POTPISAN SPORAZUM SRJ I UNMIK

Izvor: B92

Ponedeljak, 05.11.2001.

18:00

Default images
Vlasti Srbije i Jugoslavije i Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu postigli su Sporazum kojim se potvrdjuje postovanje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti i pruzaju garancije za poboljsanje polozaja kosovskih Srba. Zajednicki dokument su u Palati Federacije, nakon dvosatnih razgovora najvisih predstavnika zvanicnog Beograda i UNMIK, potpisali predsednik drzavnog Koordinacionog centra Nebojsa Covic i specijalni predstavnik Ujedinjenih nacija Hans Hakerup. U sporazumu se istice neophodnost postizanja bezbednosti i slobode kretanja za sve zajednice na Kosovu, postovanja imovinskih prava, pronalazenja nestalih i povratka raseljenih. Istaknuto je zalaganje za uspostavljanje multietnicke lokalne administracije i pravosudja u Pokrajini, kao i za ukljucenje Srba u lokalnu policiju Kosova. Posto je dokument potpisan, novinarima se obratio Nebojsa Covic, u svojstvu specijalnog predstavnika drzavnih organa Srbije i Jugoslavije. "Mislim da ovaj dokument predstavlja pocetak vracanja Srbije i SRJ na svoju teritoriju. Ovaj dokument predstavlja pristup koji smo mi pokazali, da se ne odricemo Kosova i Metohije. Na nama je da sada primenimo ovaj dokument, naravno, a na nama je da napravimo pristup, da do 17. novembra izadje sto je veci broj Srba na izbore, jer od proporcionalne ili procentualne zastupljenosti Srba u skupstini Kosova zavisi koliko cemo imati nasih predstavnika u privremenim institucijama administracije na Kosovu i Metohiji", rekao je Covic.

U dokumentu se spominje Republika Srbija, kao jedan od faktora saradnje u resavanju problema u Pokrajini. Ovo je prvi put da je medjunarodna zajednica stavila svoj potpis na neki akt o Kosovu u kojem se koristi rec "Srbija". Na molbu da komentarise ovo, portparol UNMIK Suzan Manuel kaze: "U Rezoluciji 1244 ne koristi se rec Srbija, vec Savezna Republika Jugoslavija. U delovima dokumenta gde se spominje rec Srbija, to je uradjeno u kontekstu, na primer, saradnje izabranih predstavnika Kosova i Srbije i Jugoslavije. To govori da ce organi privremene samouprave na Kosovu u buducnosti saradjivati i s Vladom Srbije i s Vladom Jugoslavije", kaze Manuel za B92 i zakljucuje da upotreba ovih termina ne predodredjuje konacni status koji ce Kosovo imati.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: