Petak, 09.10.2015.

12:03

"Ističe vreme za rešavanje izbegličke krize"

Dobra vest sa sastanka ministara u Luksemburgu je što su učinjeni prvi koraci u rešavanju izbegličke krize, a loša što su oni došli kasno, možda čak i prekasno.

Izvor: Tanjug

Default images
Foto: Tanjug, arhiva

To je ocena nemačkog adija Dojče vele.

Naime, mere EU, polako i presporo počinju da dobijaju obrise, ministri su juče dali "zeleno svetlo" za raspodelu izbeglica po fiksnom ključu i doneli druge odluke, ali to je, kako se navodi, provizorno, a ne trajno rešenje i ti projekti su u početnom stadijumu.

Evropskoj uniji izmiče vreme, može da se desi i da stvarnost pretekne sporu EU i njene mere, kaže se u tekstu i dodaje da bi meseci bi mogli da prođu dok mere EU zaista ne urode plodom i ne ispune svoj cilj, a to je smanjivanje broja tražilaca azila.

Postavlja se pitanje, međutim, da li će zemlje koje primaju najviše izbeglica izdržati toliko dugo odnosno da li će Bavarci izgubiti živce i zatvoriti granicu sa Austrijom.

To bi, kako se navodi, izazvalo lančanu reakciju na "Balkanskoj ruti". Sistem principijelno otvorenih granica, koliko god izgledao haotično, funkcionisaće samo dok Nemačka bude prihvatala izbeglice, ocenjuje se u tekstu i objašnjava da bi, ako bi Nemacka zatvorila granicu, hiljade izbeglica ostale nasukane.

"Napetosti između Srbije i Hrvatske, na primer, koje se trenutno obuzdavaju uz velike napore, mogle bi da eksplodiraju za samo nekoliko dana", navodi radio.

Nemacka kancelarka Angela Merkel postala je talac sopstvene politike i mora da izdrži pritisak jer će inače, kako se objašnjava, u Evropi izbiti sukob koji više neće moći da se kontroliše: Austrija protiv Mađarske, Mađarska protiv Srbije, Makedonija protiv Grčke.

A izbeglice će u još većoj meri nego sada postati figure na šahovskoj tabli nacionalnih interesa.

Borba protiv uzroka izbeglištva je neophodna, a vremena nema. Diplomate EU su pod velikim pritiskom i zato su sada spremne na ustupke, navodi radio i dodaje da će Turska skupo naplatiti svoju saradnju, a Rusija će pokušati da izvuče najviše što može iz rešenja sukoba u Siriji.

EU i njene clanice sada, kako se navodi, plaćaju cenu zato što su godinama izbegavale da povedu zajedničku i razboritu politiku u pogledu azilanata i izbeglica.

Ilegalna migracija iz balkanskih zemalja je predugo tolerisana, a mogućnosti za legalno doseljavanje nisu stvorene.

Dablinski sporazum - koncept držanja izbeglica na spoljnim granicama ili u sigurnim trećim zemljama, u stvarnosti je doteran do apsurda i već dugo je mrtav.

Krajnje je vreme za novi azilni sistem, haos na koji se EU sada žali jeste haos sa najavom, a vreme ističe, zaključuje se u analizi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nešto se sprema... Bunkeri i rovovi na granici?

Poljska je počela da postavlja još veći broj metalnih barijera duž svoje granice sa Belorusijom kako bi odvratila nelegalnu migraciju i planira da ojača granicu sa Rusijom, saopštilo je danas poljsko Ministarstvo odbrane.

19:38

9.5.2024.

1 d

Svet

Amerika se predomislila: "Povlačimo"

Sjedinjene Američke Države su povukle licence kompanijama kao što su Intel i Kvalkom za isporuku 4G čipova za laptopove i mobilne telefone kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavei Technologies, ​​rekla su tri izvora.

9:51

9.5.2024.

1 d

Podeli: