"Naše opštine kao da su u Kuvajtu"

Problem parafiskalnih nameta je jedan od ključnih u poslovanju, ali se oni teško mogu ograničiti, jer tu oblast reguliše oko 10 zakona pa i sam Ustav.

Srbija

Izvor: Beta, Tanjug

Petak, 29.05.2015.

14:14

Default images
Foto: Thinkstock

To je izjavio predsedavajući Socijalno ekonomskog saveta Nebojša Atanacković, koji je i predsednik Udruženja poslodavaca.

Atanacković kaže da je trenutno u pripremi Zakon o lokalnim samoupravama kao i zakon kojim bi trebalo da se regulišu do kog nivoa lokalne samouprave mogu da propisuju određene namete.

Zakoni bi trebalo da budu doneti na jesen, rekao je Atanacković i dodao da će članovi SES-a učestvovati u izradi zakona koje priprema Ministarstvo finansija.

Prema njegovim rečima lokalne samouprave prvo projektuju troškovnu stranu i projekte koji su im neophodni, pa na osnovu toga planiraju kako iz prihoda to da zarade.

"To se mora promeniti jer ne može država da se opredeljuje za štednju i smanjenje troškova, a da se lokalne samouprave ponašaju kao da nisu u Srbiji, već u Kuvajtu ili Emiratima", rekao je Atanacković.

On je podsetio da su pojedine lokalne samouprave poslednjih godina podizale svoje nametima u procentima koji se mere trocifrenim brojem, neke druge nisu, ali su nakon godinu ili dve i one to činile, tako da je situacija postala nekotrolisano šarolika.

Lokalne samouprave imaju ustavno pravo da obezbedjuju svoje prihode, ali ne može se tolerisati situacija da republika to ni na koji način ne može da kontroliše, ukazao je Atanacković.

Pomoćnik ministra za rad Zoran Lazić istakao je da na današnjoj sednici SES-a nisu donete konkretne odluke, mišljenja ili predlozi, ali članovi SES-a smatraju da je ovo problem koji se mora rešiti.

Nema Mirkovića - o privatizaciji medija posle 14. juna

Socijalno-ekonomski savet nije razmatrao privatizaciju medija, zbog opravdanog odsustva predstavnika Ministarstva kulture i informisanja, kaže Atancković.

Tačka o privatizaciji medija, kako je naveo, ostavljena je za sledeću sednici SES-a, koja će biti održana "otprilike po povratku delegacije Srbije sa Godišnje skupštine Međunarodne organizaciju rada u Ženevi, negde iza 14. juna".

Kako je istakao, UPS ozbiljno zanima privatizacija medija i njene posledice i ima dvoje prijavljenih "koji žele da uzmu ozbiljno učešče u tome i da čuju odgovore na pitanja koje će postaviti Ministarstvu kulture i informisnja".

"Možda i zato što je ovo treći nastavak sednice nismo dovoljno usaglasili vremena pa je jedna od značajnih tačaka dnevnog reda koja je danas trebalo da bude raznatrana, a to je privatizacija medija u Srbiji i posledice te privatizacije, izostala s obzirom na to da iz opravdanih nismo imali predstavnika Ministarstva kulture i informisanja", rekao je Atanacković.

On je istakao da članovi SES-a imaju razumevanja za to što zamenik ministra kultire i informisanja Saša Mirković nije mogao sa dođe na današnji sastanak, ističući da je Mirković redovno dolazio na ranije sastanke SES-a, na kojima se zbog drugih tačaka dnevnog reda nije stiglo do privatizacije medija.

Atanacković je objasno da se u prvom delu 57. sednice SES-a nije stiglo do privatizacije medija jer je "vrlo opširno pričano o sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF)i privastizaciji , da u drugom nastavku sednice SES "nije imao kvorum jer je premijer zakazao sastanak Vade u istom terminu pošto je došao valjda iz sveta", a da danas "gospodin Mirković iz opravdanih (porodičnih) razloga nije mogao da dođe".

Dodao je da je danas SES u na sednici, kojoj ni predstavnici vlade ni sindikata nisu pristivali u punom sastavu raznatrao samo jedno tačku, a to je parafiskani nameti. "Imali smo samo jednu tačku dnevnog reda, za koju mogu da kažem da je izuzetno važna za privredni život", rekao je Atanacković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: