Vučić: Da nije žalosno i tužno, bilo bi smešno

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je odluka suda u Francuskoj da ne izruči Haradinaja Srbiji politička odluka i da će je srpski pravni tim analizirati.

Izvor: B92

Četvrtak, 27.04.2017.

13:21

Vučić: Da nije žalosno i tužno, bilo bi smešno
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ

Kako je rekao, odluka je protivpravna, skandalozna i sramna i "bila bi smešna da nije žalosna i tužna".

Vučić je istakao i da je Srbija dostavila sudu potpunu dokumentaciju za izručenje. Kako kaže, ključna je bila četvrta tačka odluke suda u kojoj se navodi da bi izručenje imalo tešku posledicu po Haradinaja.

"Nismo ga zvali na čokolade i bombone, već ga tražimo zbog ratnih zločina", rekao je Vučić.

On je dodao da je pravni tim počeo sa analizom slučaja i da ima mnogo pitanja, na koje, kako navodi “unapred zna da nikada nećemo dobiti odgovore“.

“Dogodilo se to da je francuski Apelacioni sud nedvosmisleno odluku doneo na osnovu tačke četiri, gde je odlučujuća stvar za oslobađanje Haradinaja bila teške posledice po Haradinaja da je on izručen“, rekao je Vučić.

On je dodao da Vlada Srbije smatra da je odluka “sramna, skandalozna, nepravična i da je pre svega politička“.

Vučić je potom podsetio na svedočenja žrtava.

On je dodao da mu je “žao zbog onoga što je premijer Albanije Edi Rama rekao da je u pitanju pobeda Albanaca“. “Srbija će pored ovih mera nastaviti da goni sve oni koji su počinili ratne zločine i u skladu sa tim ćemo nastaviti da se ponašamo. Želim samo da kažem ljudima u Srbiji da mogu slobodno uzdignutog čela da idu ulicama, nismo mi poraženi i poniženi, već oni koji su ovakve odluke doneli“, naveo je on.

“Za nas je zločinac onaj koji je počinio zločine, za njih nije zločin ako nije počinjen nad onim protiv koga su se oni vojno ili politički borili“, naveo je Vučić.

Dodao je da su se prethodnih dana mogle čuti različite pretnje.

“I šta je cena koju možemo da platimo, pa ništa“, dodao je on.

“Zato pozivam sve građane da idu uzdignute glave. Mi smo jedna mala zemlja u Evropi koja se bori za pravo i pravdu i koja je spremna da se suprotstavi najmoćnijim silama, dobro je da su oni pokazali šta misle o našem narodu“, dodao je Vučić.

“Drže nam pridike, kako pravna država treba da funkcioniše, nemojte više da nam pokazujete“, naglasio je premijer.

Apelacioni sud u Kolmaru ranije je odbio zahtev Srbije za izručenje bivšeg vođe OVK Ramuša Haradinaja.

Na odluku suda Srbija više nema prava žalbe.

Bivši vođa OVK Ramuš Haradinaj izjavio je nakon oslobađajuće presude da je to "pobeda Albanaca" i da je on slobodan da se vrati kući.

Njegova advokatica Rejčel Lindon navela je da je sud nije doneo odluku o izručenju Haradinaja zato što on ne bi imao "fer i pravično suđenje u Srbiji", dok je albanski premijer Edi Rama izjavio da se Haradinaj "ponovo pojavljuje kao pobednik u Prištini".

Haradinaj je oslobođen na osnovu preinačene odluke po kojoj je trebalo da bude izručen Srbiji, saznaje Prva TV.

Odluka je, kako se saznaje, obrazložena time da bi poslednice izručenja bile veoma teške po Ramuša Haradinaja.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
Haradinaj, nekadašnji vođa OVK, danas lider Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po Interpolovoj poternici koju je za njim raspisala Srbija.

Ministarstvo pravde Srbije je potom uputilo Francuskoj zahtev za njegovo izručenje uz svu prateću dokumentaciju o istrazi koja se protiv njega vodi.

Haradinaj je nedelju dana nakon hapšenja pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno mu je da napušta teritoriju Francuske.

Istraga protiv Haradinaja u Srbiji je pokrenuta 2004. godine, a u januaru je proširena novim optužbama i novim dokazima koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.

Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KIM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi.

Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KIM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

62 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: