"Tanak" promet, čeka se Kina i OPEK

Cene nafte su bile mešovite pošto investitori iščekuju statističke podatke o proizvodnji u Kini, kao i sastanak OPEK-a o ograničavanju proizvodnje.

Svet

Izvor: B92

Utorak, 31.05.2016.

10:50

Foto: Thinkstock

Obim prometa je bio "tanak" pošto su Volstrit i londonska finansijska tržišta juče bila zatvorena zbog državnog praznika - Dana sećanja na ratne veterane (Memorijal dej), izveštava agencija Frans pres.

Američka "laka" nafta WTI za isporuku u julu ojačala je 24 centa na 49,57 dolara po barelu, dok je severnomorska nafta "brent" za juli pala dva centa, na 49,74 dolara.

Trgovci očekuju da će podaci o industrijskoj proizvodnji u Kini, koji treba da budu objavljeni sutra, dati ton kretanju cena na tržištu sredinom nedelje.

Kina je najveći svetski potrošač energije tako da bilo koji pokazatelj o kretanju njene ekonomije deluje kao ključni pokretač za cene nafte.

"Ako pokazatelj bude pozitivan, to će pomoći cenama pošto je Kina jedan od faktora koji utiče na kretanja na robnim tržištima", rekao je za Frans pres viši rukovodilac prodaje u kompaniji CMC Markets, Aleks Vidžaja.

"Glavna tržišta su juče bila zatvorena tako da nije bilo mnogo faktora od uticaja na cene. Danas bi takodje trebalo da bude prilično mirno", dodao je on.

Cene nafte su juče pale, nakon izjave šefice američke centralne banke DŽenet Jelen da bi uskoro moglo doći do predloženog podizanja kamatnih stopa ako svetska privreda broj jedan nastavi da napreduje.

Očekivano povećanje kamata poguralo je naviše američku valutu, pogadjajući cene nafte denominovane u dolaru, koje postaju skuplje kupcima koji koriste slabije novčane jedinice.

Ipak, američka valuta je danas izgubila deo dobitaka pruživši izvesnu podršku cenama "crnog zlata" uoči sastanka OPEK-a u Beču 2. juna.

Okupljanje dela najvećih svetskih proizvođača uvek pomno prate trgovci naftom, ali mali broj njih očekuje da će biti postignut dogovor o limitiranju proizvodnje nakon što su se slični napori u aprilu izjalovili.

Iran, ključni član OPEK-a, saopštio je da ne namerava da se pridruži bilo kakvom dogovoru o zamrzavanju proizvodnje drugih velikih proizvodjača nafte, posle povratka na tržišta u januaru ove godine po ukidanju zapadnih sankcija.

"Mislim da je opšte mišljenje da trgovci nemaju puno očekivanja u pogledu sporazuma OPEK-a", rekao je Vidžaja. "Imajući u vidu sva bitnija kretanja do sada, trgovci ne očekuju bilo kakva velika iznenadenja", dodao je on.

Cene sirove nafte su nakratko probile psihološku granicu od 50 dolara za barel prošle nedelje prvi put ove godine, usled poremećaja u proizvodnji u Kanadi i Nigeriji, što je kratkoročno smanjilo zabrinutost zbog obilne globalne ponude.

Ipak, cene su i dalje ispod polovine nivoa na kom su bile 2014. godine, što se duguje prezasićenosti svetske ponude za koju struičnjaci kažu da može potrajati godinama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: