Srbija

Petak, 04.01.2013.

15:55

GMO: Trgovanje i trovanje genima?

Srbija će, ako želi u STO i EU morati da dozvoli promet genetski modifikovanih namirnica, pišu Novosti.

Izvor: Novosti

Default images

Srbija će morati da dozvoli promet genetski modifikovanih namirnica. To će se, prema tvrdnjama svih sagovornika „Novosti“, desiti već ove godine, dok bi legalna prodaja namirnica koje sadrže GMO mogla da započne 2014. ili 2015. godine.

Bez toga, naša zemlja ne može da računa na članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, ali ni Evropskoj uniji, jer je upravo promet GMO jedna od uslova u tim pregovorima.

"Izmene i dopune Zakona o genetski modifikovanim organizmima razmotriće parlament do juna ove godine. Podzakonskim aktima bi se preciznije utvrdila procedura izdavanja licenci koje bi omogućile određenim firmama promet genetski modifikovanim proizvodima. Prema iskustvima drugih država, taj proces pripreme dokumentacije koja prethodi odobravanju prometa GMO traje od godinu, pa čak do tri godine", tvrde izvori „Novosti“ bliski Timu za pregovore o priključivanju naše zemlje Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

Jan Boćanski, direktor Uprave za zaštitu bilja u Ministarstvu poljoprivrede, potvrđuje da u toj upravi postoje pripremljene varijante za izmenu Zakona o GMO, ali da još nije poznato kada će se naći u proceduri. Taj predlog će prvo pogledati i „odobriti“ nadležni u Evropskoj komisiji.

"Uvoz genetski modifikovane soje, međutim, ugrozio bi domaće proizvođače obične soje", priznaje Boćanski.

"Treba biti obazriv pri odobrenju uvoza GMO soje. Imamo oko 180.000 hektara genetski nemodifikovane soje koju danas možemo da izvozima na probirljivo evropsko tržište. Zemljama koje nemaju takvu proizvodnju nisu važne ovakve direktive, nama ipak jesu."

Zvaničnici su izričiti da se svakako neće ići na mogućnost koja podrazumeva proizvodnju genetski modifikovane hrane u našoj zemlji. Podsećaju, međutim, da je jedan od osnovnih postulata STO - zabrana vancarinskog ograničenja trgovine, uključujući i zabrane uvoza, osim zbog eventualne zaštite zdravlja ljudi, životinja i biljaka.

"Propisi STO dozvoljavaju uvođenje privremenih mera ograničavanja prometa nekog proizvoda, u slučaju da nisu dostupni relevantni naučni dokazi za procenu rizika od GMO", podseća pomoćnik ministra trgovine Bojana Todorović.

"Trajna zabrana moguća je isključivo ako se naučno dokaže štetnost GMO proizvoda. Ima zemalja koje na liberalniji ili restriktivniji način tretiraju GMO, ali opšta zabrana prometa ne postoji niti u jednoj od 159 država, članica Svetske trgovinske organizacije."

KREDIT ZA RIZIK

U beogradskoj kancelariji Evropske banke za obnovu i razvoj demantuju da je ova institucija odobrila kredit „Monsatu“, najvećem svetskom proizvođaču GMO semena od 40 miliona dolara za pokriće troškova rizika ulaska američkih kompanija sa GM semenom u Srbiju. Nezvanično se može čuti i da je lokalno osoblje EBRD bilo protiv jedne takve odluke.

"Nije doneta nikakva odluka o navedenom projektu" - rečeno je „Novostima“ u kancelariji EBRD.

"Još uvek se procenjuje ispunjenost kriterijuma EBRD, uključujući i zaštitu životne sredine, socijalne i korporativne standarde."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

116 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: