Uhapšen Čume, potraga za Perčevićem

Uhapšen je Ljubiša Buha Čume, a izdat je nalog za hapšenje Gorana Perčevića, izjavio je ministar policije Nebojša Stefanović.

Izvor: B92, Tanjug

Subota, 15.11.2014.

10:29

Default images

Buha je uhapšen zbog napada na službeno lice i nasilja u porodici, dok je nalog za hapšenje Perčevića izdat zbog malverzacija sa Univerzal bankom.

Kako je objasnio ministar, Buha je uhapšen zato što je napao policajca koji je došao po prijavi zbog nasilja u porodici. Prethodno su beogradski mediji preneli da je njega zbog nasilja u porodici 8. novembra prijavila supruga.

Podsetimo, Buha je na današnji dan pre dve godine oslobođen optužbi da je pretukao suprugu.

Sa druge strane, nalog za hapšenje Perčevića izdat je zbog milionskih malverzacija i podizanja kredita bez pokrića koji su gurnuli Univerzal banku u propast.

"Dat je nalog za lišavanjem slobode Perčevića zbog različitih malverzacija u privredi, kada je iskorišćavanjem svog položaja i ovlašćenja i prekoračenja granica svog ovlašćanja neposredno dogovarao sa rukovodiocima Univerzal banke različito odobravanje i obezbeđivanje kredita firmama", rekao je on.

Stefanović je naveo da su određenim firmama odobrena 34 kredita u ukupnom iznosu većem od 1,4 milijarde dinara, a "koji se zbog kreditne nesposobnosti i neadakvatnih sredstva (obezbeđenja), što se znalo u startu, ne mogu vratiti niti mogu biti u celosti vraćeni".

"To je izazvalo pad adekvatnosti kapitala Univerzal banke ...i oduzimanje dozvole za rad i štetu za akcionare i deponente ove banke", rekao je Stefanović.

On je naglasio i da je "policija raspisala potragu" i da očekuje da će Perčević vrlo brzo biti lišen slobode.
foto: Media Centar
Zbog lošeg finansijskog stanja Srpske banke, u žižu javnosti je ponovo, između ostalih, dospeo i Perčević, jer je opet na listi najvećih dužnika, baš kao i kod već ugašene četiri banke (Agrobanka, Privredna banka Beograd, Razvojna banka Vojvodine i Univerzal banka).

Perčević je 2012. godine izabran za biznismena godine u izboru Privredne komore Beograda.

Rođen je 1965. u Beogradu, gde je završio osnovnu i srednju pravno-birotehničku školu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu, na smeru međunarodnog prava. Bio je i na poslediplomskim studijama. Karijeru je počeo kao asistent na Pravnom fakultetu.

U politici se našao posle Osme sednice Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije. Bio je osnivač i predsednik Mladih socijalista Srbije. Potom je bio i potpredsednik Socijalističke partije Srbije, predsednik zakonodavno-pravne komisije u Skupštini Savezne Republike Jugoslavije, potpredsednik Interparlamentarne unije.

Bio je i član Izvršnog odbora u SPS-u, predsednik teorijskog saveta i koordinator za pravni sistem i međunarodnu saradnju i odnose sa stranim partijama. Najčešće je nastupao u tandemu sa sadašnjim vicepremijerom Ivicom Dačićem. Bio je i na čelu Upravnog odbora za zaštitu spomenika.

Istovremeno, bio je glavni i odgovorni urednik teorijskog časopisa "Smisao". Onda se povukao iz politike i posvetio biznisu.

Vlasnik firmi koje spadaju u najveće kreditne dužnike u Srbiji, Goran Perčević, uspeo je da izbegne bankrot ne samo u Interkomercu, nego odnedavno i u Koteksu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

70 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: