Izložba Vorholovih omota za albume

Omoti albuma sa slikom banane, rajsfešlusa, Merilinke, konzerve supe Kembel i raznim drugim prepoznatljivim motivima, koje je Endi Vorhol uradio za poznate muzičare i bendove predstavljeni su na izložbi koja je otvorena u Krenbruk Umetničkom muzeju, u američkom gradu Detroitu.

Kultura

Izvor: Tanjug

Nedelja, 22.06.2014.

18:10

Default images

Postavka, koja nosi naziv "Vorhol na Vinilu: Omoti ploča, 1949-1987", okuplja 60 originalnih omota za albume, odnosno ukupno 100, uključujući razne varijacije u boji i veličini.

Kako prenosi AP, reč je o najvećoj izložbi autentičnih Vorholovih omota za ploče, među kojima su i tri nedavno otkrivena albuma koja dosada nikada nisu predstavljena javnosti.

Publika će do 15. maja naredne godine imati priliku da, između ostalih, vidi omot za debi album kultnog njujorškog sastava Velvet andergraund iz 1967, "The Velvet Underground & Nico", sa crtežom banane na beloj pozadini, kao i omot albuma Rolingstonsa iz 1971, "Sticky Fingers", koji je poznat ne samo po hitovima poput "Brown Sugar" i "Wild Horses" već i po provokativnom crtežu muškarca u farmerkama sa akcentom na rajsfešlus.

Tu su još i omot za album legendarnog Kaunta Bejzija iz 1955. na kojem je Vorholov prvi portret jedne slavne ličnosti i omot za album "Giant Size $1.57 Each" iz 1963. sa snimcima intervjua poznatih umetnika koji su zajedno sa rodonačelnikom pop arta učestvovali na jednoj izložbi.

"Ono što je Vorhol video kao potencijal u omotima za albume je mogućnost da dopru do običnih ljudi", kazala je kustos izložbe Lora Mot.

"Samo je nekolicina mogla da poseduje printove, a još manji broj platna, ali su zato milioni mogli da kupe ploče", objasnila je ona.

Vorholu se to iskustvo toliko dopalo, da bi često "obilazio prodavnice ploča, lutao između rafova, a kada bi mu se dopalo ono što neka diskografska kuća radi, pozvao bi je bez pardona i rekao: "Ja sam Endi Vorhol. Voleo bih da uradim omot za jednu vašu ploču", rekla je Motova. Vorhol je do smrti, 1987. godine, radio na omotima ploča.

"Ovo je i priča o tome koliko je voleo muziku. Ovi omoti su jedina stvar na kojoj je radio tokom cele svoje karijere", navela je Motova.

Imajući to na umu, organizatori izložbe su deo prostora u muzeju pretvorili u "kutak za slušanje muzike", gde posetioci mogu da preslušaju 20 ploča na tri gramofona.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

1 d

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

1 d

Podeli: