Nemački poslodavci očajni: Vodoinstalatera i majstora za grejanje nema nigde

Vodoinstalateri i majstori za grejanje i klimatizaciju najtraženija su zanimanja u Nemačkoj, pokazuju podaci Fedralne agencije za zapošljavanje.

Svet

Izvor: B92

Petak, 16.08.2019.

11:30

Default images

Ni u jednoj drugoj branši ne treba toliko vremena za popunjavanje slobodnih radnih mesta kao u ove dve, proizlazi iz nove analize Federalne agencije za zapošljavanje.

Gotovo dve trećine svih slobodnih radnih mesta u ovoj branši nije popunjeno u proseku 200 dana, a slede negovatelji starijih osoba sa 199 dana.

U analiziranim grupama zanimanja postoji više od 472.000 slobodnih radnih mesta, od čega samo u proizvodnim zanimanjima 63.000, uključujući industrijsku i preciznu mehaniku. Slede zdravstvene profesije sa 61.000 ponuda za posao.

RTL piše da sve to osete građani – u Bavarskoj je ovog leta bilo problema s voznim redom, jer je nedostajalo vozača, a u celoj zemlji sve je više vesti o privremenim zatvaranjima bolnica zbog nedostatka medicinskih sestara, a čak je i manjak lekara sve veći.

Provera obrazovanja

Iako je pronalaženje posla za strane državljane u Nemačkoj znatno olakšano, a tek će biti sa primenom novih zakonskih pravila od januara 2020. godine, prvo je neophodna provera obrazovanja, odnosno to da li njegovo obrazovanje odgovara kvalifikovanom obrazovanju koje se traži u Nemačkoj.

Inače, savezna vlada Nemačke usvojila je predlog zakona koji će, kada ga izglasa parlament, početi da važi početkom 2020. godine, a koji se odnosi na novine za sve strane državljane koji žele da rade u Nemačkoj.

Za traženje posla potrebna viza

Novi zakon omogućiće dobijanje šestomesečne vize za dolazak u Nemačku kako bi se uopšte tražio posao. To znači da je zabranjeno tražiti posao ukoliko se dođe bez vize, odnosno turistički. Posebno je istaknuto da svi strani državljani tokom tog šestomesečnog boravka u Nemačkoj moraju da se staraju sami o sebi, kao i da dokažu da imaju dovoljno novca za život u Nemačkoj i da neće računati ni na kakvu socijalnu pomoć.

Godišnje se iz Srbije u Nemačku u proseku iseli 30.000 ljudi. Oni koji rade mesečno zarađuju između 1.500 i 4.000 evra, uglavnom iznajmljuju stan, donekle znaju nemački jezik i nemaju nameru da se vrate u Srbiju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: