Još od 1922. na ovom mestu nalazi se kafana. Prvobitno se zvala Kod Tetka Jele a za svoje sadašnje ime Manjež koje sa ponosom nosi od 1936. godine, može da zahvali konjušnici koja se tada nalazila u blizini ovog mesta odnosno na mestu gde se sada nalazi park.
Piše: Aleksandar Dimitrijeski
Adresa:Svetozara Markovića 49 Tel: 011/ 362 - 1111 mail: manjez@adsl.scnet.yu Radno vreme: svakim danom od 08 – 01 čas
Ako ste iz Beograda ili ste već dugo u njemu, verujemo da ste bili barem jednom u prilici da posetite ovu kafanu. Pre nešto više od godinu dana ona je renovirana i umivena pritom zadržavši sve ono što dobra kafana treba da ima. Svakako ovo je jedno od mesta na koje možete odvesti stranca i pokazati mu kako se jede i uživa u pravim srpskim kafanama uz dobru muziku koja počinje od 21h.
Što se enterijera tiče, dominiraju slike starog Beograda koje su na zidovima kao i toplo drvo koje će vas okružiti. Visoki plafoni govore o staroj gradnji, nekako, sve ovde izgleda novo ali rađeno starinskim stilom. Ventilacija je urađena jako dobro što će vam omogućiti da u Manježu provedete celo veče i da pritom ne budete obavezni da vetrite svoje stvari. Zatvoreni deo može da primi 75 gostiju a u vreme kada je napolju toplo, ako imate malo sreće pronaćićete jedno od 30 mesta u bašti. Namerno kažemo malo sreće jer je kafana bila prilično puna kada smo došli, kako unutra tako i napolju.
Jedna od prvih stvari koju smo primetili je da je osoblje prilično neposredno i da će vam odmah staviti do znanja da niste na nekom uštogljenom mestu. Jako ljubazni ali isto tako i slobodni da sa vama porazgovaraju i da odgovore na svako vaše pitanje.
Kada smo se smestili i dobili meni na uvid, videli smo da je prvih osam strana odvojeno za pića, a cela jedna strana pripala je rakijama. Sve najpoznatije srpske rakije od šljivovice, preko dunje, stomaklije, lincure, kajsije pa do žute ose su tu. Obzirom da kafana radi od osam ujutru ljubazni konobar nam je rekao da puno gostiju ima naviku da dolazi “od sabajle” na domaću kafu i rakijicu.
Takođe postoji izbor od 80 domaćih i stranih vina a oni koji ne žale novac ovde mogu da pronađu i prestižne francuske šampanjce. Primetili smo da ovde i pored svih obeležja srpske kafane, postoji izbor i za one koji žele nešto malo drugačije, kako od pića tako i od hrane. Ono što smo još primetili je to da su konobari često pored nas prolazili sa poslužavnicima na kojima su nosili velike količine točenog piva.
Kuver se ovde naplaćuje, košta 75 dinara po osobi i sadrži korpu sa hlebčićima koji su iz domaće radinosti i namaz od koga nismo mogli cele večeri da se odvojimo jer iako se sastoji samo od putera, pavlake zelja i začina, ima stvarno sjajan ukus.
Naručili smo jedan potaž od povrća i goveđu supu u kojoj je bilo toliko mesa da smo se pitali jel to bila supa sa govedinom ili govedina sa supom. Sjajan ukus potaža i supe nam je otvorio apetit pa smo se odlučili da naručimo jedno hladno predjelo ”Manjež”.
Pred nama se našao ovalni zemljani sud prepun hrane. Njeguški pršut, Goveđi pršut, Sjenički sir, kajmak, prebranac, duvan čvarci, masline, paradajz i kuvana jaja. Obzirom da nas je bilo dvoje, precenili smo svoje mogućnosti pa smo pokušali da se obuzdamo kako bi mogli da probamo još nešto. Čini nam se da je ovo pre bilo predjelo za četiri nego za dve osobe.
Od hladnih predjela tu su još i pihtije kada im je sezona, paprika u pavlaci, i mnoge druge đakonije a od toplih predjela možete pojesti gravče na tavče, srpsku gibanicu sa sirom ili posan prebranac.
U Manježu postoji i tzv. dnevni meni gde možete naći kako posan tako i mrsan deo. U posnom meniju se nalaze jela od soje, morskih plodova i povrća a u onom mrsnom delu koji smo mi konsultovali pronašli smo sarmice od zelja sa pavlakom i medaljone sa sosom od višanja za koje smo se i odlučili. Pogled nam je ostao prikovan još i za ćuretinu sa mlincima, gulaš i ribić u kajmaku, teleće pečenje i musaku od tikvica a ono što su nam preporučili da jedemo od ribljih specijaliteta su bili file lista u belom vinu i dimljeni losos pastrmka.
Na sva usta su nam hvalili i roštilj koga ovde ima u izobilju ali smo se ipak odlučili za pomenute dve stvari uz jednu vitaminsku salatu. Ponovo smo se precenili jer su i ove porcije bile preobimne za nas. Pitali smo ih da li može da se naruči i pola porcije i odgovor je bio potvrdan uz opasku da se onda porcija plaća 0,7 posto od pune cene.
Medaljoni sa sosom od višanja su bili jako ukusni i mekani, a u sosu se moglo osetiti i prisustvo crnog vina. Sarmice od zelja su punjenje jako ukusnim mlevenim mesom i serviraju ih takođe u zemljanim sudovima i to tri poveće sarme uz dodatak pavlake koja se takođe servira u malom zemljanom sudu.
Slatkiši su došli kao i uvek na kraju i naručili smo pitu od borovnice i tufahiju. Oni su kao i sve ostalo bili za pohvalu samo zbog obimnosti ni njih nismo uspeli da savladamo do kraja. Pored ove dve stvari na listi slatkiša se nalaze i orasnice, voćna salata, palačinke i nekoliko vrsta pita.
U zavisnosti od toga koliko ste ješni i šta ćete pojesti i popiti, račun bi trebao da se kreće u rasponu od 600 do 1300 dinara po osobi .sa sve pićem, naravno ako ne naručujete šampanjce i slične stvari. Parking će možda malo predstavljati problem jer se Manjež nalazi u drugoj parking zoni, ali svakako posle 21h, problem nestaje.
Od kartica ovde primaju Visa, Maestro, Master Card, Visa Electron, Dina, American Express a jedina koja ne primaju je Diners.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, na poluostrva Luštica, nalazi se malo primorsko selo Rose – mesto koje poslednjih godina sve češće privlači pažnju turista koji su u potrazi za mirom i autentičnim doživljajem mora.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Košarkaš Makabi Rapid Tel Aviva Lonni Voker javno je kritikovao odluku izraelske lige da se plej-of nastavi prema planiranom rasporedu uprkos bezbednosnoj krizi i neizvesnosti u zemlji.
Sukob na Bliskom istoku – 101. dan. Nastavlja se intenzivna razmena udara između Izraela i Irana, dok se sukob širi i na Liban i Jemen, uz upozorenja na dalju eskalaciju.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Sukob na Bliskom istoku – 101. dan. Nastavlja se intenzivna razmena udara između Izraela i Irana, dok se sukob širi i na Liban i Jemen, uz upozorenja na dalju eskalaciju.
Odluka pojedinih opštinskih veća pod vođstvom stranke Reform UK da uklone ukrajinske zastave predstavlja "malu grešku koja može prekinuti veliko prijateljstvo", izjavio je Volodimir Zelenski, ističući značaj snažnih bilateralnih odnosa.
Zemljotres jačine 4,1 stepen po Rihteru pogodio je centralni deo grčkog ostrva Evija, na dubini od oko 5 kilometara, bez izveštaja o šteti ili povređenima.
Dejvid Saliven, suvlasnik i dosadašnji zajednički predsednik fudbalskog kluba Vest Hem Junajted, podneo je ostavku na svoju funkciju sa trenutnim dejstvom nakon zajedničke istrage BBC-jeve emisije Panorama i lista The Times o njegovom ponašanju.
Kostimografkinja i aktivistkinja Kvin Džin ispisala je istoriju na ovogodišnjoj dodeli nagrada Toni, postavši prva otvoreno transrodna osoba koja je osvojila ovo prestižno priznanje u svetu pozorišta.
Kim Kardašijan našla se na meti kritika ljubitelja Formule 1 nakon što je na Velikoj nagradi Monaka ignorisala poznatog reportera i bivšeg vozača Martina Brundla.
Osvežavajuća, slatka i puna vode, lubenica nije samo omiljeno letnje voće već i pravi saveznik zdravlja – od zaštite srca do pomoći u mršavljenju i hidrataciji organizma.
Broj slučajeva raka kože naglo je porastao poslednjih godina. Najnoviji podaci pokazuju da bi kombinacija mRNA vakcine i imunoterapije mogla dugoročno da zaštiti pacijente od povratka bolesti.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
Middle East Conflict – Day 101. The intense exchange of strikes between Israel and Iran continues, while the conflict is spreading to Lebanon and Yemen, amid warnings of further escalation.
Serbian President Aleksandar Vučić congratulated the people of Kosovo and Metohija who, following the elections, confirmed where they see themselves and their country.
Turkish F-16 fighter jets reportedly disrupted flights carrying European ministers in Cyprus, according to Nicosia, while Ankara rejects the allegations and describes the incident as political manipulation.
European leaders are ready to take a leading role in negotiations to end Russia’s invasion of Ukraine and are preparing to engage in talks with Russian President Vladimir Putin, in close coordination with the United States.
Brendan Grin i njegov studio PlayerUnknown Productions saopštili su da sprovode reorganizaciju poslovanja koja uključuje otpuštanje dela zaposlenih i obustavljanje razvoja igre Prologue: Go Wayback.
Komentari 10
Pogledaj komentare