Privatnost i novac na udaru sajber kriminala

Prognoze eksperata kompanije Kaspersky Lab za 2014. predvidjaju da će sajberkriminalci najviše targetirati privatnost korisnika, njihov novac i bitkoine.

Tehnopolis

Izvor: B92

Nedelja, 05.01.2014.

09:40

Default images

Kada je reč o privatnosti, nakon skandala sa Edvardom Snoudenom, ljudi su odlučni u pokušajima da zadrže privatni život u tajnosti, uprkos pažnji obaveštajnih službi širom sveta.

To znači zaštitu podataka koji se nalaze na njihovim računarima i uređajima, i obezbeđivanje poverljivosti ponašanja na internetu, što će dovesti do veće popularnosti VPN usluga i TOR-anonimizera kao i povećane tražnje za domaćim alatima za šifrovanje.

Tokom 2014. godine, stručnjaci Kaspersky Lab očekuju da sajber-kriminalci nastave razvijanje alata krađe gotovine - direktno ili indirektno. Za direktnu pljačku džepova, prevaranti će dodatno rafinirati alate namenjene dobijanju pristupa bankovnim računima preko mobilnih uređaja (mobilni fišing, bankarski trojanci).

Mobilni botneti će se kupovati i prodavati, a biće korišćeni za distribuciju zlonamernih priloga u ime trećih lica. Za podršku indirektne krađe, verovatno je da će se videti još sofisticiranije verzije Trojanaca koji šifruju podatke na mobilnim uređajima, sprečavajući pristup fotografijama, kontaktima, dokumentima i porukama dok se ne kupi dekripciona šifra.

Kako se dodaje, Android smart telefoni će bez sumnje biti prvi na udaru. Osim toga, tokom 2014 godine, stručnjaci očekuju značajan rast u broju napada na "novčanike" Bitkoin korisnika.

Kada je reč o poslovnim prognozama za internet provajdere, niz popularnih internet servisa je već najavilo sprovođenje dodatnih mera zaštite korisničkih podataka, na primer enkripciju svih podataka koji se prenose između sopstvenih servera. Implementacija sofisticiranije mere zaštite će se nastaviti, a verovatno će postati ključni faktor kada korisnici biraju između konkurentskih internet servisa.

Imajući u vidu provajdere klaud prostora, stručnjaci navode da hakeri ciljaju zaposlene u klaud servisima, videvši ih kao najslabiju kariku u bezbednosnom lancu. Uspešan napad ove vrste mogao bi predati sajber kriminalcima ključeve ogromnih količina podataka.

Osim krađe podataka, napadači mogu biti zainteresovani za brisanje ili modifikaciju informacija - u nekim slučajevima manipulisanje (dez)informacijama može vredeti još više za one koji naruče napade. Kada je reč o razvijačima softvera, krađa popularnih source kodova (industrija igrica, programeri mobilnih aplikacija, itd.) daje napadačima odličnu priliku da pronađu slabe tačke u proizvodima, a zatim ih iskoriste u svrhu prevare.

Pored toga, ako sajber-kriminalci imaju pristup repozitorijumskim fajlovima žrtve, oni mogu modifikovati izvorni kod programa i ugraditi bekdor pristup u njega.

Informacije koje je otkrio Snouden pokazale su da je jedan od ciljeva sajber špijunaže između država da se pruži ekonomska pomoć "prijateljskim" kompanijama. Ovo saznanje je poništilo etičke prepreke koje su obuzdavale poslovanje od upotrebe nekonvencionalnih metode u takmičenju sa rivalima.

U novoj realnosti sajber prostora, firme će razmatrati mogućnost sprovođenja ove vrste aktivnosti za sebe. Kompanije će zaposliti sajber plaćenike, organizovane grupe hakera koji mogu pružiti željene sajber - špijunažne usluge.

Kaspersky stručnjaci su izneli prognoze i za globalnu mrežu - internet. Glavni stručnjak za bezbednost u Global Research i Analysis timu Aleksandar Gostev je kazao da je internet počeo da se deli u nacionalne segmente. Otkrića koja je prikazao Snouden su intenzivirala potražnju za pravilima o zabrani upotrebe stranih servisa, navodi Gostev, dodajući da pojedine zemlje više nisu spremne da otkriju ni jedan bajt informacija iz njihovih mreža.

"Te težnje će rasti sve jače i voditi zakonodavnim ograničenjima pretvorenim u tehničke zabrane. Sledeći korak će najverovatnije biti pokušaj da se ograniči spoljni pristup podacima unutar jedne zemlje", navodi Gostev.

Kako se ovaj trend bude razvijao dalje može dovesti u nekom trenutku do kolapsa interneta, koji će se razbiti u nekoliko desetina nacionalnih mreža, a senoviti Darknet će tada biti jedina istinska svetska mreža, dodao je on.

Nekoliko zemalja je usvojilo ili planira da usvoji zakone o zabrani korišćenja stranih servisa. U novembru, Nemačka je najavila plan da sve komunikacije između nemačkih vlasti u potpunosti zatvori u okviru zemlje, dok je Brazil najavio svoje planove za izgradnju alternativnog internet kanal tako da se ne koristi onaj koji ide kroz Floridu (SAD) .

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: