UN, Buš je najavio pooštravanje finansijskih sankcija protiv lidera režima i onih koji ih finansijski podržavaju. Buš je najavio i proširenje zabrane izdavanja viza odgovornima za najflagrantnija kršenja ljudskih prava i članovima njihovih porodica.
Evropska unija je pozvala vojnu huntu u Mjanmaru da ne koristi silu protiv demonstranata, nego da pokuša problem da reši pregovorima. EU je veoma zabrinuta zbog situacije u Mjanmaru i pomno je prati, ali za sada se ne razmišlja o proširivanju sankcija protiv vojne hunte, rekao je portparol EU Amadeu Altafaj Tarido, prenosi AP.
Protesti u Mjanmaru počeli su 19. avgusta kao pokret protiv "ekonomskog despotizma" pošto je vlada iznenada povećala cenu goriva 500 odsto, izazvavši time drastičan rast životnih troškova.
Budistički monasi su se pre osam dana priključili političkom pokretu i pozvali građane da izađu na ulice. Jedan monah je u govoru tražio oslobađanje opozicione liderke Aung San Su Ći i pokretanje procesa nacionalnog pomirenja.
Aung San Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade za mir, provela je, od proteklih 18 godina, skoro 12 godina u pritvoru pošto je njena Nacionalna liga za demokratiju ubedljivo pobedila na parlamentarnim izborima 1990. Vojni režim je odbio da preda vlast. Su Ći je od tada u više navrata hapšena, a od maja 2003. nije ni oslobađana.
Kina: Politika nemešanja
Kina je danas negirala da je uključena u zbivanja u Mjanmaru, gde vojna hunta preti da će reagovati na prodemokratske proteste.
Protesti u Mjanmaru doveli su Kinu u neugodan položaj, zbog političke podrške koju Peking daje tamošnjem režimu i razvijenih ekonomskih veza sa vladom u Rangunu.
Kina je, međutim, u prvom zvaničnom reagovanju na događaje u Mjanmaru saopštila da ima minimalne kontakte sa bilo kojom od suprotstavljenih strana i da ostaje privržena svojoj dugotrajnoj politici nemešanja u unutrašnje stvari svojih saveznika.
"Dosledno se pridržavamo principa o nemešanju u unutrašnje stvari drugih", naglasio je Džang Džađin iz partijskog odeljenja za međunarodne odnose, na konferenciji za medije.
Smatra se da Kini ne odgovaraju nemiri u susednom Mjanmaru, a pojedine diplomate pretpostavljaju da će Peking uticati na režim u Rangunu da bude uzdržan u situaciji kada se zemlja suočava sa najvećim protestima za skoro pune dve decenije, preneo je Asošijeted pres.
Danas je i portparolka ministarstva spoljnih poslova Điang Ju podsetila na stav Kine o nemešanju. "Nadamo se da će Mjanmar i narod te zemlje naći najbolji put da se reši sadašnja kriza", rekla je ona novinarima.
Zapadne zemlje primenjuju političke i diplomatske sankcije prema mjanmarskoj hunti, zbog odbijanja da uspostavi demokratiju, ali pomoć Mjanmaru iz Kine umanjuje efekat tih mera.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Zatvaranje fabrika bio bi pogrešan potez Folksvagena, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc, dodajući da najveći evropski proizvođač automobila ima odgovornost prema svojim zaposlenima.
Svrgnuti predsednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i Tass pozivajući se na izvor iz Kremlja.
Rat u Ukrajini – 1.018. dan. U napadu ruske vojske na Krivi Rog u Dnjepropetrovskoj oblasti tokom noći, poginule su tri osobe, dok je 17 ranjeno, uključujući šestogodišnjeg dečaka, saopštila je Državna služba za hitne situacije Ukrajine.
Dok budući predsednik Donald Tramp preti nizom carina na uvezenu robu, ulagači i potrošači se pitaju šta bi to moglo da znači za njih. Hoće li se nešto zapravo promeniti? Ili će Trampove pretnje tarifama završiti kao besmisleno hvalisanje?
Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je u nedelju da njegova zemlja stoji "uz sve Sirijce koji su puni nade u slobodnu, pravednu i sigurnu Siriju, bilo da žive u samoj Siriji ili u inostranstvu".
Odbrambena obaveštajna služba Ukrajine navodi da Rusija stoji iza namerno nestanka s radara Iljušina, u kom je bio svrgnuti sirijski predsednik Bašar al Asad.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) saopštila je da je razbila međunarodnu mrežu lažnih kol centara koji su radili u interesu bivšeg ministra odbrane Gruzije, osnivača grupe Milton, Davida Kezerašvilija.
Sneg do kuka napadao je u planinskim ivanjičkim selima, ali meštani su kako kažu navikli na oštre zime i surove uslove, pa ih ovaj prvi ovogodišnji beli pokrivač nije iznenadio.
Žena koja tvrdi da ju je seksualno napastvovao američki reper i muzički producent Šon "Didi" Kombs izmenila je svoju tužbu i dodala da je na istoj zabavi, kao maloletnica, bila napastvovana i od strane afroameričkog muzičara Džeja-Zija.
Bez obzira na to koji su vaši zdravstveni ciljevi, uvek je važno uneti dovoljno proteina, a većina ljudi proteine dobija iz mesa, ali važno je znati kakvog mesa.
Biljni čajevi se savetuju svima, bez obzira na krvnu grupu. S druge strane, mlečne napitke bi trebalo da izbegavaju osobe sa nultom krvnom grupom, pivo se ne preporučuje osobama sa A krvnom grupom, dok se onima sa B krvnom grupom ne savetuje sok od paradajza.
Migrene i klaster glavobolje mogu da se jave u isto vreme svakog dana, a cirkadijalni ritam (ciklus spavanja i buđenja) mogu da objasne zašto. Veza između njih je u hipotalamusu, delu mozga koji igra ulogu u cirkadijalnom ritmu, i ova dva tipa glavobolja.
Svetska zdravstvena organizacija odobrila je prekvalifikaciju za molekularni dijagnostički test za tuberkulozu, koji je prvi test za dijagnozu tuberkuloze i testiranje osetljivosti na antibiotike.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said Israeli forces had occupied a buffer zone in the Golan Heights established by a 1974 ceasefire agreement with Syria.
After negotiations with several parties involved in the Syrian conflict, Bashar al-Assad resigned as president and left Syria, giving instructions for a peaceful handover of power, the Russian Foreign Ministry announced on Sunday.
Moscow is open to an honest dialogue with the USA, based on mutual respect, but whether the Donald Trump administration will use this chance is a "big question", Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov said today.
Pop diva i "kraljica božićnih pesama" Maraja Keri objavila je svoju najnoviju božićnu poruku, a izgleda da je video u velikoj meri kreiran uz pomoć AI.
Microsoft je odlučan u prebacivanju korisnika s Windowsa 10 na verziju 11, pa je čak objavio i uputstva za instalaciju na nepodržani hardver. Ali, tu su i određeni slovi na koje tom prilikom potrebno pristati.
Da bi obezbedili svoje mesto na listi, zainteresovani će morati da uplate depozit. Međutim, to neće biti dovoljna garancija kupcu da će moći da pazari ovaj auto.
Prema Recurrentu, portalu za menadžment EV, troškovi zamene akumulatora električnog automobila mogli bi biti niži od troškova popravka benzinca do 2030.
Na snimcima iz Sirije vidi se kako pobunjenici oslobađaju zatočene iz zloglasnog zatvora Sejdnaja u blizini Damaska. Na snimku aktivista za ljudska prava vidi se i malo dete koje je držano u ćeliji sa majkom.
Procena aukcijske kuće Heritidža (Heritage) bila je da će dostići cenu od tri miliona američkih dolara, što je 25 miliona manje od iznosa za koji su prodate.
Donald Tramp, princ Vilijam i Vladimir Zelenski su među zvanicama koji prisustvuju otvaranju obnovljene gotske katedrale, teško oštećene u požaru 2019.
Komentari 3
Pogledaj komentare